30 pytań, na jakie musisz odpowiedzieć, zanim założysz własny sklep internetowy

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Prowadzenie sklepu może wydawać się proste, ale zanim się porwiesz na taki biznes, musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań, żeby przygotować się dobrze do wymarzonej działalności.

Mój niewielki sklep internetowy z akcesoriami do drinków i moją książką właśnie zaczął zarabiać. To znaczy zarabiam na nim cały czas, ale dopiero teraz, po 5 miesiącach odzyskałam wszystkie włożone pieniądze i zaczynam inwestować tylko zyski ze sklepu, a nie własne oszczędności. Te kilka miesięcy prowadzenia sklepu bardzo dużo mnie nauczyło i pozwoliło się przekonać, że zanim go założyłam, wiedziałam o prowadzeniu sklepu bardzo niewiele.

Myślę sobie, że wielu czytelników może mieć takie plany – w nowym roku otworzę sklep internetowy. Często widzę na różnych grupach facebookowych kobiety, które marzą o własnym sklepie, np. z rękodziełem albo z zabawkami dla dzieci. I pojawiają się takie pytania: od czego zacząć? Jak się do tego zabrać?

No to podpowiadam.

Oto 30 pytań, na jakie musisz odpowiedzieć, zanim założysz własny sklep internetowy

