6 powodów, żeby przesunąć weekend na środek tygodnia

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Praca w weekend czy praca w tygodniu? Jak ułożyć sobie zlecenia, żeby było bardziej efektywnie? Dzisiaj trochę przewrotne podejście.

Freelancerzy, jaki macie tryb pracy – pracujecie jak etatowcy, od-do, czy wtedy, gdy najdzie Was ochota na pracę, w różnych godzinach? Ja od dawna staram się pracować wyłącznie od poniedziałku do piątku, a do tego próbuję zamknąć pracę w jakichś ramach godzinowych. Wstaję ok. 6 rano, zimą nieco później, a pracę kończę koło 15-16. Ale zdarzają się takie przypadki, że siadam do komputera także w weekend. I powiem Wam, że praca w weekendy pod wieloma względami bywa naprawdę dobrym pomysłem! Chociaż zawsze upierałam się, że praca w weekendy nie jest dla freelancera.

Praca w weekend jest bardziej efektywna

Niejednokrotnie zauważyłam, że jak zabieram się za coś w sobotę, to udaje mi się z tym uporać szybciej niż gdybym robiła to samo zlecenie w piątek czy poniedziałek. Dlaczego?

 • w weekend nie dzwonią klienci, telemarketerzy i nikt nie zawraca mi głowy, a tym samym nie odrywa od pracy.
 • w weekend nie przychodzą newslettery i maile od klientów – jak wyżej. Mimo iż newslettery rzadko czytam, to jednak czasem przychodzi mailowo powiadomienie o nowym wpisie na jednym z blogów, które regularnie czytam.
 • w weekend niewiele dzieje się na Facebooku – w tygodniu zawsze znajdzie się coś ciekawego do kliknięcia i przeczytania 😉
 • w weekend mam większą motywację, żeby nie siedzieć godzinami przy komputerze, tylko zrobić to co mam do zrobienia i wstać od biurka, zająć się czymś innym. W końcu jest weekend 🙂

Przesunięcie wolnego na środek tygodnia i praca w sobotę albo niedzielę ma też inny, praktyczny wymiar.

 • mając wolne w tygodniu łatwiej załatwimy coś w urzędach, przychodniach, możemy zrobić zakupy w hipermarkecie, w którym w środę w środku dnia nie ma takiej kolejki jak w sobotę rano. Na ulicach nie ma też takich korków.
 • mając wolne w tygodniu można wybrać się na basen, do parku, nad rzekę i we wszystkie inne miejsca, w których lubimy odpoczywać i setki osób z naszego miasta też lubią odpoczywać. W tygodniu większość z nich pracuje, więc takie popularne miejsca relaksu są mniej zatłoczone. Nie mówiąc już o tym, że niestety często pogoda płata nam figle i w tygodniu jest pięknie, a w sobotę się ochładza i zaczyna padać 🙂

Minusy pracy w weekend zamiast w tygodniu

Nie jest niestety tak różowo i każdy kij ma dwa końce. Nie polecałabym przekładania pracy na weekend osobom, które nie są zdyscyplinowane i w środę powiedzą sobie: „a, co tam, odpocznę, a zlecenie zrobię w sobotę”. A w sobotę znowu: „jednak mi się nie chce, w końcu jest weekend, popracuję w poniedziałek”. Łatwo przekładać w nieskończoność obowiązki, a potem coraz trudniej się za nie zabrać.

Nie polecam też pracy w domu tym, którzy mają rodziny – np. dzieci w wieku szkolnym i pracującego małżonka, który ma pracę w tygodniu. Często weekend to jedyny czas, gdy rodzina może pobyć razem i szkoda byłoby sobie ten czas odbierać, prawda?

Choć z drugiej strony – na przykład dla mam-freelancerek praca w weekend może być jedyną okazją, żeby w ogóle popracować. Gdy mąż pracuje w tygodniu, mama jest na urlopie macierzyńskim i chce sobie dorobić lub po prostu nie wypaść z rynku, więc realizuje zlecenia, pewnie będzie miała czas na to tylko w weekend, gdy mąż może zająć się dzieckiem. Podobnie jeśli zleceniami zajmuje się ktoś, kto w tygodniu ma normalny etat, a praca w domu jest jego drugim źródłem dochodu, ale to już zupełnie inna bajka – bo wtedy raczej nie ma mowy o wyborze godzin pracy, bo nie ma zbyt wielu możliwości.

Ciekawa jestem, jak Wy zarządzacie swoim czasem pracy – pracujecie w tygodniu, zdarza Wam się pracować w weekendy czy praca w weekendy to dla Was norma?

hippo-819480_1280


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Kiedyś zarzekałam się, że na pewno nie będę pracować w weekend. Pracując na etacie w agencji bardzo tego pilnowałam i nie zgadzałam się na delegacje obejmujące weekend czy na udział w jakichś eventach. Weekend zawsze był moją świętością i na freelansie też początkowo miałam takie podejście. Teraz mi się odmieniło ;). Teraz latem priorytetem dla mnie jest korzystanie z pogody… Dlatego lubię na tygodniu pojechać gdzieś na dłuższy spacer czy na basen. Jest mniej ludzi i przyjemniej spędza się czas w takim miejscu. No i bywa, że na tygodniu tak dużo korzystam z tego lata, że musze potem popracować w weekend. Czasami nawet dobrze się składa bo np. pogoda się psuje, albo mój chłopak ma zajęty weekend i nie możemy spędzić czasu razem. Ogólnie dostrzegam też te plusy o których piszesz – nikt nie przeszkadza, jest mniej rozpraszaczy… Cieszę się, że mam teraz dużo elastyczniejsze podejście do mojego czasu pracy, praca w weekend jest spoko 🙂

