Jak sprzedałam swoją książkę i osiągnęłam zwrot z inwestycji 126% w kilka miesięcy

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

W końcu nadszedł ten dzień, w którym zapakowałam w kopertę ostatni egzemplarz mojej pierwszej książki „Proste drinki”. Cały nakład sprzedany! Jak sprzedać własną książkę, wydaną bez pomocy wydawnictwa? Dzisiaj podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Pewnie jak zwykle wyjdzie mi długi wpis, więc od razu zapowiadam, czego będziesz się mógł z niego dowiedzieć:

 • gdzie sprzedawałam własną książkę
 • jak ją promowałam
 • co było skuteczne a co nie bardzo
 • ile zarobiłam na pierwszym nakładzie mojej książki

W sieci nie ma zbyt wielu poradników dla self-publisherów, trudno dowiedzieć się konkretów, więc właściwie wszystkiego uczyłam się na błędach i sprawdzałam sposoby, na które sama wpadłam. Mam jednak nadzieję, że mój wpis pomoże komuś, kto właśnie zamierza wydać własną książkę i staje przed niełatwym zadaniem, jakim będzie promocja i samodzielna sprzedaż książki.

Wydanie książki – słowo wstępu

Moją książkę z przepisami na drinki „Proste drinki” wydałam pod koniec czerwca 2015 roku. Być może nie wszyscy czytelnicy wiedzą, ale ta książka powstała z myślą o czytelnikach bloga 2drink.pl, który prowadzę już od 6 lat. Sama opracowałam treść, zrobiłam zdjęcia, wydałam i sama postanowiłam ją sprzedać. Więcej o samym procesie wydawniczym pisałam w osobnym poście (Self-publishing krok po kroku).

Pierwszy nakład wynosił 500 sztuk i ostatnia książka z tego nakładu sprzedała się dokładnie 30 stycznia, a więc po siedmiu miesiącach (no, powiedzmy 7 miesiącach i kilku dniach, bo zaczęłam pod koniec czerwca).

Gdzie sprzedawać własną książkę?

Gdy książka była już u mnie, w 17 kartonach, które zajmowały pół pokoju, można było zacząć sprzedaż. Sprzedawałam ją w dwóch miejscach – na Allegro i we własnym, stworzonym specjalnie po to sklepie internetowym. Początkowo nie planowałam w ogóle sprzedaży przez Allegro, bo tam konkuruje się ceną, poza tym tam mnie nikt nie zna, więc myślałam, że nikt nie będzie chciał kupić książki. Ostatecznie jednak wystawiałam aukcję (trafiła się akurat promocja z darmowymi wystawieniami, więc czemu nie) i ze 20 czy 30 sztuk tym kanałem się sprzedało.

Jak wyglądała sprzedaż?

Większość nakładu sprzedałam we własnym sklepie, do którego kupujący trafiali z mojego bloga, z Facebooka, sporadycznie z Google lub innych stron internetowych. Sporo sprzedało się już pierwszego dnia i w pierwszym tygodniu (była wtedy promocja cenowa, przedsprzedaż), dużo też w dniu moich urodzin (też była specjalna promocja cenowa), no i bardzo dużo w grudniu – to z kolei wiadomo, jako prezenty na Gwiazdkę. Ogólnie sprzedaż rozkładała się tak (coś dla miłośników wykresów):

sprzedaz ksiazki

Jak promowałam swoją książkę?

Podczas tych kilku miesięcy wypróbowałam sporo sposobów promocji książki:

 • przedsprzedaż i promocje cenowe (krótkie)
 • promowanie książki we wpisach na blogu
 • promowanie książki w newsletterze (kody rabatowe)
 • posty na Facebooku – zarówno na tablicy na fanpage bloga, jak i w formie reklam kierujących do sklepu
 • posty na Instagramie – przed premierą i w pierwszym miesiącu sprzedaży, potem okazyjnie jakiś post, ale to nie więcej niż jeden w miesiącu tak na oko
 • kilka egzemplarzy wysłałam do blogerek (ale to dosłownie kilka, na blogach nie promowałam książki jakoś specjalnie)
 • rozesłałam informację prasową do mediów branżowych
 • opublikowałam film na moim kanale na YT z prezentacją książki
 • na blogu umieściłam widżety reklamowe
 • książkę promowałam także na blogu BiznesoweInfo, poprzez wpisy na temat self-publishingu

Nie będę szczegółowo omawiać każdego z punktów, bo zrobiłam to podczas webinaru, który miałam przyjemność prowadzić właśnie na temat self-publishingu, na zaproszenie Ridero. Zapis webinaru jest ciągle dostępny i zapraszam wszystkich chętnych do obejrzenia. Przy okazji – to mój webinarowy debiut, ale myślę, że sporo fajnych informacji udało się przez te kilkadziesiąt minut przekazać.