 1. Co chcesz sprzedawać – w jakiej branży, jakie produkty?
 2. Jak wygląda konkurencja w Twojej branży – czy jest dużo sklepów internetowych, czy są tam jacyś giganci, czy raczej małe sklepy?
 3. Jaką ofertę ma konkurencja, czy możesz ją czymś przebić? Może ma np. niskie ceny, ale drogą wysyłkę? Albo nie oferuje czegoś, co Ty możesz zaoferować?
 4. Czy znasz dobrze grupę odbiorców, wiesz, czego będą potrzebować i co chętnie będą kupować? Czy znasz ich potrzeby i wiesz, ile za dane produkty mogą zapłacić?
 5. Czy wiesz, jak dotrzeć do odbiorców? Od pierwszego dnia sklep nie będzie widoczny w wyszukiwarkach, trzeba pomyśleć, jak i gdzie go reklamować. Jeśli nie wiesz – to czy możesz sobie pozwolić na to, by zatrudnić kogoś, kto wie jak reklamować sklep w twojej branży?
 6. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na początkową inwestycję w towar?
 7. Gdzie można kupić to, co chcesz sprzedawać?
 8. Jeśli towar będziesz sprowadzać przez internet – czy będziesz mógł odbierać paczki od kuriera w godzinach pracy kurierów? (najczęściej dostarczają paczki w godzinach przedpołudniowych)
 9. Jeśli towar będziesz kupować w hurtowni – czy możesz sam(a) jeździć po ten towar, czy masz czas w godzinach pracy hurtowni?
 10. Gdzie będziesz przechowywać towar? Na początku wydaje się, że trzymanie całego towaru w domu to dobry pomysł, ale z czasem robi się go coraz więcej i więcej. Wystarczy, że sprzedajesz np. ubranka dziecięce, masz 5 różnych sukienek w ofercie, ale każda w kilku rozmiarach – to już jest sporo towaru do przechowania.
 11. Jak będziesz wysyłać towar? Poczta Polska, Paczkomaty, kurier – to najpopularniejsze opcje dostawy.
 12. Czy dasz radę sam(a) dostarczać paczki do paczkomatów czy na pocztę, czy będziesz sprzedawać ciężkie przedmioty i noszenie ich sprawi problem?
 13. Czy będziesz oferować wysyłkę za granicę? W jakiej formie i za ile?
 14. Czy będziesz oferować odbiór osobisty? Czy masz czas i możliwości na to, by przyjmować np. w domu klientów swojego sklepu, o godzinach, które im odpowiadają?
 15. Jakie formy płatności będziesz przyjmować? Tylko przelew czy może przelew online za pośrednictwem jakiegoś systemu do obsługi płatności (PayU, Płatności24, Transferuj i inne)?
 16. W co będziesz pakować paczki? Pomyśl o opakowaniach na jedną sztukę, na trzy, pięć, na kilka sztuk różnych produktów – musisz mieć różne opakowania pod ręką.
 17. Gdzie kupisz opakowania? Kupowanie kopert bąbelkowych na poczcie się nie kalkuluje, lepiej kupić je w hurtowni. Kupując pudełka w hurtowni będziesz miał(a) wybór między pudełkami w określonych rozmiarach lub wykonaniem pudełka na wymiar. W tym drugim przypadku musisz zamówić przynajmniej 100 sztuk.
 18. Skąd weźmiesz zdjęcia produktów do sklepu? Wykorzystasz zdjęcia producenta czy zrobisz własne? Jeśli własne – kto będzie je robił? Znajdź kogoś, kto zrobi profesjonalne zdjęcia, jeśli nie masz takich umiejętności.
 19. Gdzie będziesz sprzedawać swoje produkty – na Allegro czy we własnym sklepie, pod osobną domeną?
 20. Jeśli wybierzesz własny sklep – skorzystasz z gotowej platformy (np. Shoplo czy Shoper) czy też zlecisz komuś zaprojektowanie sklepu od zera, specjalnie dla ciebie?
 21. Kto napisze opisy produktów do twojego sklepu? Jeśli nie umiesz dobrze pisać, a w szkolnych wypracowaniach zdarzały ci się błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne – radzę zlecić pisanie tekstów profesjonalistom.
 22. Czy chcesz sprzedawać ciągle te same produkty czy też asortyment będzie się zmieniał (np. co kilka tygodni nowe ubrania)? Jeśli będzie zmienny, pamiętaj, że za każdym razem trzeba go będzie od nowa fotografować i opisywać, a potem wprowadzać do oferty na stronie sklepu.
 23. Jakie marże będziesz naliczać sprzedając swoje produkty i jak dużo produktów musisz sprzedać w ciągu miesiąca, żeby zarobić tyle, ile chcesz zarabiać na sklepie?
 24. Czy są jakieś ograniczenia prawne, dotyczące sprzedaży wybranych przez ciebie produktów? (koncesje, zezwolenia, atesty?)
 25. Kiedy założysz firmę, żeby prowadzić sklep (nie mając działalności gospodarczej nie możesz legalnie prowadzić regularnej sprzedaży)? Proponuję zrobić to tuż przed pierwszym zakupem towaru, ale wtedy, gdy wszystko już będzie przemyślane.
 26. Czy założenie własnej działalności nie będzie miało dla ciebie żadnych konsekwencji w postaci utraty pobieranych zasiłków i innych świadczeń? Lub jeśli będzie miało konsekwencje – czy jesteś w stanie je zaakceptować?
 27. Kto zajmie się obsługą księgową firmy?
 28. Co zrobisz ze sklepem gdy będziesz chciał(a) wyjechać na wakacje?
 29. Jak długo możesz pozwolić sobie na prowadzenie sklepu zanim on zacznie osiągać zyski i odzyskasz włożone w niego pieniądze?
 30. Czy możesz liczyć na wsparcie rodziny? Kto może pomóc ci w wysyłce paczek, gdy zachorujesz, kto pojedzie za ciebie do hurtowni, gdy nie będziesz mieć czasu, czy mieszkające z tobą osoby nie będą mieć nic przeciwko temu, że trzymasz w domu towar itp.

Własny sklep internetowy: kilka rad ode mnie

Nie jestem co prawda sprzedawcą z wieloletnim stażem, ale za to doskonale pamiętam początki i to, co mnie zaskakiwało (i nadal zaskakuje) przy prowadzeniu sklepu. Kilka rad ode mnie dla zupełnie zielonych w tym temacie:

