7 problemów freelancera, o których nikt Ci nie powie

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Kiedy ktoś mnie pyta o pracę w domu, często mówię, że to cud, miód i orzeszki. Ale prawda jest taka, że nie zawsze.

W październiku kolejna moja znajoma freelancerka zdecydowała się na założenie własnej firmy i – jak sama przyznaje – po części zainspirowałam ją do tego kroku. To świetnie wiedzieć, że kolejne osoby są na tyle odważne, by zacząć robić to, co lubią, na swoich warunkach.

Wszystkich zachęcam, by próbowali. Jeśli marzysz o pracy w domu, próbuj, rób wszystko, by to marzenie kiedyś się spełniło. W końcu życie mamy tylko jedno i szkoda je marnować na pracę, której nie lubimy.

Ale dla równowagi czasem też ostrzegam, że lekko nie będzie, bo praca w domu to nie tylko miód i lukier. I dzisiaj właśnie na kilka przestróg pora 🙂

7 problemów freelancera

 1. Negocjowanie umów jest trudne

Szczerze mówiąc, to myślałam zawsze, że gdy już się z kimś dogadam co do współpracy, to podpisujemy umowę na jedną stronę a4, w której są nasze dane, ustalenia i tyle. Niestety tak nie jest. Klienci zapisują w umowach dziwne rzeczy, na przykład kary umowne w wysokości równej wynagrodzeniu za opóźnienie w dostarczeniu tekstu. Negocjowanie umów wymaga cierpliwości, czasem trwa wiele dni i zaczynasz się zastanawiać, czy naprawdę warto tę współpracę podejmować.

2. Koniec z chorowaniem i L4

Jeśli jest termin, trzeba pracować i wykonać zlecenie w terminie, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nawet pójście do szpitala staje się problemem, bo co wtedy z klientami i zleceniami? Gdyby tak chorobę dało się wcześniej zaplanować, byłoby znacznie łatwiej.

3. Poszukiwanie zleceń bywa stresujące 

Szczególnie, jeśli kończą Ci się obecne zlecenia, a kalendarz na przyszły miesiąc świeci pustkami. Wiesz, że trzeba coś zarobić, trzeba znaleźć kolejnych klientów, czujesz presję czasu i nie wiesz, czy lepiej poczekać, bo karta się odwróci czy może zgodzić się na niższą stawkę, żeby tylko nie siedzieć bezczynnie?

4. Konkurencja stosuje ceny dumpingowe

Zanim pierwszy raz wejdziesz na portal ze zleceniami dla freelancerów, wydaje Ci się, że wiesz, za ile możesz pracować, masz pomysł na swoje stawki. A potem wchodzisz, czytasz zlecenia i przeglądasz oferty, szukasz ofert konkurencji w internecie i włosy stają Ci na głowie dęba. Jak to? Strona www za 300 zł? Logo za 50 zł? Tekst na 1000 znaków za złotówkę? ZŁOTÓWKĘ? Jeśli masz własną działalność i umiesz szybko liczyć, to wiesz, że z tej złotówki zostaną Ci pewnie 82 grosze po odliczeniu podatku dochodowego. Wystarczy na kajzerkę i wodę w Lidlu.

5. Konkurencji w branży jest bardzo dużo

Zanim znajdziesz swoją niszę (a pewnie znajdziesz prędzej czy później) będziesz musiał zderzyć się ze ścianą. A potem z kolejną i jeszcze jedną – bo tak dużo jest osób, które zajmują się tym co Ty. I robią to na równie dobrym poziomie. A często na lepszym. I jeszcze mają większe doświadczenie. I niższe ceny. Jak to możliwe? Nie każdy wie, jak wyceniać swoją pracę, nie każdy działa legalnie. Dlatego znalezienie własnej niszy to podstawa, jeśli chcesz zarabiać nieźle, a nie kiepsko.

6. Po kilku miesiącach, czasem po kilkunastu, przyjdzie kryzys, zmęczenie materiału

Obudzisz się pewnego dnia i pomyślisz: ja chcę do pracy! Prawdziwej pracy! Chcę, żeby ktoś mnie czasem wyręczył, żeby napisał za mnie ten cholerny tekst, żeby pomógł mi z tym projektem, sprawdził coś dla mnie… Kryzys przychodzi zawsze i w każdej pracy, nie tylko w pracy w domu – dobrze jest to sobie uświadomić. Pracując na etacie tez pewnie miałbyś gorsze dni i ochotę, żeby rzucić to wszystko w diabły i pojechać w Bieszczady.

W chwilach kryzysu, przeczytaj ten tekst: Wypalenie zawodowe freelancera – powody i sposoby na przełamanie

7. Musisz być alfą i omegą, ojcem i matką, prawą i lewą ręką, Chipem i Dalem, Pinkim i Mózgiem jednocześnie

Nie ma przebacz, jeśli pracujesz sam, musisz ogarnąć wszystko sam. Umowy, podatki, przelewy, faktury, negocjacje, terminy, zlecenia, odpoczynek, maile, tusz do drukarki, licencję na oprogramowanie potrzebne do pracy, reklamę, organizację pracy, sprzątanie w miejscu pracy. Czasem są takie dni, że nie wiesz, w co ręce włożyć (przeczytaj o moim dniu: Dzień z życia freelancera). Z czasem część obowiązków możesz na kogoś przerzucić, płacąc mu odpowiednio, ale na początku raczej nie ma opcji, musisz dać radę.

