5 powodów, żeby nie współpracować z markami na blogu, tylko sprzedawać swoje produkty

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Współpraca z markami to nie jedyny sposób zarabiania na blogu. A nawet nie najlepszy. Znacznie lepszym jest oferowanie własnych produktów i to z przynajmniej kilku powodów.

Nie mam na swoim koncie wielu współprac z markami, mimo że bloguję od 5 lat. Było ich kilka, może kilkanaście, licząc te drobniejsze. A od roku sprzedaję własny produkt i odsprzedaję produkty innych producentów w ramach własnego sklepu. I wiesz co? Sprzedaż produktów to o niebo lepszy sposób na monetyzowanie bloga!

Mit dotyczący zarabiania na blogu

Największy mit, w który wierzą blogerzy, zwłaszcza początkujący to: rób swoje, a pieniądze przyjdą. Pisz dobre testy, a pieniądze się pojawią. Powtarzam po raz kolejny – nie pojawią się same. Ta zasada działała może 5 lat temu, kiedy blogów było mało. Dziś samych blogów kulinarnych jest ponad 6 tysięcy, a gdyby podsumować liczbę wszystkich blogów, ze wszystkich tematyk… myślę, że kilkadziesiąt tysięcy by się uzbierało. Naprawdę uważasz, że reklamodawcy sami do Ciebie przyjdą, tylko dlatego, że masz blog? Owszem, jeśli będzie bardzo, bardzo popularny, pewnie ktoś Cię zauważy. Ale nie liczyłabym na to, że reklamodawców będzie na tyle dużo, żeby zapewnić Ci regularny przychód, jeśli nie wydepczesz sobie ścieżek, nie poznasz ludzi z agencji, którzy pośredniczą w organizowaniu kampanii dla marek.

Wiem to, bo mój blog o drinkach jest jednym z największych, o ile nie największym blogiem o tej tematyce. Jest dość niszowy, wyróżnia się na tle blogów kulinarnych, a jednocześnie gromadzi 120-160 tysięcy czytelników miesięcznie. Czy to pozwala mi zarobić na współpracach komercyjnych? Sporadycznie. Nawet pytań o współpracę jest bardzo niewiele.

Współpraca a własne produkty: stały dochód

Tu dochodzimy do pierwszej przewagi własnych produktów, tworzonych dla społeczności bloga. Własne produkty zapewniają stały, comiesięczny dochód. Czy jest on większy czy mniejszy niż ten pochodzący ze współpracy – to kwestia pewnie różna dla różnych blogerów. Ale jest stały – ja sprzedaję co miesiąc kilkadziesiąt książek o drinkach, akcesoria do drinków za kilka tysięcy złotych i po odliczeniu wszystkich kosztów uzbiera się jakaś najniższa krajowa. A czas, jaki poświęcam na obsługę wysyłki produktów do jakieś 20-30 godzin miesięcznie. Dochód jest stały, nie zależy od wydatków na reklamę (sklep reklamuję obecnie tylko na blogu poprzez banery).

Współpraca a własne produkty: terminy płatności

Jedną z wad współpracy z agencjami i dużymi klientami, o których kiedyś pisałam, jest to, że agencje często nie płacą w terminie. Piszesz post, wystawiasz fakturę, agencja ma 30 dni na zapłacenie, płaci po 45. A jak to jest we własnym sklepie? Gdy sprzedajesz produkty, dostajesz pieniądze od razu, zanim wyślesz towar (tak działa handel w internecie, to nic niezwykłego).

Współpraca a własne produkty: od kogo zależy Twój zarobek?

Kolejny minus współpracy z markami – możesz mieć duży blog, popularny, możesz wymyślić świetny pomysł na kampanię i iść z nim do reklamodawców i… nie znaleźć chętnych. Bo może marka, którą sobie upatrzyłeś, nie ma akurat budżetu na reklamę na blogach. Może w ogóle nie reklamuje się na blogach. Może ma z reklamą na blogach kiepskie doświadczenia. A może nie spodoba jej się ten pomysł. Jasne, możesz iść do innej marki, potem do kolejnej, ale możliwości kiedyś się skończą. W najgorszym wypadku wymyślisz coś świetnego, ale nikt nie będzie chciał wejść w ten pomysł i nie zarobisz ani grosza.

A jak to jest z własnymi produktami? Też może się okazać, że napracujesz się nad książką, kursem online, e-bookiem, zrobisz sklep i nikt nie będzie chciał tego kupić. Tylko że potencjalnych klientów, do jakich możesz zwrócić się ze swoim produktem jest jakichś kilka milionów. A może nawet kilkanaście milionów kupujących w internecie. Nie uda się sprzedać za pośrednictwem bloga, możesz zaryzykować wydanie pieniędzy na reklamę gdzie indziej, poza blogiem. Ale jeśli zrobisz badanie rynku, zanim wypuścisz produkt, to ryzyko, że nikt go nie kupi, jest niewielkie.

Tu Twój zarobek zależy tylko od Ciebie.

