Bądź jak Coca-Cola. Buduj swoją markę komentując u innych

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Jeśli chcesz zarabiać jako freelancer lub w swoim małym biznesie, to nie ma innej opcji – prędzej czy później liczyć się będzie Twoja marka osobista. Można ją budować na wiele sposobów, na przykład… rozmawiając.

A konkretnie komentując – na blogach i w grupach facebookowych. O tym, dlaczego warto komentować teksty na innych blogach pisała wczoraj Justyna z bloga 8razy5.pl – przeczytajcie, bo właściwie napisała to, co ja sama mogłabym napisać na blogu. Dodałabym tylko, że komentować warto wszędzie tam, gdzie jest nasza grupa docelowa, czyli np. na blogach powiązanych tematycznie z naszym.

I to samo dotyczy grup na Facebooku. Nie każdy wie, że jest sporo bardzo dobrych grup, w których toczą się wartościowe dyskusje i w których można zabłysnąć jako ekspert. Ale uwierzcie mi, są takie grupy i warto szukać takiej grupy w swojej niszy, a jeśli jej nie ma, to po prostu grupę założyć. Wszystkim, którzy interesują się biznesem online, blogowaniem, zarabianiem przez internet zapraszam do mojej grupy: Biznes online – wsparcie, motywacja, inspiracja. Nazwa mówi sama za siebie 🙂 Można tu spotkać osoby, które pytają o pracę freelancera, o reklamę na blogu, o technikalia związane z prowadzeniem strony – odpowiadając na pytania można pokazać się jako ekspert od danego tematu. Kto wie, może z czasem ktoś z grupy zaproponuje Ci jakąś współpracę lub zapłaci za pomoc przy jakimś zleceniu?

Jak komentowanie pomoże w budowaniu marki?

O budowaniu własnej marki pisze się dużo, ostatnio mam wrażenie, że częściej widzę teksty o tym, jak budować markę jako bloger niż jak zarabiać na blogu 🙂 Będąc freelancerem też musimy zadbać o to, żeby wyrobić sobie swoją markę. A co to tak w ogóle oznacza? Spójrz na to tak, jakbyś Ty, Jan Kowalski, copywriter czy grafik był firmą, powiedzmy taką jak Coca-Cola. Wiem, to brzmi idiotycznie, ale pomaga zrozumieć o co w tym całym budowaniu marki chodzi. Otóż Coca-Cola wypuszcza swoje produkty (wszyscy wiedzą jakie), ma jakieś logo (wszyscy wiedzą jakie), robi wszystko, żeby kojarzyć się ludziom z określonym przekazem (np. z radością, a ostatnio z czasem spędzonym z rodziną). To właśnie elementy budowania marki.

My, freelancerzy nie możemy pozwolić sobie na to, żeby emitować reklamy w TV, reklamować się w prasie czy za pomocą banerów w internecie, ale możemy zrobić co innego – docierać z naszym przekazem do naszej grupy docelowej. I świetnym sposobem, by to zrobić są właśnie komentarze na blogach.

Marka osobista a komentowanie na blogach i w grupach

Jak komentować, żeby to miało ręce i nogi i pomogło nam zbudować spójny wizerunek nas jako marki? Ja się trzymam takich kilku zasad:

 • podpisuję się zawsze tak samo – imieniem i nazwiskiem. Gdybym miała jakieś bardzo popularne imię i nazwisko, pewnie bym kombinowała co z tym zrobić (przeczytaj na ten temat: Freelancerze, pracujesz pod własnym nazwiskiem czy pod marką?), być może bym chciała mieć jakiś pseudonim, choć to chyba bardziej się sprawdza w przypadku artystów (muzyków, plastyków, grafików), a ja jestem bardziej rzemieślnikiem niż artystą 🙂 W każdym razie: dlaczego to ważne, by zawsze podpisywać się tak samo? Znów patrzcie na to, co robi Coca-Cola – przecież oni nie piszą na swoich butelkach czasem tylko Coca, czasem Cola, czasem małą literą, czasem z myślnikiem, czasem bez, a czasem tylko C. Cola. Nie. To jest zawsze ta sama nazwa, która pozwala zidentyfikować napój jako zawsze ten sam napój. I ja też podpisuję się zawsze imieniem i nazwiskiem, w ten sam sposób, żeby można mnie było zidentyfikować.
 • mam wszędzie ten sam awatar. Awatar też pozwala Cię zidentyfikować, że Ty to Ty, niezależnie od tego, czy komentujesz na blogach, czy wypowiadasz się na swoim, czy jest to Twój profil na FB, Twitterze, czy może zdjęcie na stronie firmowej z ofertą. Tak jak Coca-Cola ma jedno logo w tym samym czasie, tak freelancer powinien mieć jedno zdjęcie, żeby było wiadomo, że to wszędzie ten sam Jan Kowalski.
 • zostawiam dobre, merytoryczne komentarze, a przynajmniej się staram 🙂 W grupach staram się odzywać tylko wtedy, gdy mogę faktycznie komuś pomóc i staram się pomagać z życzliwością, dostarczyć tak dużo wskazówek, jak tylko mogę, wytłumaczyć wszystko w miarę dokładnie. Na blogach staram się dorzucić coś od siebie. Nie zawsze są to długie komentarze, ale staram się, by było to coś więcej niż tylko „Dobry wpis, zgadzam się w 100%”.
 • nie zostawiam linków na siłę w komentarzach, chyba że faktycznie link jest potrzebny, a osoba pytająca w grupie może z niego skorzystać, bo zawiera odpowiedź na jej pytanie. W komentarzach na blogach podobnie – linkuję tylko wtedy, gdy mój artykuł spod linka uzupełnia to, co już napisał autor tekstu. Natomiast jeśli formularz komentarza umożliwia zostawienie linka pod nazwiskiem, to zawsze zostawiam. Wiecie, że z mojego bloga, z komentarzy bardzo dużo osób wchodzi w linki komentujących? Zwłaszcza tych, którzy zostawiają pierwsze 2-3 komentarze lub zostawiają wyjątkowo dobre, celne komentarze. Zauważyłam też, że ludzie chętniej klikają w linki pod nazwiskami komentujących, jeśli komentujący podpisał się imieniem i nazwiskiem, a nie samym imieniem.

Jedynym minusem komentowania jest to, że zabiera dużo czasu – dyskusje na FB potrafią pochłonąć na długo, a żeby skomentować wpis na blogu, trzeba go najpierw przeczytać. Ale wierzcie mi, to procentuje i wiem, że sporo moich czytelników, a nawet klienci, trafili do mnie po komentarzach.

marka osobista


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Dzięki za polecenie wpisu – właśnie o to mi chodziło. Pokaż się, a inni Cię zauważą. Jeśli blogowanie byłoby tylko pisaniem na własnym podwórku, to równie dobrze można by pisać do szuflady. 🙂

 • „O budowaniu własnej marki pisze się dużo, ostatnio mam wrażenie, że częściej widzę teksty o tym, jak budować markę jako bloger niż jak zarabiać na blogu” – chyba dlatego, że piszą je firmy, które wynajmują blogerów i chcą pozyskiwać ich za darmo, w zamian za reklamę 🙂

 • Długo zwlekałam z komentowaniem innych blogów, później były to sporadyczne komentarze. W sumie nie wiem dlaczego, bo przecież czytam w każdym tygodniu co najmniej wpisów i niejednokrotnie też czytałam, że komentowanie jest bardzo ważne. W końcu się przemogłam i … widzę efekty 🙂
  No nic, każdy Polak mądry po szkodzie i zamiast uczyć się na innych woli na sobie 🙁

 • Budowanie własnej marki to nic innego jak uprzedmiotowienie się i sprowadzenie do roli produktu na sprzedaż. Taką opinię niedawno słyszałem z ust psychologa.

  • Widać psycholog nie zdaje sobie sprawy, że sam też ma swoją markę 🙂
   Może chodziło mu o wymyślanie na siłę jakiejś postaci i próbowanie sztucznego dopasowania się?
   Przecież każdy ma „jakąś” markę, tylko od nas zależy czy będzie ona spójna i ciekawa, czy nijaka (nie dająca się rozpoznać i zapamiętać)…

  • Pizmowiec

   No niestety, wielu psychologów to barany

 • Komentowanie jest bardzo ważne . Miałam w tym przerwę i teraz powoli zaczynam ten przyjemny „obowiązek” nadrabiać. Pochłania to sporo czasu ale warto budować swój wizerunek

 • Roch

  zgadzam sie z Agnieszką, do mnie tez nie raz odzywali sie do mnie ludzie (nie koniecznie klienci) wlasnie po przeczytaniu komentarza. Uwazam jednak ze trzeba dysponowac niezłą wiedzą na dany temat , i tak jak napisalas kosztuje to zawsze czas.. 😉 to troche jak gra strategiczna.. na poziomie hard 😉