 • nie warto zamawiać od razu dużych partii towaru. Ja wiem, że czasem przy zamówieniu 20 sztuk dostajemy rabat 5%, a przy zamówieniu 50 sztuk – rabat 10%, ale może się okazać, że nawet te 20 się nie sprzeda. Mam kilka takich kwiatków, na przykład w lipcu zamówiłam słomki – z jednego rodzaju 200 opakowań, bo akurat tyle było pakowane w kartony przez producenta. Do dziś (mamy grudzień) mam 197 opakowań 😀 Dodam tylko, że mam w sklepie inne produkty, których sprzedałam już znacznie więcej niż 200 sztuk.
 • towar w domu zajmuje miejsce. Dużo miejsca. W pewnym momencie zaczynasz się zastanawiać, czy to jeszcze twoja sypialnia, czy już magazyn sklepu. A potem idziesz do znajomych, którzy nie pracują w domu i nie mają sklepu i myślisz: „wow, jak tu u was dużo miejsca!”.
 • warto poświęcić dużo czasu na przeliczenie wszystkiego. Jaką marżę doliczyć? Czy jak sprzedam 100 bluzek z taką marżą to zarobię tyle, że opłaca mi się te bluzki w domu trzymać? Czy w ogóle uważam za realne sprzedanie aż 100 bluzek?
 • warto być uczciwym wobec klientów i wobec siebie. Ja sprowadzam tylko takie produkty, które sama bym kupiła, naprawdę. Jak uważam, że coś jest słabe, to tego nie sprzedaję. Koszty dostawy podaję uczciwie, w sumie nawet nie doliczam opakowania, więc i tak jestem do tyłu, ale wiem, że np. na Allegro są sprzedawcy, którzy zarabiają na kosztach dostawy.
 • sprzedaż w internecie to zupełnie innego rodzaju praca niż zlecenia realizowane w domu. Zlecenia można odrzucić, jeśli nie ma się czasu, a jeśli w sklepie towar się sprzeda, to nie ma przebacz, trzeba iść na pocztę i wysłać. Nie ma opcji, że się nie chce, że dziecko chore, że brakuje pudełek czy kopert – nie. Towar trzeba wysłać, jeśli został kupiony.

Na pocieszenie powiem, że są też ogromne plusy posiadania sklepu. Sprzedaż przedświąteczna to jeden z takich plusów 🙂 Drugim jest to, że nie ma tu mowy o nieterminowych płatnościach, klientach, którzy zalegają z opłacaniem faktur, bo najpierw dostajesz pieniądze, potem wysyłasz towar. Miło patrzeć, jak stan konta powiększa się np. wtedy, gdy śpisz, jesteś w kinie, gotujesz obiad. Własny sklep daje mnóstwo satysfakcji!

A jeśli marzy ci się własna firma, przeczytaj też 40 pytań, które powinieneś sobie zadać ZANIM założysz firmę.

Zostaw swój e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

własny sklep internetowy

 


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • 31. Czy masz na tyle silne nerwy, żeby ze stoickim spokojem przetrzymać tzw. martwy sezon (w zależności od branży są to różne miesiące, np. styczeń-luty)?

  32. Co zrobisz, jeśli wtopisz w sklep mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy – i po roku okaże się, że wszystko na nic – czy masz już teraz plan awaryjny (plan B)?

  • Agnieszka Skupieńska

   Dobre! Zwłaszcza 32 trzeba zawsze mieć na uwadze.

   • Może trochę zbyt pesymistyczne, ale takie są realia.

   • Tak zdecydowanie 32. to dobry pomysł. Od lat doradzam przedsiębiorcom przy wyborze formy marketingu – od seo, przez sem, po media tradycyjne. Znaczna większość nie zakłada czarnego scenariusza w wyłącznie że „inwestycja się zwróci”. Co ciekawe część wręcz nie potrafi policzyć takiego ROI

 • Ciekawe spostrzeżenia. Ja myślałem nad otworzeniem sklepu internetowego z różnymi gadżetami.

  Piszesz, że zostało Ci 197 kompletów słomek. Może je po prostu dodaj do je do zamówień jako gratis. Zależy ile kosztowały, ale lepiej zrobić miejsce na inny towar. Ciekawym rozwiązaniem jest dodawanie ich do zamówień nawet jeśli nie ma tego w ofercie. Klienci będą pozytywnie zaskoczeni.