Przestraszony?

Mam nadzieję, że nie aż tak! 🙂

problemy freelancera


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • W takim razie wdrażać się w to po godzinach. Dobrze mieć prace etatową i eksperymentować z innymi formami.

 • BJK

  Właśnie ruszyłem się poza strefę komfortu i kończę z etatem 🙂 Dużo liczę na wsparcie Twojej książki i kursu 😉

 • Agnieszka J

  Zgadzam się z przedmówcą. Warto traktować pracę w domu na początku jako dodatkowe zajęcie. Gdy jesteśmy pewni swojej pozycji i widzimy realne zyski, dzięki którym tego typu praca może stać się dla nas głównym źródłem dochodu to wtedy właśnie warto porzucić etat.

  • Mariusz Kobak

   Taka praca po godzinach to często drugi etat. W ten sposób trudno robić dobrze i to i to. Może warto uzbierać sobie pokaźną poduszkę finansową wystarczającą na jeden rok bez jakiejkolwiek pracy i wtedy zająć się działalnością freelancera. Co o tym sądzisz?

   • Zgadzam się w 100%. Lepiej odłożyć jakąś sumę pozwalającą przetrwać rok i zająć się wyłącznie własną działalnością niż kombinować po godzinach. Raz, że nie będzie to taka jakość jaką sobie założymy, a drugi – że będzie to trwać bardzo długo. Jeśli jeszcze do tego wszystkiego mamy rodzinę, którą trzeba się zająć i utrzymać, to już całkiem ten czas się wydłuży, bo to tak jakby mieć już 3 etaty.

   • Poduszkę finansową?
    Spróbuj zrobić to pracując na umowy zlecenie, wychowując samotnie dziecko bez wsparcie finansowego z żadnej strony.

    • Polecam poczytać blog Michała Szafrańskiego albo Marcina Iwucia o budowaniu poduszki finansowej. Nawet w trudnych życiowo sytuacjach można sobie poradzić.

   • Agnieszka J

    Mariuszu, masz rację. Multizadaniowość w tej kwestii może popsuć zarówno jakość naszej pracy na etacie jak i utrudniać tworzenie własnego biznesu. Poduszka finansowa to faktycznie dobry pomysł, jednak jeśli owa poduszka musi być pokaźna to zazwyczaj czas na jej uzbieranie nie będzie krotki. Niestety pomysły na biznes nie lubią długo leżeć, ktoś inny może wtedy po nie sięgnąć, a my wracamy do punktu wyjścia.

    • Nie zawsze ma się pracę, która wymaga jakiejś przesadnie dużej jakości – np. prosta praca fizyczna w fabryce. Z łatwością można połączyć ją z rozwijaniem biznesu, jeśli tylko mamy na to czas.

  • Mariusz, oczywiście, że można. Warto jednak podkreślić, że nie jest to tak łatwe, kiedy jest się zdanym samemu na siebie, niżeli jak ma się obok ogromne wsparcie różnego rodzaju 🙂

 • Obecnie jestem na etapie rozkręcania swojego biznesu poza etatem. Etat daje mi obecnie duży komfort psychiczny.

 • Świetne podsumowanie. Dodam od siebie, że punkty wymienione w tym artykule, dotyczą prawie każdego małego biznesu opartego na usługach.

 • Jestem dopiero na początku budowania swojej firmy. Wcześniej działałam na umowach zlecenie i dzieło, więc nie martwiłam się aż tak bardzo regularnością moich wpływów. Teraz, kiedy mam swoją firmę stresuję się, czy wystarczy na ZUS i biuro. Nie ma co ukrywać, są to spore wydatki, dlatego też wykonuję dodatkowe aktywności, które zapewnią mi regularne wpływy. W moim przypadku są to korepetycje z matematyki 🙂 dzięki temu nie muszę aż tak bardzo się stresować, choć oczywiście chciałabym, aby moje dochody były wyższe. Fakt, że nie muszę dokładać do biznesu, pozwala mi na spokojnie szukać zleceń 🙂

 • Trochę przestraszona ale też uswiadomiona. Mimo to zamierzam nadal próbować i o to chyba chodzi:)

 • kamila w

  Planuje swoj biznes od dwoch lat, ale jeszcze nie odwazylam sie go otworzyc, chyba zbyt bardzo sie balam. A teraz boje sie coraz mniej, w końcu do odwaznych swiat nalezy. Prowadzenie biznesu nie jest latwe, ale ludzie prowadza biznesy i daja rade. A jeśli uda sie go fajnie rozkręcić? Kto wie. Ale fakt, trzeba miec jakieś zaplecze finansowe na poczatek. Ja mam 9 dzieci to 500+ mi starczy 😉 😛 (zartuje :P)