 • Ja komentuję w miarę regularnie (3-4 komentarze dziennie pod najciekawszymi wpisami) i jak na razie przynosi to sensowne efekty (około 1/3 całego ruchu na blogu to w chwili obecnej ruch z komentarzy. Przy czym u mnie 1/3 oznacza około 400 sesji miesięcznie więc nie wiem jak wygląda to przy większych liczbach.
  W przypadku grup na fejsie to raczej ograniczam się to kopiuj/wklej na grupach blogerskich – czasem pojawi się jakiś w miarę wartościowy ruch, czasem nie. Problem w tym, że nie bardzo potrafię znaleźć ciekawe grupy w których faktycznie warto podyskutować, bo większość to farmy linków afiliacyjnych lub nastolatki wrzucające 124904 postów dziennie tylu obs/obs lofciam xD.

 • faktycznie. Ludzie widząc mnie u innch zaczeli widzieć mój blog. Pochłania to czas ale jeżeli znajdziemy blogi i ludzi z mini zwiazanych którzy nas ciekawią, których wspieramy itp to komentowanie jest przyjemnością samą w sobie:)

  • Agnieszka Skupieńska

   Tak, to prawda 🙂

 • Bardzo trafne spostrzeżenia 🙂
  Ostatnio na kilku stronach czytałam podobne wpisy i niby już „wszyscy” wiedzą, że nachalne komentarze nie zdają egzaminu… a mimo to dalej zdarzają się typu
  „świetny wpis – wpadnij do mnie xyz.blogspotc.com” 😀

  btw. nie to, że się czepiam, ale znalazłam dwie literówki
  „Jeśli chcesz zarabiać jaki freelancer” (chyba „jako”)
  „Natomiast jeśli formularz komentarza umożliwia zostawienie linka pod nazwiskiem, t zawsze zostawiam.” (to)

  pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Niestety muszę to potwierdzić. Ogólnie jak widzę, że ktoś puszcza komentarz „na siłę” tylko po to, by pojawił się link to go usuwam. Jak wynika on rzeczywiście z zaangażowania tematem i jest wartościowy to zostawiam.

   Naprawdę mam dość komentarzy w style „Super wpis” a ostatnio ten sam komentarz ctrl-c / ctrl-v od jednej osoby średnio raz na 2-3 dni.

   Tu powstaje pytanie, jak komentować, żeby nie denerwować 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Oszczędnicka – dzięki za korektę 🙂
   Co do tych nachalnych komentarzy – myślę, że to raczej komentarze od początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze co i jak, jak się zachować, jak pisać i jak komentować, a chcieliby wszystko szybko osiągnąć.

 • Do mnie na Facebooku ostatnio piszą obce osoby z różnymi pytaniami, a to dlatego, że komentuję kilka zamkniętych grup na tej stronie. To dla mnie wciąż zaskakujące 🙂 Pozdrawiam

 • Na koniec dodałbym jeszcze puentę. Markę, nasz wizerunek, pozycję, budujemy mozolnie przez wiele miesięcy, lat. A całą naszą pracę może zniweczyć jeden niefortunny komentarz, odpowiedź czy zachowanie. Niestety tak już jest, że jeśli chcemy być kimś w e-świecie to musimy poruszać się jak saper. Ostrożnie, powoli, bez nagłych, spontanicznych ruchów. Bo pomylić możemy się tylko raz …

  • Agnieszka Skupieńska

   Z tym saperem to bym nie przesadzała, bo to jeszcze zależy gdzie ten niefortunny komentarz zostawimy, jak wiele osób go przeczyta. Ale jeśli ktoś już jest w pewnym stopniu celebrytą w e-świecie (niektórym blogerom się udaje) to prawda, że jeden komentarz może spowodować lawinę niepotrzebnych oskarżeń czy uszczypliwości i sporo zepsuć.

 • Nie podpisuję się już nazwiskiem i nie promuję. Kiedyś tak robiłem gdy prowadziłem portal biznesowy, ale za każdym razem gdy wpadłem na oryginalny temat i napracowałem się przy artykule, blogerzy którzy mnie znali i czytywali, już następnego dnia publikowali to samo co ja.

  A to tzw budowanie marki w ogóle nie jest potrzebne żeby zarobić.

  • Agnieszka Skupieńska

   To zależy jak chce się zarabiać – każdy ma swoją drogę, jedni zarabiają na byciu marką, a inni sprzedają coś wcale takiej marki nie mając.