  Ogólnie należy klientów zaskoczyć oczywiście pozytywnie czyli dawać wiecej za mniej. Tacy klienci powracają, a klienci powracający są tańsi w pozyskaniu kolejnego zamówienia.

  @Copywriter: w martwy sezon robisz różne promocje. Sprawdź to: https://www.pinterest.com/search/pins/?rs=ac&len=2&q=promotion+ideas&term_meta%5B%5D=promotion|autocomplete|1&term_meta[]=ideas|autocomplete|1

  • Agnieszka Skupieńska

   Bartłomiej – z tymi słomkami to tak chyba zrobię. Wcześniej spróbuję je jeszcze mocno przecenić, ale to chyba niewiele pomoże, bo z tego co zauważyłam, klienci mojego sklepu niekoniecznie kierują się ceną, mogą trochę dopłacić i kupić coś droższego, żeby było dobre, więc dlatego pewnie nie są im potrzebne tanie słomki.

  • Jeśli chodzi o słomki to możesz jeszcze pomyśleć o stworzeniu zestawów, których elementem będą słomki. Wydaje mi się, że ktoś mając wybór szklanki lub szklanki+słomki wybierze opcję nr dwa, bo w zestawie zawsze taniej 🙂

 • Jest coś takiego jak dropshipping – nie znalazłam tego słowa w artykule. Rozwiązuje on wszystkie problemy z zalegającym w domu towarem.

  • Agnieszka Skupieńska

   Jasne, ale dropshipping to zupełnie inny rodzaj biznesu. Ja zaczęłam budować sklep wokół mojego produktu – książki, którą tak czy inaczej musiałam mieć u siebie.

   • Czy ja wiem czy inny? Sklep to sklep 🙂 korzystanie z czyjegoś magazynu to wyjątkowa oszczędność pieniędzy i miejsca, nie każdy otwiera sklep ze swoimi produktami – wydaje mi się że większość poszukuje ciekawych artykułów na rynku i nie wie gdzie je pomieścić więc dropshipping to bardzo ważny temat do omówienia w temacie sklepu internetowego

    • Owszem, ale
     a)dropshipping nie daje Ci całkowitej kontroli nad towarem, jak klient zdenerwowany zadzwoni gdzie jego przesyłka to możesz dowiedzieć się tego dopiero po kontakcie z hurtownią
     b) pytanie czy mamy limit/kredyt czy musimy najpierw dokonać przedpłaty na ich konto. Jeśli tak to klientka kupuje coś w czwartek->u nas na koncie kasa w pt->my robimy przelew do hurtowni i jest u nich na poniedziałek->oni mają 2 dni robocze na wysyłkę, czyli paczka zostaje nadana w srode, a do klientki dociera pt, sobota. Mając towar u siebie wysyłam w pt przed 15 i przy dobrych lotach w dużym mieście dociera na sobotę, a najpóźniej na poniedziałek
     c) ostatnio rozmawiając z hurtownią na temat droppshippingu usłyszałam, że onie zwrotów NIE przyjmują, bo w końcu zamawiamy towar w naszym imieniu. Jedynie co to mogą nam wymienić na inny kolor, lub rozmiar tego samego modelu. Wiem, że czasem klientki zamawiają po 4-5 rzeczy, z czego 3 odsyłają, bo jednak źle w tym wyglądają. Kilka zwrotów w miesiącu i mamy w domu XX bubli, na których nie dość, że nie zarobiliśmy to często są to rzeczy tak wybrane pod gust, którejś pani, że ciężko to sprzedać
     d) wiele hurtowni zbyt rzadko aktualizuje bazę XML, spotykam takie które robią to tylko co 24 godziny! w tej sytuacji sprzedajemy sukienkę, klienta płaci, a następnego dnia okazuje się, że już od wczoraj jej nie ma.
     e) dropshipping odpada również w przypadku kiedy mamy jakikolwiek produkt własny-nie będziemy przecież wysyłać na dwie paczki

