Co zrobić, gdy nie ma natchnienia czyli moje 5 sposobów na brak weny

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Musisz się zabrać do pracy, a wena jakoś nie nadchodzi? Znam to. Ale musiałam nauczyć się jakoś walczyć z tym brakiem weny i pracować nawet wtedy, gdy kompletnie nie mam natchnienia. Oto moje sposoby na brak weny.

Pracuję jako copywriterka, a to oznacza, że piszę dużo i codziennie. A ponieważ w większości są to drobne teksty (na strony firmowe, notki blogowe, informacje prasowe itp.) – zwykle codziennie muszę coś komuś wysłać, codziennie mam jakiś deadline na coś. Dlatego nie bardzo mogę sobie pozwolić, żeby napisanie jakiegoś tekstu odłożyć na jutro czy na weekend. Ale brak weny do pisania też mi się zdarza i staram się z nim walczyć.

Oto moje sposoby na brak weny do pisania:

1. Rozpisać plan działań na dłuższy czas, np. na tydzień

To sposób, którym niejako zabezpieczam się przed takim brakiem natchnienia. Ponieważ jestem osobą z natury obowiązkową, staram się na początku każdego tygodnia rozpisać sobie, co będę robiła którego dnia. I jeśli na dany dzień mam zapisaną na przykład informację prasową dla klienta X oraz opisy dla klienta Y, to raczej wiem, że nie mogę tego odłożyć i staram się nie myśleć o tym, że nie chce mi się ich pisać, bo nie mam natchnienia.

2. Zacząć dzień od kąpieli w wannie

Serio, nic mi chyba tak nie pomaga w zebraniu myśli jak kąpiel. Pewnie dlatego, że w łazience nic mnie nie rozprasza, pies nie przychodzi, maile nie spływają, nie ma na czym zaczepić wzroku. Najłatwiej w takich warunkach przemyśleć, co właściwie chciałabym napisać w trzydziestym już artykule na temat zabawek dla dzieci 😉

3. Napisać pierwsze zdanie, potem jakoś już idzie

To też dobry sposób, chociaż pewnie mi nie uwierzysz, zanim nie spróbujesz. Gdy już zacznę pisać tekst, do którego nie mogę się w ogóle zabrać, napiszę pierwsze zdanie albo pierwszy akapit, to mogę sobie powiedzieć: aha, to początek już mam, idzie nieźle. I reszta jakoś pisze się sama.

4. Na chwilę oderwać się od pracy, zająć się czymś innym

To dobry sposób na brak weny w środku dnia – idę do kuchni na drugie śniadanie, wyskakuję do sklepu po jakieś świeże owoce, zabieram psa na spacer, włączam sobie jakiś filmik na Youtube. Chociaż to ostatnie może nie jest takim dobrym sposobem, lepiej oderwać się od komputera całkowicie.

5. Ustalić sobie jakąś nagrodę za wykonanie zadania

Dobrym sposobem na zmobilizowanie się do napisania tekstu jest ustalenie samemu sobie jakiejś nagrody – na przykład umawiam się sama ze sobą, że piszę dzisiaj ten tekst, do którego nie mogę zabrać się od dwóch tygodni, ale za to kończę pracę po drugim śniadaniu i resztę dnia spędzam w jakiś przyjemniejszy sposób. To działa 🙂

Czasem, bardzo rzadko, ale jednak, przekładam to, co miałam do zrobienia na inny dzień. Robię tak jednak tylko wówczas, gdy ze zleceniodawcą nie umówiłam się na żaden konkretny termin, ale ustaliłam, że tekst dostarczę np. w przyszłym tygodniu. Wtedy jeśli nie chce mi się za niego brać w poniedziałek, to piszę we wtorek. Wtorki to w ogóle są dla mnie dość dobre dni do pracy, bo im bliżej weekendu, tym pracuje mi się trudniej.

Ale najgorsze, co można zrobić, to nie dostarczyć zlecenia na czas i przed tym przestrzegam wszystkich początkujących freelancerów. Terminowość w dostarczaniu zleceń dla wielu zleceniodawców jest równie ważna, a może nawet ważniejsza niż cena, dlatego jeśli umówiłeś się, że coś będzie gotowe we wtorek, to zrób to na wtorek, a nie na środę czy czwartek.

A jakie Wy macie sposoby na brak weny? Wszelkie inspiracje mile widziane!

sposoby na brak weny


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Punkt 3 i 4 na mnie działają najlepiej! Chętnie przeczytałam Twój post, bo właśnie zabieram się za realizację zlecenia 🙂

 • Długopis i kartka papieru wystarczą do stworzenia planu dnia 🙂 Niektórzy prowadzą blogi po godzinach pracy na etacie, dlatego uważam że bardzo ważny jest także odpoczynek i relaks, zanim przejdziemy z jednej pracy do pisania wpisu 🙂

 • Nie wiem czemu ale mi pomaga zmiana miejsca pisania lub otoczenia. Czasem wystarczy mi zmiana pokoju, biurka na łóżko albo w ogóle wyjście z domu i pisanie np. w kawiarni.

  • Agnieszka Skupieńska

   O, mi zmiana otoczenia też czasem pomaga.

 • „Ustalić sobie jakąś nagrodę za wykonanie zadania” – to na mnie dobrze działa.