Współpraca a własne produkty: ostateczny kształt produktu

Gdy współpracujesz z marką, produktem jest post na blogu. Czy zawsze masz ostatnie zdanie, jeśli chodzi jego kształt? Czy może ustalasz z marką, z jaką współpracujesz, jakieś warunki – np. że post będzie z linkiem, że będą w nim minimum 3 zdjęcia? Zwykle tak jest. W końcu marka płaci, więc stawia jakieś warunki, to normalne.

A gdy oferujesz własny produkt, to Ty stawiasz warunki. Ty masz ostatnie zdanie i decydujesz, jak ten produkt będzie wyglądał.

Współpraca a własne produkty: jakość

Wiesz, jakie jest jeszcze niebezpieczeństwo jeśli chodzi o współpracę z markami? Może się okazać, że polecisz coś, a potem marka zaliczy jakąś wtopę. Na przykład: polecasz hosting i wtedy, gdy piszesz post we współpracy z marką, wszystko jest w tym hostingu ok, support szybki i pomocny, strona śmiga. Ale po jakimś czasie hosting znacznie się pogarsza, firma nie daje rady, sypią się na nią lawiny skarg. A Ty dalej masz post, w którym polecasz ją na blogu, więc ludzie mają do Ciebie pretensje, że zaufali, a to, co poleciłeś, okazało się kaszanką.

Gdy produkujesz coś, masz wpływ na jakość produktu. Jak coś będzie z produktem nie tak, to będzie Twoja wina i gdy pojawią się pretensje od czytelników, przynajmniej nie trzeba będzie świecić oczami za czyjeś błędy.

Czy warto współpracować z markami?

Nie zrozum mnie źle – nie namawiam Cię (mimo prowokującego tytułu) do odrzucania propozycji współpracy, jeśli są dobre. Ale wskazuję, że długofalowo nie można budować swojego biznesu, jakim dla wielu jest blogowanie, tylko na współpracy z markami. To krótkowzroczność, bo dziś marki chcą współpracować z blogerami, a jutro nie będą chciały. Dziś płacą dużo i w terminie, jutro mogą przestać płacić. Własne produkty (np. książki) tak łatwo nie znikną – przecież handel w internecie raczej rośnie, niż się zwija, książek też ludzie nie przestaną kupować. Jeśli jedni przestaną, będzie mnóstwo innych, którzy zaczną. Lepiej „współpracować” z czytelnikami, niż z markami, bo czytelników jest znacznie więcej niż marek.


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Pełna zgoda. Jeśli mamy własny produkt, jesteśmy sterem, okrętem i żeglarzem – prowadzimy biznes. Jesteśmy producentem czegoś, nawet jeśli niematerialnego. Jeśli robimy kampanie dla marek – o prostu wynajmujemy lub sprzedajemy powierzchnię reklamową..

  Jest jeszcze kwestia ceny. Mając własny produkt, możemy testować – podnosić cenę by sprawdzić ile rynek jest w stanie zapłacić. Albo robić czasowe wyprzedaże i puszczać go za pół ceny by wygenerować dużą sprzedaż w krótkim czasie. Wszystko zależy od nas.

  Poza tym mam wrażenie, że mając własny produkt jakoś inaczej się czuję – bardziej solidnie i cała ta działalność ma taki bardziej namacalny charakter.

 • Hey Aga to, co pisze tak się składa, że nie jest dla każdego. Najpierw należy przejść pewne etapy w blogowaniu. Nie da się o tak zacząć sprzedawać własnych produktów, chyba że ktoś już jest ekspertem w swojej dziedzinie, ale jak sama wiesz zbudowanie bloga, przyciągnięcie czytelników itd. to wszystko wymaga czasu i wiedzy. Ktoś może być ekspertem w gotowaniu, ale w międzyczasie musi poznać tajniki SEO, SEM, obsługi zapewne WordPress i dziesiątek innych rzeczy, które czynią nas blogerami.

  Prędzej czy później każdy dojdzie do tego, że następny etap to własny produkt lub markowanie jakichś produktów własnym imieniem.

  Na razie przyszłość to również afiliacja. Raczej już minęły czasy, gdzie firmy oszukiwały i nie płaciły za poleconych obecnie chyba większość firm zrozumiała, że to dobry biznes dla każdej strony.

  Trend będzie szedł w tę stronę i stawki w afiliacji będą raczej wzrastać wraz z rozszerzającą się konkurencją. Tym bardziej że biznes w Internecie to już nie tylko garażowe firmy prowadzone przez zapaleńców.

  • Hej! No jasne, że to nie jest dla każdego, ale tak samo jest z reklamowaniem produktów różnych marek – najpierw trzeba wyrobić sobie własną markę, zyskać grono czytelników, żeby jakieś propozycje w ogóle się pojawiły. A gdy już ktoś chce reklamować się na Twoim blogu, to może być sygnał, że pora pomyśleć o własnych produktach.