Co było skuteczne?

Najskuteczniejsze w moim przypadku były widżety na blogu (w końcu to mój blog, więc moi czytelnicy chętnie kupili książkę, niektórzy na nią czekali i pierwszą sprzedaż miałam już w 5 minut po jej ogłoszeniu!). Dobrym pomysłem okazały się być też promocje, cenowe zniżki, chociaż staram się nie obniżać ceny za często. Reklamy na Facebooku to trzeci skuteczny sposób na wypromowanie książki, choć z biegiem czasu muszę powiedzieć, że coraz mniej osób interesuje się reklamą na FB, widocznie już wszyscy fani mojej strony tę reklamę widzieli i nie jest ona aż tak skuteczna jak była na początku. Pracuję teraz nad trochę innym targetowaniem reklam, ale tego dopiero się uczę i jeszcze długa droga przede mną.

Niewiele sprzedaży miałam dzięki recenzjom blogerek, choć tu powiem uczciwie, że nie przyłożyłam się bardzo do rozsyłania egzemplarzy recenzenckich. Mam ich jeszcze trochę, więc jeśli ktoś z czytających ten wpis chciałby na swoim blogu zrecenzować książkę o drinkach, to dajcie znać na kontakt@biznesoweinfo.pl 🙂

A i jeszcze jeden super skuteczny sposób: ponieważ z czasem obok książki zaczęłam sprzedawać też akcesoria barmańskie (nie planowałam tego, ale tak jakoś wyszło), to na koniec listopada wymyśliłam sobie taki zestaw barmański, z akcesoriami do drinków i oczywiście z książką z przepisami. Zestaw sprzedawałam w dwóch wersjach, z różnymi akcesoriami, ale w każdym była książka i to sprawiło, że sprzedaż „Prostych drinków” w grudniu jest aż tak duża. Zestaw był strzałem w dziesiątkę i w grudniu już nie mogłam patrzeć na te czarne pudełeczka 🙂

Ile zarobiłam na mojej pierwszej książce?

Wiem, że finanse wielu moich czytelników bardzo interesują, więc przechodzę do konkretów. Starałam się to policzyć w miarę dokładnie, aczkolwiek musicie wiedzieć, że wyliczenia nie uwzględniają kosztów sklepu internetowego (ok. 50 zł/mc netto), prowizji systemu internetowych płatności (bo nie od każdej transakcji była prowizja, ale to łączny koszt ze 300 zł najwyżej) no i podatku dochodowego. Ciężko ten podatek wyliczyć, bo w firmie dzieje się tyle, że trudno to ogarnąć. Za to są to kwoty netto (książka obciążona jest podatkiem VAT 5%).

 • koszt druku 500 szt. – 7547 zł czyli 15,09 za 1 egzemplarz (w tym jest koszt składu)
 • łączny przychód ze sprzedaży książki – 17108 zł

co daje zysku ok. 9561 zł netto.

Ponieważ sprzedawałam książkę przez 7 miesięcy, no powiedzmy 7,5, można policzyć, że zysk miesięcznie wyniósł ok. 1274 zł. To daje też zwrot z inwestycji ok. 126% przez ten okres.

Czy to dużo czy mało? To zależy pewnie od tego kto patrzy. Dla mnie to bardzo dużo. W lutym zeszłego roku podjęłam decyzję, że pracuję nad materiałem do książki, zainwestowaliśmy tak naprawdę sporą część naszych oszczędności, żeby od czerwca nagle w budżecie pojawiało się ok. 1200 zł zysku więcej co miesiąc.