  • Korben Dallas

   Zgodzę się z Agnieszką, to wszystko zależy gdzie i w jakiej branży działasz. Dajmy na to, jeżeli ktoś jest elektrykiem i daje dobre porady za darmo. Ma poczytny profil na branżowym forum, po którym łatwo wyśledzić jego firmową stronę gdzie oferuje bardziej zaawansowane usługi już nie za darmo. To takie wartościowe porady czy udział w dyskusjach tylko zwiększają wiarygodność i profesjonalizm tejże osoby. A to z kolei pomaga przekonać klientów, żeby skorzystać z usług właśnie tego a nie innego fachowca.

 • Komentowanie u innych jest świetnym pomysłem. Sam od jakiegoś czasu stosuję tę metodę i już widzę jej efekty.

  P.S.

  Mam do Ciebie pytanie odnośnie sidebaru. Jaki widget pozwala Ci na stworzenie takiego bannera jak np. ABC pracy w domu? Będę Ci bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • Agnieszka Skupieńska

   Dawidzie, to po prostu widżet z możliwością wpisania kodu HTML – nazywa się chyba „Tekst” 🙂

 • Świeżak

  Wydaje mi się, że po okresie szału blogowego na oszczędzanie, teraz wejdzie „boom” na tworzenie swojej marki. Nie krytykuje tego – w żadnym wypadku – po prostu moim zdaniem marka zawsze była podstawą i koniecznością, tylko teraz staje się to bardziej popularne i jak co drugi bloger uczył jak oszczędzać, tak teraz będzie uczył jak stać się marką 🙂 Nic w tym złego, taka „moda”, a rynek i tak zweryfikuje najlepszych… 🙂 „Jak chcesz zarobić duże pieniądze to stań się w czymś ekspertem i na tym zarabiaj.”
  Ps. Z tą Coca-Colą fajny przykład, kiedyś widziałem fajne zestawienie logo tego produktu z logiem Pepsi na przestrzeni kilku lat (ok.10 może troszke więcej). I jak Pepsi zmieniało logo kilkukrotnie, tak Coca-Cola bez zmian, z ew. drobnymi wstawkami. Biały napis na czerwonym tle, kto z nas tego nie skojarzy…

  • Agnieszka Skupieńska

   Świeżak – coś w tym jest, pewne tematy pojawiają się na blogach falami, a po jakimś czasie znikają i zostają zastąpione przez nowe tematy. Fajnie, że coraz więcej osób ma świadomość, że trzeba być w czymś dobrym, trzeba wyrobić sobie markę, a nie być jak wszyscy inni.

 • Mam zasadniczy problem z tym, żeby znaleźć strony, na których warto komentować. Pomimo, że znam się całkiem dobrze na podatkach, czy księgowości, nie udało mi się znaleźć miejsca, w którym można pozostawić wartościowy wpis – taki, który wniósłby coś do komentowanego tekstu i nie był wpisem na siłę, którego celem byłaby wyłącznie promocja bloga (choć z mojego punktu widzenia, Twoja strona wydaje się jak najbardziej wartościowa – w końcu piszemy na podobne tematy, trochę w inny sposób- czy zamieściłaś może gdzieś zbiór stron podobnych do Twojej tematyce?). Od prawie trzech lat współprowadzę stronę o podatkach dla Samozatrudnionych. Niemal połowa ruchu na stronie generowana jest właściwie przez jeden artykuł – kalkulacja przejścia z umowy o pracę na Samozatrudnienie. Wydaje mi się, że tematyka bloga mogłaby zainteresować więcej osób . . .

  • Agnieszka Skupieńska

   Damian, weszłam na Twoją stronę i faktycznie jest tam dużo wartościowej treści. Problemem jest chyba brak regularnej aktualizacji – gdyby wpisy pojawiały się często, z pewnością zaglądałoby tam więcej osób. Spójrz na blogi prawników: prakreacja.pl i http://www.arkadiuszszczudlo.pl/blog/ – wartościowe porady prawne, fajny design i regularne posty.

 • Komentowanie na blogach ma sens oczywiście, szczególnie na początku prowadzenia bloga. Jest tylko jeden zasadniczy problem – SEO. Budowanie backlinków właśnie w ten sposób może prowadzić do karania strony jako spam. Chodzi o to, że ważniejsze są linki bezpośrednio z domeny, a z poddomen, podstron już będą traktowane gorzej… Wszystko zaczyna sprowadzać się do jednego – wartościowe treści…

 • Pewnie nie jeden marketingowiec powie to każdemu 🙂