     • Agnieszko, jeszcze jedno pytanie. Pomyślałam o nim po dodaniu tamtago wpisu. Jak odnosisz się do wysyłki zagranicznej? Na stronie sklepu masz 16 zł, ale z tego co widzę w cenniku poczty jest to tylko przesyłka do 50 g. Natomiast jeśli ktoś wziąłby więcej produktów i książkę, powiedzmy, że waga wahałaby się między 1kg a 2 kg to koszt takiej przesyłki wzrasta do 64 zł pocztą polecony priorytet

     • Agnieszka Skupieńska

      Lova – mam to podzielone wg wagi, chociaż chyba nie uaktualniłam podstrony z cennikiem 😉 W każdym razie gdy ktoś wrzuci cięższą rzecz, np zestaw barmański, to wyskoczy mu cena dostawy 62 zł. Chociaż powiem szczerze, że ostatnio wysyłałam dwie paczki i idą na razie już półtora tygodnia, nie jest to super szybka opcja 🙁

     • Agnieszka Skupieńska

      Lova, dziękuję za ten komentarz! Jak widać dropshipping ma mnóstwo wad, o których można się przekonać dopiero w praktyce.

    • Przy dropshipingu jest jeszcze jeden problem – jeśli chcesz wysłać paczkę ze spersonalizowanym listem, to raczej nie licz na to, że hurtownia Ci to zapewni. Poza tym jesteś uzależniona od kogoś. Ja mam teraz taką sytuację ze swoim sklepem internetowym i hurtownią działająca na zasadzie drophispingu. Dzisiaj dowiedziałam się, że mają obsuwę w wysyłce towarów, bo święta. Tylko nie napisali, że między świętami nie będą pracować. Przez to prawdopodobnie musze odwołać zamówienie jednej klientki, która zamówienie złożyła 28. Więc oszczędność miejsca to nie wszystko, z oszczędnoscią pieniędzy…no cóż – czasem można więcej stracić niz zaoszczędzić.

 • Jeszcze trochę się nauczysz i może zaczniesz szkolić ludzi z tematów takich, jak np. prowadzenie biznesu internetowego. Czego Ci oczywiście życzę 🙂
  Powodzenia

  • Agnieszka Skupieńska

   Dziękuję Dominiku, jak zwykle budujący i motywujący komentarz od Ciebie 🙂

 • Ja w najbliższym tygodniu ruszam z własnym sklepem! Dzięki wielkie za tego posta… czuję emocje, sama nie wiem co przyniesie przyszłość:)

  • Agnieszka Skupieńska

   Świetnie, w takim razie powodzenia!

 • Kamil

  To wszystko to nie problem, problem to przymusowy ZUS i NFS obliczany z średniej krajowej wziętej z kosmosu. Nigdy w życiu nie zarobiłem 3-4tys zł w MIESIĄC chociaż mam już 115tys oszczędności. Chciałbym sprzedawać mało chodliwy towar kolekcjonerski na ryczałcie 3%, mam wykształcenie i wszystkie potrzebne umiejętności, jednak przy obecnych kosztach ubezpieczeń NIE BĘDĘ PŁACIŁ 550ZŁ w miesiącach w których nic nie sprzedam. Bo towar mi zejdzie nawet 10x drożej, ale w ciągu 2-5 lat… nie każdy chce handlować śmieciami z chin. Nie każdy też ma już wypracowany dochód by pokryć tak duże składki. Co proponujesz dla takich jak ja?

  • Agnieszka Skupieńska

   Proponuję poszukać niszy, towaru luksusowego, za który klienci będą chcieli płacić więcej. Dwa przykłady – Ministerstwo Dobrego Mydła i Szyjemy Sukienki. W obu sklepach kupisz niezbyt tanie produkty, a oba działają świetnie. Właścicielkę tego drugiego znam osobiście – nigdy bym nie przypuszczała, że ludzie będą kupować w internecie tak drogie sukienki, a jednak kupują i to w takich ilościach, że z małej, dwuosobowej firmy zrobiła się całkiem spora, zatrudniająca kilku pracowników.
   Druga opcja to budowanie społeczności wokół sklepu, tak jak w moim przypadku. W tym miesiącu mam już więcej niż 5 tys zł zysku, a przecież sprzedaję tylko kilka produktów i to zaledwie od pół roku. Tyle że mam społeczność i nie konkuruję z innymi sklepami ceną, tylko sprzedaję produkty swojej społeczności.