Nie jest to może do końca dochód pasywny, bo ciągle sama wysyłam książki, ale być może to się wkrótce zmieni. Podpisaliśmy już umowę na dystrybucję i książka niebawem trafi do księgarń – tak naprawdę już w kilku miejscach w sieci poza moim sklepem można ją kupić, a mam nadzieję, że z czasem tych miejsc będzie więcej. Ale o tym na razie nie będę się rozpisywać, bo nie wiem jeszcze, czy to w ogóle się będzie opłacać.

Porównując zysk z pierwszego nakładu mojej książki do tego, ile można zarobić na książkach wydanych z udziałem wydawnictwa… Kiedyś była taka głośna sprawa pisarki Kai Malanowskiej, która żaliła się na marne zarobki pisarzy, mówiła, że zarobiła na swojej książce 6800 zł (zobacz link). Patrząc z tej persepektywy, to ja na swojej pierwszej książce zarobiłam dużo. Biorąc od uwagę plotki, jakie słyszy się o zarobkach pisarzy na jednej książce (zdaje się Gazeta.pl publikowała kiedyś infografikę, z której wynikało, że autor zarabia 4 zł z książki kosztującej 40 zł), to musiałabym sprzedać ok. 2400 sztuk z wydawnictwem, żeby zarobić tyle samo. Ale pewnie nie nauczyłabym się tego, czego się nauczyłam o sprzedaży w internecie dzięki książce i nie miałabym teraz sklepu z akcesoriami barmańskimi.

Wydanie książki – co dalej?

Drugi nakład (tym razem 1000 sztuk) już odebrałam, czeka na rozesłanie po świecie 🙂 Część już zresztą w ten świat poszła (w ramach umowy z dystrybutorem), ale o tym być może opowiem innym razem. Resztę będę sobie spokojnie sprzedawać, może z czasem po niższej cenie. W końcu z pierwszego nakładu mam zwrot z inwestycji na poziomie 126% i to nie w rok, a w nieco ponad 7 miesięcy. To najlepszy dowód, że warto inwestować w swoje produkty na blogach 🙂

wydanie książki

Zostaw swój e-mail, żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach:

 


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Gratuluję super wyniku, czuję się zainspirowana:)

 • Agnieszko, super, że dzielisz się takimi informacjami. Sama właśnie zaczęłam sprzedaż swojego produktu – kursu on-line o niemieckich przypadkach. Jeśli chodzi o formę promocji to zdecydowałam się na 4 webinary, w tym 2 sprzedażowe (przedsprzedaż). Obecnie szukam informacji o innych sposobach reklamy , szczególnie kursu w formie evergreen.

  Ile książek w regularnej cenie sprzedałaś? Procentowo?

  • Agnieszka Skupieńska

   Diano, nie mam dokładnych danych, ale większość sprzedawałam w regularnej cenie, miałam tylko dwie krótkie promocje i pojedyncze sprzedaże z kodami rabatowymi. Tak na oko to ok. 80-85% sprzedałam w cenie regularnej.

   • Dzięki! Nie chodziło mi o dokładną informację, ale tak właśnie mniej-więcej.

 • Gratulacje!

 • Hey, też siedzę nad książką 🙂 Od kilku dni jestem na Erasmusie we Włoszech i mam zamiar w końcu spokojnie przelać myśli przez klawisze do Worda 🙂 Będzie to książka z motywami Fantastyki i SienceFiction, ale ja osobiście od razu pomyślałem o e-bookach. Może Twoja książka nie nadaje się idealnie na takiego rodzaju rozwiązanie, ale mogłabyś bardzo tanim sposobem zarobić kolejne pieniądze 🙂 Cena byłaby znacznie niższa niż wersji papierowej, ale procent do Twojej kieszeni byłby znacznie wyższy 🙂 Dowiedz się może, czy miałoby to sens w Twoim przypadku 🙂 I dziękuję bardzo za ciekawy artykuł 😉 PS. Przetłumaczenie książki i sprzedaż na innych rynkach również może okazać się strzałem w dziesiątkę 🙂 Ja moją mam zamiar niemal natychmiast pisać w 2 językach 🙂

  Powodzenia!!

  • Agnieszka Skupieńska

   Oskar, dzięki za rady. Akurat w moim przypadku najważniejsza jest nietypowa forma książki (wachlarz z przepisami w pudełku), więc e-booki nie wchodzą w grę. Ale przy książce o innej tematyce to z pewnością dobre rozwiązanie.