 • Dla mnie także najbardziej uciążliwe jest poszukiwanie nowych zleceń. Nie dawno zaczęłam współpracować z organizacją networkingową BNI Polska (http://www.bnipolska.pl/). Ludzie, którzy w niej działają bardzo mi pomogli. Polecam! 🙂

 • O tak, ostatnio jest jakaś plaga tych ofert za złotówkę. I weź tu się człowieku przebij… Czasami już wątpię, czy w ogóle jest sens się ogłaszać. Tak samo jest z produktami – jak ktoś chce coś od ciebie, to prawie za darmo, a jak już coś tobie sprzedaje, to za darmo oddać nie chce. Ponarzekałam, lepiej mi.

 • Widzę, że jest ciężko, ale praca na etat tak mnie wykańcza, że jestem już zdeterminowana, żeby spróbować żyć na własny rachunek :)Mam nadzieję, że mimo, że będzie trudno to dam radę. Dzięki za tekst, czuję się uświadomiona i coraz lepiej przygotowana na swoje.

 • ja bym chciała pracować na etacie i dorabiać sobie jako freelancer;)

 • Tak to prawda freelancerzy nie mają łatwo:/ Tylko często się o tym nie myśli wybierając ten kierunek. Często jesteśmy bardziej podekscytowani faktem pracy z domu i elastycznych godzin pracy a o minusach nie myślimy. Pozdrawiam!

  • Ale z drugiej strony – w pracy etatowej też zawsze różowo nie jest 🙂 Coś za coś.

 • Temat rzeka – oczywiście jest mnóstwo plusów, ale minusy, o których wspominasz są i nie zapowiada się na zmiany. Mało tego – mam wrażenie, że w Polsce wciąż utrudnia się życie przedsiębiorcom. Pamiętam nagłe wprowadzenie vatu w mojej branży z 0% do 23% (bez wcześniejszych informacji), mnóstwo klauzul abuzywnych, których nie można stosować w umowach i regulaminach i wiele więcej. Widzę nie tylko po swoich doświadczeniach, ale i po ogromnym zdziwieniu np. po jakimś wpisie biznesowym, że wciąż tak niewiele osób jest na bieżąco z kwestiami prawnymi, przepisami itp itd. Można by tak długo, ale mimo to preferuję pracę na swoim, choć przyznaję, że są chwile lepsze i gorsze.

  • Mnie zawsze najbardziej zdumiewa, że zdarzają się ludzie, którzy decydują się na własną działalność, a jednocześnie nie zatrudniają księgowej/biura rachunkowego. Nieznajomość przepisów może ściągnąć nam na głowę naprawdę poważne problemy, po których odechciewa się prowadzić dalej firmę.

 • Freelancerem nie jestem, ale na co dzień z nimi pracuję i muszę powiedzieć, że wszystkie te punkty prędzej czy później wychodzą na wierzch w rozmowach z nimi. Najbardziej jest mi szkoda, gdy piszą że rezygnują, że idą na etat. Wiem, że jest to często okupione długotrwałym rozmyślaniem i ciężkimi decyzjami. Nie wszyscy się w takiej formie pracy odnajdują jednak.

 • Fajny tekst pełen przydatnych spostrzeżeń i ostrzeżeń. 🙂 Najbardziej z wymienionych przez Ciebie punktów przerażają mnie nr 4 i nr 7. Jestem właśnie w takim punkcie w życiu, że chciałabym coś zmienić. W zasadzie pierwszy krok za mną. Rozstałam się z etatem i myślę, jaką dalszą drogę obrać. Czy szukać innego, czy działać na własną rękę…

 • O tak, wszystko święta prawda :). Ale chyba też po jakimś czasie człowiek mądrzeje i jak już się sytuacja finansowa stabilizuje to szuka pomocy. Ja miałam z tym duży problem, bo jestem perfekcjonistką, ale od jakiegoś roku buduję zespół współpracowników, nie robię już wszystkiego sama.

 • Jak to ostatnio powiedział Adam Spittal (mniej więcej tak): Pies ma zawsze co jest i co pić, ale musi być na łańcuchu. Wilk za to czasem bywa głodny, ale biega, gdzie chce. Freelancerzy są jak wilki!

 • Wczesniej prowadziłam sp z o.o., a teraz zmieniłam branżę i przerzuciłam się na jednoosobową działalność (chyba odwrócona kolejność niż zazwyczaj 😉 zgadzam się ze wszystkimi punktami.. i dodałabym że jeśli wszystko jest ok to znaczy że o czymś nie wiesz… przedsiębiorca musi rozwiązywać tak abstrakcyjne problemy, że czasem nie wierzę w to co się dzieje 😉

 • Tekst na 1000 znaków za złotówkę? ZŁOTÓWKĘ? Boze, Agnieszka, nie zachecasz do przejscia na swoje.