   • CENA to słowo klucz wielu inwestorów którzy zaczynają od niskich cen aby przyciągnąć kupujących jest to dobre jeśli dysponujemy dużym kapitałem ale zabójcze jeśli nie (zatowarowanie też swoje kosztuje) dlatego warto przemyśleć jak długo oraz czy w ogóle konkurować niską ceną. Z własnego doświadczenia wiem, że to może zniszczyć biznes.

 • Jakiego systemu inwentaryzacyjnego używacie?
  Ja używałem inflow, ale długo się włącza (denerwujące, jeśli chcemy zrobić małą zmianę) oraz z jakiegoś powodu wczoraj mi przestał działać.
  Na necie jest cała masa różnych systemów, więc nie wiem, który wybrać.

  PS. Na początku piszesz o osobach pragnących sprzedawać rękodzieła itp. Mamy polski odpowiednik http://eatsy.com? Jeśli nie to może jest to kolejna nisza warta uwagi.

  • Agnieszka Skupieńska

   Pawle, z inwentaryzacją nie podpowiem, bo póki co używam excela. Co do Etsy – mamy Pakamerę i Decobazaar, tam można sprzedawać rękodzieło.

 • Czasami aż bawi mnie jak słyszę, że ktoś myśli o sklepie np: z ręcznie robioną biżuterią czy zaproszeniami. Ani to produkty wysokomarżowe a konkurencja ogromna i to nie tylko w postaci innych sklepów ale też spacjalistycznych portali typu Artillo… Właśnie Twój przykład z akcesoriami dla drinków czy ten z sukienkami pokazuje, że jedynie wąska nisza i mała konkurencja dają nadzieję na sukces przy budżecie reklamowym na poziomie tzw. zwykłego człowieka.

  • Agnieszka Skupieńska

   Masz rację, ale myślę, że sporą odpowiedzialność za to ponoszą np. czasopisma o biznesie, portale czy programy śniadaniowe typu Dzień dobry TVN – wszędzie tam można usłyszeć/przeczytać, że fajnym pomysłem na biznes np. dla młodej mamy jest sklep z ręcznie robioną biżuterią. I mnóstwo kobiet szuka w tym swojej szansy, a na tak przepełnionym rynku naprawdę trudno się przebić.

 • Mam w planach założenie sklepu, ale jeszcze chyba nie dojrzałam do ostatecznej decyzji 😉

 • Jak ja się cieszę, że trafiłam na ten wpis! Dziękuję Ci, że chciało Ci się spisać tyle wniosków! Jestem w trakcie zakładania sklepu i myślałam, że zrobię to w 2 tygodnie, a już mija ponad miesiąc 😀 Nad samymi opakowaniami spędziłam 2 tygodnie, a jak dotarły, to okazały się za małe. 200 sztuk 😀 Wydrukuję sobie Twoją listę i uznam jako checklistę 😀

  • Agnieszka Skupieńska

   Zenja, bardzo się cieszę, że moja lista się przydała!

  • Zenja, to jest naprawdę dobra checklista, gdybym zakładała sklep, sama bym ją sobie wydrukowała:)

 • Ciekawie postawione pytania bez odpowiedzi na które nie mamy po co startować ze sprzedażą w sieci. 😉

 • Świetne pytania! Przede wszystkim pokazują skalę trudności jaka jest w prowadzeniu własnego e-sklepu.
  O tym jak wiele wymaga pracy, cierpliwości i nakładów nie mówi się tym, którzy słyszą w mediach „załóż sobie sklep internetowy, zintegruj się z jakąś hurtownią i będziesz sam sobie szefem”:)
  Punkty 31 i 31 zaproponowane przez kolegę na górze również mi się podobają.