 • Super wynik! Akurat zaczęłam pisać książkę, chociaż jeszcze nie wiem, czy trafi do sprzedaży – ale w razie czego skorzystam z porad 🙂 I tych i kolejnych, które mam nadzieje się jeszcze pojawią 🙂

 • Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Gratuluję i dziękuję, że dzielisz się tak cennymi informacjami.

 • Udowodniłaś, że można zarabiać na książka i do tego taki niszowy temat. Ciekawe co powiedzą Ci biedni autorzy co narzekają na brak dofinansowania od rządu. Jest jeszcze jedno na duże plus. Fajnie to brzmi jak powiesz wśród znajomych, że napisałaś książkę a do tego cały nakład został sprzedany. Szczegóły już się nie liczą typu bo nakład 500 sztuk. Zapewne jesteś z siebie dumna.

  • Agnieszka Skupieńska

   Ba, pewnie, że jestem z siebie dumna! Chyba nawet nie tyle z tego, że sprzedałam tyle sztuk, ale z tego, że sama to wymyśliłam i sama zrealizowałam. To jest największy plus własnego biznesu, że robisz to, co sam sobie wymyślisz i jak się coś uda, to naprawdę zawdzięczasz to sobie.

 • Agnieszka, wielki szacun, naprawdę jesteś dla mnie niesamowitą inspiracją, a o Twojej książce opowiadam znajomym, więc pewnie kilku się skusiło. 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Dziękuję bardzo :))

 • Radek

  Gratuluje Agnieszko! Twoja historia stanowi świetny przykład na to, że warto realizować swoje marzenia 🙂 W październiku można było mieć chwilę zastanowienia czy uda się sprzedać wszystkie egzemplarze, a tutaj proszę – w następne trzy miesiące sprzedała się połowa całego nakładu 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Radku, racja, warto realizować marzenia 🙂

 • Wow, wow, wow! – tym bardziej, że niestandardowa forma książki sprawiła, że masz potężne koszty jednostkowe. Oczywiście nie ma co porównywać z tańszymi formami, bo niewątpliwie sama forma twojego dzieła już jest wartością dodaną, niemniej policz ile byś zarobiła, gdybyś napisała np. poradnik w formie zwykłej książeczki B5 na 150-200 stron 😉

  WIELKIE GRATULACJE 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Łukaszu – prawda, koszty jednostkowe wysokie niestety. Ale z drugiej strony, może gdyby nie taka forma to by się książka tak nie sprzedawała? 🙂 Nigdy nie wiadomo!

 • super! gratuluje serdecznie 🙂

 • Ja podobnie jak Ty wydaję na własną rękę i chyba trochę lepiej mi idzie bo po 6 dniach przedsprzedaży poszło 220 egzemplarzy. Ktoś powie że niewiele ale jestem w połowie drogi do ROI. Agnieszka, wydaje mi się że i tak nie w pełni wykorzystałaś potencjał marketingowy. Brak notek w prasie, szczególnie branżowej. Na samą sprzedaż wpływa też optymalizacja kanału sprzedaży, czyli podwyższanie konwersji. Dobrze zaprojektowana strona sprzedażowa i wielokrotne testy na niej mogą zwiększyć sprzedaż o kilkanaście procent.

  • Agnieszka Skupieńska

   Tony dzięki za rady. Ciągle się uczę sprzedaży i jeszcze długa droga przede mną 🙂

 • Gratulacje! Motywujesz do stworzenia czegoś swojego :>

 • Gratuluję! Webinar oglądałam w grudniu, fajnie przeczytać, ze sprzedałaś cały nakład 🙂
  Z wielu Twoich rad na pewno skorzystam 🙂

 • Dołączam się do gratulacji 🙂
  Dzięki też piękne za podzielenie się wynikami. Myślę, że to właśnie dzięki formie, w jakiej została ona wydana lepiej się sprzedawała. Taki zestaw drinków można wrzucić do torebki i zabrać na imprezę do znajomych 🙂

 • Gratulacje. Nie dziwi mnie duża sprzedaż w grudniu. Święta no i Sylwester. Ciekaw jestem kosztów wydania książki typowej np. format A5, B5.

  Odnośnie zarabiania na książce to można wyróżnić dwie metody:
  – bezpośrednia, czyli gotówka jaką otrzymamy za sprzedaż minus koszty – ta metoda jest dla osób, które są nastawione na sprzedaż i zarabianie,
  – pośrednia, napisanie i wydanie książki jest tylko środkiem do zwiększenia autorytetu i popularności.