  Wziąć się za coś od razu, zamiast to odkładać i najlepiej wziąć się za to najtrudniejsze by potem już było tylko łatwiej.

 • U mnie się zawsze sprawdza – zacząć i napisać pierwsze zdanie. Często też jak nie mam weny to idę pobiegać i z krótkiej przebieżki wracam do domu z gotowym pomysłem 🙂

  • Oo to ja robię bardzo podobnie tyle że ja wybieram rower bo na mój kręgosłup (nieco pokrzywiony) bieganie nie jest podobno polecane. Jak człowiek za długo siedzi na jakąś konkretną rzeczą i nie może zacząć to znaczy że jest zmęczony materiałem i potrzebuje odpoczynku albo odskoczni więc warto taką sobie zapewnić przynajmniej raz dziennie.

 • Pierwsze zdanie tak, tylko właśnie najdłużej zbieram się by je napisać! 🙂

 • Na pewno nie należy przeciążyć mózgu, czyli przerwy są wskazane, byleby nie za często, bo to też nie prowadzi do niczego. Ja się motywuję zawsze tym, że im szybciej zacznę, skończę, tym szybciej będę miał czas wolny.

 • Dobrym sposobem jest medytacja (nawet taka 15-minutowa) lub praktyka jogi. Dzięki temu, ze w trakcie ich wykonywania możesz się wyłączyć, przestać myśleć umysł bardzo odpoczywa.
  Potem gdy wracasz do pracy, wena się pojawia 🙂

 • W moim przypadku napisanie pierwszego zdania czyni cuda. Zanim zabiorę się do procesu twórczego mój mózg poszukuje wszelkiej maści wymówek – wiadomości w tv, zabawy z dziećmi, odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Mógłbym tak godzinami 🙂

 • Wielkie dzięki za te porady. 🙂 Bardzo pomocne były, przynajmniej dla mnie. ;D

 • Podałaś kilka ciekawych sposobów na które nigdy bym nie wpadł (kąpiel) 🙂
  Jeżeli będę miał jakiś kryzys z weną to postaram się zastosować do twoich rad – wielkie dzięki 😀

 • A u mnie jest to proste. Kiedy nie mam weny biorę albo książkę, albo czytam blogi. Godzinka, czasami dwie i wena wraca – jednak nie taka jak zwykle, wraca wena która sprawia iż bez problemu jestem w stanie napisać kilka artykułów – nie tylko jeden.

 • Brak weny? Tylko spacer! Zauważyłem gdy spaceruję, albo chodzę po pokoju to lepiej mi się myśli 🙂 i Wena sama mnie atakuje.

 • Veva

  Zdecydowanie najlepszy jest punkt 5 🙂 Nagroda i tylko nagroda, bez marchewki to czasami ani rusz 😀

  BTW tu też jest coś ciekawego na ten temat: http://blogomierz.blogspot.com/2015/05/bloger-pisze-notke-animacja.html

 • Suseł

  Eureka! Tak sobie pomyślałem, że może mi jakoś ten artykuł pomóc by mógł… I tak się stało – dowiedziałem się, że głupota ludzka nie ma granic i można pisać cały czas o tym samym… Rady dla przedszkolaków, z podręcznika, a Ty chyba nigdy w życiu nie miałaś prawdziwego braku weny… Takiego, co trwa miesiącami, a Ty cały czas trwasz w martwym punkcie, a Twoja twarz wyraźnie pokazuje, jakie to trudne – napisać co się chce, ale się nie umie, bo zgubiło się gdzieś wenę i zostało samo pragnienie… No, ale gdyby jednak tak kiedyś było, a nudne wskazówki z podstawówki (nie wszystkie były z przedszkola 😉 chyba, że reforma tak poszła do przodu, że teraz już są 😉 hehe) nie dawały rady, to może moja wypowiedź będzie mogła stanowić jakąś podpowiedź…

  Połóż się spać odwrotnie i zacznij tak myśleć po przebudzeniu… Odwrotnie niż wcześniej… A następnego dnia możesz wrócić do normy i robić tak naprzemiennie… Nie zawsze natychmiast to może przynieść efekt, a może nigdy nie przyniesie i będziesz mieć rozdwojenie jaźni? Żartuje 😀 Ale tak samo z tymi generalnie genialnymi radami napisanymi w Twoim artykule… Bo o ile nie zawodzi mnie pamięć, to wydaje mi się ciekawe, że istnieje parę ciekawych trików, o których nic a nic nie napisałaś… Czyżby tajemnice przed czytelnikami jakieś ukrywać chciała(by)ś? No, bo za takie rozczarowanie Twoimi radami, to nie ma opcji, żebym puścił parę… Więc puszczę z dymem wszelkie żale i (czasami) oczko do autorki 😉

  Pozdrawiam!

 • ruch – bieg, rower, spacer. Burza mózgów – trudne gdy pracuje się w domu jako freelancer, ale można z jakimś domownikiem – co dwie głowy to nie jedna. Mapa myśli – rozłożenie tematu na czynniki pierwsze. Mi pomaga gdy tworze scenariusze szkoleń.

 • sposób nr 5 u mnie nie przejdzie – grozi nadmiernym lenistwem 😉 za to często korzystam ze sposobu nr 3 i 4. kiedy nie mam weny na redagowanie tekstu (a mogę nieco przełożyć termin realizacji), zajmuję się czymś innym, na przykład robię research.