 • Witam. Prowadzenie własnego sklepu internetowego, to coś więcej jak prowadzenie własnego bloga. Tutaj można naprawdę bardzo wiele stracić bez gruntownej wiedzy o konkurencji, pozyskiwaniu ruchu, możliwościach płynących z modyfikacji szablonów na platformach sklepowych, itp.

  O ile pomysł na sklep internetowy jest dobrym pomysłem, o tyle już nieprzemyślane inwestycje szczególnie osób początkujących poświęcone na start takiego biznesu mogą bardzo wiele kosztować. Bez gruntownej wiedzy o sklepach internetowych, narzędziach i sposobach promocji takiego sklepu nie polecam takiej inwestycji.

  Może trochę pesymistycznie, ale za to realnie.

  • Agnieszka Skupieńska

   Słuszne rady, analiza konkurencji jest wazna w każdym biznesie, tak samo jak podstawowa wiedza o tym, jak się reklamować.

 • Bardzo kompleksowe podejście. O większości kwestii w ogóle bym nie pomyślała.

 • Monika

  Od stycznia ruszam z własnym sklepem. I muszę przyznać, że Twoja strona jest bardzo cennym źródłem informacji. Wszystko opisane zrozumiale i przystępnie, zwracasz uwagę na rzeczy, które początkującemu bardzo łatwo przeoczyć lub wydają się tak oczywiste, że się o nich zapomina, pokazujesz wady i zalety. Nawet nie wiesz jak mi pomogłaś przy podjęciu decyzji i zorganizowaniu wszystkiego.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Świetny tekst, początkujący rzadko stawiają sobie tak wiele pytań. Spotkałam się z podejściem – „wiem, czym chcę handlować, a reszta jakoś pójdzie”
  Pracuję może nie tyle w sklepie online, co w usługach online wiem, że nie jest to taka prosta sprawa 🙂

 • Swego czasu myślałam o tym, żeby otworzyć sklep internetowy. Co prawda do tej pory nie doprecyzowałam co chciałabym sprzedawać, ale myślę, że kiedyś na poważnie zajmę się tym tematem. Jest jednak kilka rzeczy, które trochę mnie przerażają, między innymi wspomniany przez Ciebie zalegający towar i ciągłe bieganie na pocztę.

  • Agnieszka Skupieńska

   Na bieganie na pocztę można też spojrzeć z drugiej strony – dla mnie jako osoby pracującej w domu to zawsze motywacja, żeby wyjść z domu nawet w kiepską pogodę 😉

 • Monika

  Witam. Mam pytanie dotyczące regulaminu sklepu. Pisałaś go sama czy zleciłaś zewnętrznej firmie? I jak to jest z tym całym wpisem do GIODO? Pozdrawiam

 • Sklep internetowy może być świetnym biznesem, ale nie zapominajmy że rozkręcenie go to nie bułka z masłem 😉

 • Niestety wiele sklepów internetowych nie odnosi sukcesu. Osobiście znam co najmniej kilka przypadków. Być może winna jest jakość produktów, lub mało sprawny marketing.

 • Tomasz

  Witam czytam duzo roznych artykulow poszukujac jak najwiecej informacji.Wlasnie jestem na etapie budowy sklepu internetowego w niemczech a nastepnie chcialbym otworzyc sklep w polsce.Duzym utrudnieniem jest pozyskanie towaru do handlu.Zastanawialem sie nad dropshipping tu widze tylko jedna lau az jedna zalete nie trzeba inwestowac w towar i magazyn.Szukalem informacji ale ich nie znalazlem ,pewnie sa zapisane w umowach o wspolpracy,tzn ze nic za darmo nie ma i ze taka hurtownia policzy sobie nie zla stawke za pakowanie i wyslanie towaru do klienta a do tego dostaniemy pewnie nie za wysoki upust przy zakupach.Chyba jednak lepiej byc przy starym modelu i zaopatrywac sie w towar z wiekszymi upustami nawet kosztem magazynowania ale za to wiecej mamy wieksza marze i wplyw na szybka wysylke.Pozdrawiam.