  Na pierwszej metodzie od razu zarabiamy i najlepszą opcją jest na duży (każdy by chciał) zarobek jest samodzielne wydanie książki lub sprzedaż ebooka przez Internet.
  Na drugiej metodzie zarabiamy niewiele ok. 5-10% prowizji z każdej książki. Natomiast zwiększa się nasza reputacja i możemy stosować wyższe ceny sprzedając nasze usługi doradztwa, coachingu, kursów stacjonarnych lub internetowych.

  • Agnieszka Skupieńska

   Bartłomieju, wyceniałam ostatnio druk tradycyjnej książki, z tekstem w jednym kolorze i miękką, ale zafoliowaną okładką, 160 stron, format mniej więcej zeszytu – 5600 netto za 1000 sztuk.

 • Agnieszko, dzięki serdeczne za ten wpis! Sama od pewnego czasu pracuję nad swoją książką i oczywiście myślę, jak by tu ją wydać. Tyle że w moim przypadku przygotowanie materiału to raczej dwa lata, niż dwa miesiące. Biorę pod uwagę wydanie własnym sumptem, obawiam się jednak, że właśnie przy promocji mogę polec, bo mój blog nie ma zbyt wielkiego zasięgu. Ech, te dylematy! 🙂
  Miłego dnia!

  • Agnieszka Skupieńska

   Anno, w dwa lata można zbudować bardzo duży zasięg bloga! A zawsze też można szukać do promocji kogoś, kto się na tym zna, np. jakiejś agencji PR. Możliwości zawsze się znajdą 🙂

   • Pierwszy rok mam już za sobą. 🙂 A na Twój blog trafiłam właśnie szukając wiadomości na temat rozwoju bloga. Bloga, którego kiedyś miałam całkiem sprawnie działającego i zarabiającego, co w chwili załamania popsułam i teraz trudno mi się odbić od dna. Jednak pierwsze efekty pracy nad blogiem już widzę, więc pracuję nadal – nad książką i nad blogiem. 🙂

 • Robert

  Boże, ale super! Serdecznie grauluję i dzięki za tekst! Ja sam kończę własnie przygotowania do wydania swojej pozycji przez rozpisani.pl – mam nadzieję, ze niedługo też będe mógł napisać taki tekst o tym, jak szybko wszystko sprzedałem 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Robercie, w takim razie życzę powodzenia!

 • Agnieszka, bardzo dobry pomysł z pakietem-książka i gadżet barmański. Podoba mi się. Ja na mojej książce, którą zresztą reklamowałaś także u siebie (http://biznesoweinfo.pl/wlasny-biznes-ksiazka-ktora-ci-sie-przyda/) zarobiłam również. 1 zł zainwestowana przyniosła 3 zł zysku. Teraz oddaję prawa autorskie do wydawcy na okres 5 lat, jestem ciekawa, jak będzie rozpoznawalność marki po tym etapie. A w między czasie pomyślę o nowej książce, którą wydam najpierw własnymi siłami również.

 • Czytam sobie i jestem podbudowana, zainspirowana – sama nie wiem czy do pisania własnej książki 😉 czy ogólnie. Jesteś świetnym przykładem tego, że DA SIĘ.
  Dziękuję, że tak otwarcie dzielisz się swoimi statystykami, zarobkami itd. Być może nie jest to proste, sądząc po tym, jakie hejty krążą na temat zarabiających blogerów – ale jakie potrzebne! Dziękuję za inspirację!

 • Świetny wpis!!

 • Moje gratulacje! Sam jestem w trakcie pisania książki na temat tego czym się na co dzień zajmuję. Na początku będzie wydana w formie ebooka, a jak się temat przyjmie, to również w formie drukowanej. Myślę, że na koniec roku wypuszczę pierwsze egzemplarze 🙂
  Podzielę się oczywiście wynikami.

  Pozdrawiam
  Eryk

  • Agnieszka Skupieńska

   Eryku, życzę powodzenia w takim razie! Ja właśnie kończę prace nad drugą książką, tym razem w tradycyjnym formacie i też nie mogę się doczekać, gdy ujrzy światło dzienne i będę mogła poznać reakcje czytelników.