   A co do afiliacji – zgadzam się, to dobry kierunek, tym bardziej, że afiliacji mogą próbować już blogerzy z małym zasięgiem.

   • Dobrze widzieć różne opcje. Ja zaczęłam od produktu, dopiero po pół roku powstał blog i też się doskonale to sprawdza.

 • Zgadzam się w 200% (słabość matematyczna) – o tym samym wysyłałam wczoraj newsletter 🙂 No i dla sprzedających własne produkty mam kurs „Strona lądowania w WordPressie”, do którego dostęp jeszcze jest bezpłatny. Zapraszam: http://www.subscribepage.com/akademiawp 🙂

 • W pełni zgoda. Własny produkt to prosta droga do uniezależnienia się od współpracy z firmami zewnętrznymi

 • Generalnie warto robić i jedno i drugie, ale afiliacja i własne produkty zapewniają dochód cały czas. Ja u siebie hucznie deklaruje, że w głowie mi tylko afiliacja, ale matmy nie oszukam i przez jeszcze długi czas większość dochodów z bloga będzie pochodzić ze współprac (w sierpniu kolejna swoją drogą o newsletterach).

 • Krajoznawcy

  Zgadzam się w 100%. Tym bardziej, że niektóre marki potrafią doprowadzić do sytuacji, że lepiej zrezygnować z ewentualnej współpracy (nawet jednorazowej). A poza tym mam wrażenie, że w chwili obecnej co poniektóre firmy próbują wykorzystać blogerów (szczególnie tych początkujących i młodszych wiekiem). Więc najlepiej nie uzależniać się wyłącznie od współpracy z markami i wystartować ze swoim własnym produktem.

 • Ależ ten Twój blog się zrobił świetny. U Michała i Marcina pusto i od dawna nic ciekawego, ale Ty trafiasz z tematami za każdym razem. To jest w tej chwili mój ulubiony blog, serio!

  A jeśli chodzi o temat artykułu, to opowiem Wam historię. 6 lat temu, gdy nie wiedziałem nawet, co to jest blog; kiedy blogosfera była w zupełnie innej kondycji niż dzisiaj, pojawiła się pewna firma. Firma bardzo aktywnie promowała się w sieci, dawała solidnie zarobić blogerom i właścicielom stron internetowych, pojawiała się nawet na głównych portalach i w największych gazetach.

  Pisząc w największym skrócie, oferowała samozatrudnienie w Anglii dla polskich przedsiębiorców, żeby ominąć ZUS i nie płacić w Polsce podatków. Wszystko „zgodnie z prawem” i „w pełni legalnie”.

  Minęły lata. Osoby, które polecały tę firmę, często zrobiły prawdziwe „kariery”, w tym w internecie. Za to klienci tej firmy, czyli czytelnicy tych wszystkich blogów i serwisów… Kilka lat minęło i firma już nie istnieje, zniknęła praktycznie z dnia na dzień. Kilkanaście tysięcy (?) osób ma na głowie kontrole, policję, postępowania administracyjne, skarbowe i karne, a przede wszystkim do zapłacenia zaległe składki ZUS i podatki, często za okres kilku lat, wraz z karnymi odsetkami.

  Pojawiły się informacje o samobójstwach. Nie wiem, na ile są one prawdziwe. Natrafiłem na temat przypadkiem, robiąc research do książki o wychodzeniu z długów i artykułu o przenoszeniu firmy do Anglii.

  Zastanawiam się, jak się czują teraz ci blogerzy i redaktorzy…

  • Marcinie, dzięki za bardzo miłe słowa!
   A co do Twojej historii, niech to będzie przestroga dla wszystkich, że trzeba uważać, na jaką współpracę się decydujemy.

 • Myślę, że tworzenie własnych produktów to kierunek, w którym będzie zmierzało coraz więcej blogerów – również Ci, którzy teraz zarabiają na dużych kampaniach.

 • Eryk Grzeszkowiak

  Jak zwykle świetny artykuł. Pisałaś o robieniu badań rynku pod swój produkt. Masz może jakieś sprawdzone sposoby robienia takich badań na własną rękę? Czy da się wcześniej wybadać jaki potencjał sprzedażowy może mieć np. książka?
  Jeśli robiłaś sama Agnieszko takie badania, to może napisałabyś jakiś artykuł na ten temat 🙂

 • maksimumformy.pl

  Trzeba rozważyć to o czym Pani pisze 🙂 Pozdrawiam

 • Bardzo pomocny post, który otwiera mi trochę szerzej oczy, cieszę się, że go u Ciebie znalazłam. Właśnie się zastanawiam nad nowym pomysłem i rozważam albo nastawienie na współpracę z innymi markami, albo skupienie się na własnych produktach i teraz widzę jasno zalety i wady, dzięki:)

 • Inspirujace, Agnieszka. Jak zawsze zgarniam u Ciebie motywacyjnego kopa. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Przydatne informacje 🙂 Zdecydowanie łatwiej jest zarobić na własnych produktach niż na blogu, ale…trzeba by najpierw taki produkt posiadać 😉