 • Ja zdecydowanie wybieram pracę od poniedziałku do piątku i też staram się ubrać ją w ramy czasowe, bez rytuałów nie dałabym rady. Myślę, że też warto pamiętać o tym, że nawet jeśli zdarza nam się pracować w weekendy, to nie warto wspominać o tym klientom 😉 Niestety niektórzy mają tendencję do przyzwyczajania się, że taki freelancer to jest na każde zawołanie 😉

  • Agnieszka Skupieńska

   Kiedyś jeden klient pytał mnie, czy pracuję też w weekendy, bo chciał coś „na wczoraj”. Powiedziałam, że tak, ale za podwójną stawkę. I od razu się okazało, że to jednak nie jest „na wczoraj” 🙂

   • Bardzo dobra odpowiedź:) Każdy: czy freelancer, czy pracownik etatowy ma z zasady wyższą stawkę w weekendy lub po godzinach. A notariusz, to już w ogóle;)

 • Ja też staram się pracować od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Ale w praktyce często podczas dnia wychodzę do sklepu więc pracuję później do 20 🙂 a weekendami i tak odrabiam z 4h, bo zawsze jest coś na wczoraj.

  • Agnieszka Skupieńska

   O, skąd ja to znam…

 • A ja przeplatam pracę, odpoczynek, zakupy i domowe sprawy w dowolnych momentach i proporcjach 7 dni w tygodniu, faktycznie czasami lepiej jest relaksować się w tygodniu, gdy tłumy wszystkiego nie oblegają 🙂

 • Ciekawe podejście. 🙂

 • Ja nie pracuję w weekendy, ale za to w weekendy miewam najlepsze pomysły które od poniedziałku realizuje.
  Nie wiem czym to spowodowane. Może wolny dzień = mniejszy stres = lotny umysł.

  • Agnieszka Skupieńska

   Ja mam podobnie – najlepsze pomysły mam jak zajmę się czymś innym, np. gotowaniem 🙂

 • Lubiłam pojęcie „piątunio”, kiedy pracowałam w agencji, ale teraz bardzo często mam „piątunio” nawet w czwartek. Fakt, muszę czasem nadrobić w weekend, kiedy inni odpoczywają, ale robię to nie z przymusu, bardziej na luzie. Nie ma nic gorszego, niż zmuszanie się do pracy w sztywnych ramach. Są czasem takie dni, że nie ruszę – po prostu. A w weekend potrafię nadrobić cały tydzień.

  • Sztywne ramy czasami są potrzebne. Myślę też, że nie ma złotego środka. Czasami po prostu nie chcę się pisać i już. Wtedy w weekend czy się chce, czy nie trzeba nadrobić. Jednak ja mam tak, że jeśli coś odpuszczę (jak dobrze mówisz, czasami nie ruszysz i tyle) to bardzo mnie to strsuje. Najgorsze jest jednak to, że często siedzi się przed kompem bezproduktywnie. bo wyrzuty sumienia mi nie pozwalają odejść 🙂 Ot taka przypadłość. I ani nie piszę, ani nie odpoczywam, tym bardziej nic nie załatwiam. Staram się wtedy takie mnie twórcze momenty wykorzystywać na szukanie klientów, zrobienie jakiegoś podsumowania, etc.

 • Ja pracuję 7 dni w tygodniu – w kawiarni, parku, w górach, nad morzem – wszędzie gdzie się da. Granica już dawno się u mnie zatarła i właściwie nie wiem kiedy pracuję a kiedy odpoczywam. Ale bardzo to lubię 🙂

 • System 3+3 (praca 3 dni – odpoczynek – praca 3 dni) jest o tyle dobry, że trudniej jest tutaj o „zmęczenie materiału”, które zawsze pojawia się pod koniec tygodnia. Po takim miniweekendzie w środku tygodnia łatwiej jest zasiąść do dalszej pracy (większy zapał, świeżość umysłu itp.)

  • Agnieszka Skupieńska

   O, to prawda, można się zregenerować w środku tygodnia.

 • Ach ta matematyka 🙂
  Trochę liczb i człowiek się gubi.
  Chodziło mi o system 3+2 (3 dni pracy – odpoczynek – 2 dni pracy – niedziela).

 • 1. Skromnie żyć, zbudować solidne oszczędności i inwestować w dochód pasywny.
  2. Robić to co się lubi (dlatego że chcemy a nie dlatego że musimy) i mamy weekend codziennie 🙂

  Kiedyś z politowaniem przeczytałbym coś takiego, ale jakiś czas temu poznałem Hindusa który projektuje apki na telefony i pisze scenariusze do filmów. Ma tysiące funtów dochodu TYGODNIOWO, cały zespół w Indiach który to wdraża i nadzoruje, nie musi nic robić w życiu a mimo to jest jednym z najbardziej pracowitych ludzi jakich poznałem. I żyje sobie przez miesiąc w UK, miesiąc w US i miesiąc w Indiach.

  No nic, wracam do czytania 4 Hour Work Week 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   To tylko pozazdrościć Hindusowi takiej zaradności i pomysłu na siebie 🙂

 • BJK

  moja praca to praca przez cały tydzień, z czego co trzy tygodnie mam wolny weekend (i to w dodatku ‚długi’ – bo od piąku do środy 😉 ). Różnowo nie jest, bo np na ostatni wypad do Krakowa musiałem wziąć urlop w piątek. Z drugiej strony to co mówisz, wsyzstko idzie załatwić.