Praca dodatkowa – dlaczego warto jej szukać?

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Moim zdaniem nie ma lepszej drogi do zostania freelancerem niż poprzez poszukiwanie pracy dodatkowej. Ale szukanie drugiego, obok etatu, zajęcia, ma wiele innych zalet.

Wiem, że niektórzy czytelnicy mogą się zbuntować, czytając te słowa – jak to, mam pracować na etacie i jeszcze do tego szukać pracy dodatkowej? A gdzie czas wolny, odpoczynek, czas dla rodziny? Może to niepopularne, co powiem, ale żeby do czegoś w życiu dojść, trzeba czasem się poświęcić i zrezygnować z czasu wolnego. Pół roku czy rok intensywnej pracy etatowej, którą łączysz z dodatkową, Cię nie zabije, a może przynieść wiele dobrego.

Jak to było u mnie?

Odkąd pamiętam ciągle łączyłam wiele różnych aktywności. Na pierwszym roku studiów kończyłam jeszcze studium policealne (co oznaczało zajęcia od poniedziałku do piątku na dziennych studiach i w co drugi weekend na studium). Po trzecim roku zaczęłam pracę, więc łączyłam pracę i studia. Gdy zmieniałam pracę to łączyłam starą pracę z nową, czasem przez dwa miesiące – zdarzało mi się przepracować w miesiącu 200 godzin. Aż wreszcie łączyłam pracę etatową ze zleceniami. Czy było ciężko? Tak. Czy się opłacało? Bardzo.

Praca dodatkowa – zalety

Praca dodatkowa, szczególnie taka, którą możemy zajmować się w domu, przynosi bardzo wiele korzyści. Pozwól, że wymienię je w punktach:

 • dodatkowe pieniądze. Pierwszy i najważniejszy powód, dla którego ludzie często szukają dodatkowego zajęcia. Prawda jest taka, że baaardzo często w sieci można przeczytać narzekania typu: zarabiam 1500 zł, mam rodzinę, jak z tego wyżyć? Jasne, z takiej kasy faktycznie jest trudno, ale można dorobić w domu kolejne kilkaset złotych, na przykład poświęcając każdą sobotę na pracę dodatkową. To męczące, ale coś za coś. Nie trzeba pracować w każdą sobotę, można w co drugą.
 • nie boisz się zwolnienia z etatowej pracy, albo boisz się go mniej. Bo wyobraź sobie: masz tylko etat, zwalniają Cię z pracy i idziesz na bezrobocie. Dostajesz groszowy zasiłek, z którego utrzymać się nie da i musisz szukać pracy, mając czasem nóż na gardle, bo za chwilę nie będziesz miał z czego żyć. A gdy masz pracę dodatkową, to w chwili zwolnienia zostajesz jeszcze z dodatkowymi zleceniami, a ponieważ masz już jakąś bazę klientów i doświadczenie, możesz zleceń brać więcej. W moim przypadku to zadziałało znakomicie – gdy firma, w której miałam etat, zakończyła działalność, już nie wróciłam do etatu, bo miałam tak dużo zleceń. Zaczęłam od przyjmowania prostych zleceń na pisanie tekstów pod pozycjonowanie, a z czasem przyjmowałam bardziej ambitne zlecenia. Teraz uczę innych jak zacząć pracować w domu i jak znaleźć takie proste zlecenia, od jakich ja zaczynałam – jeszcze do 2 czerwca można zapisać się na mój kurs „Zacznij zarabiać na pisaniu„. To fajna opcja na dodatkową pracę dla każdego, kto umie napisać chociażby e-maila i można ją wykonywać bez wychodzenia z domu, przez dowolnie wybrany czas.
 • możesz przejść łagodnie na pracę w domu. Jeśli marzy Ci się kiedyś praca freelancera, to uwierz mi, nie ma lepszego sposobu, żeby łagodnie zamienić etat na własną firmę niż praca dodatkowa.
 • zdobywasz doświadczenie. Dzięki niemu może w przyszłości zamienisz swój etat na lepiej płatny i nie będzie konieczności dorabiania w weekendy?
 • możesz połączyć pracę dodatkową z urlopem wychowawczym. To trochę nietypowa sytuacja, bo na urlopie wychowawczym nie pracujesz zawodowo, ale i nie zarabiasz, więc dzięki dodatkowym zleceniom możesz podreperować trochę swój budżet.

Przekonałam Cię? Mam nadzieję, że tak. Zresztą z pracą dodatkową jest o tyle dobrze, że przecież nie musisz zobowiązywać się, że będziesz pracować nie wiadomo jak długo, możesz przyjmować pojedyncze zlecenia, z krótkim terminem realizacji, a gdy nie będziesz mieć czasu czy siły, by pracować więcej – zrezygnujesz.

Na koniec mam prośbę – jeśli znasz kogoś, kto zastanawia się nad podjęciem dodatkowej pracy albo ma kłopoty z płynnością finansową – pokaż mu ten post. Na pewno będzie Ci wdzięczny.

Ciekawa jestem też Waszych historii. Jest tu ktoś, kto podejmował jakieś prace dodatkowe? Pewnie tak, chociażby na studiach! Podzielcie się swoimi historiami w komentarzach:)

praca dodatkowa


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Jeżeli chodzi o prace dodatkowe myślę, że problemem wielu ludzi może być brak wiedzy jak poprawnie zarządzać swoim czasem. Najprostszy sposób i skuteczny.. Kartka papieru, dokładna rozpiska planu dnia i trzymanie się założeń.. Nawet dokładna rozpiska wydawanych pieniędzy w miesiącu może przynieść oszczędności.

  Wracając do prac dodatkowych – szczerze polecam 🙂 Każda praca uczy czegoś nowego i daje nowe doświadczenia + inspiracje.

 • Bez pracy nie ma kołaczy. Kwestia mentalności. Niektórzy wolą 8 godzin odbębnić i cieszyć się resztą dnia. A niektórzy wolą coś w życiu osiągnąć.

  Niestety wiąże się to z ciężką pracą, a to już nie jest tak przyjemne, jak siedzenie na kanapie i oglądanie telewizji.

 • Ja podejmuję. Prowadzę m. in. o tym blog. Plusami pracy dodatkowej są też: 1. rozszerzenie kręgu osób, które znamy (być może właśnie tej znajomości dostaniemy nową pracę czy zlecenie/a) / budowanie kontaktów zawodowych, 2. nauczenie się nowych czynności (być może te nowe czynności doprowadzą nas do jakichś wniosków, to może dawać motywacje do rozwijania ich, może zechcemy zmienić zawód na taki, podczas któego wykonywania będziemy czuć się lepiej), 3. nauczenie wyznaczania sobie prorytetów / lepszej organizacji czasu nas i rodziny, 4. możliwośc wpisania tego w CV jako „Prace dorywcze”, 5. zmniejszenie lęku co do nowych sytuacji/ wychodzenie ze sterfy komfortu – to może sprawić, że będziemy mieć lepszą pewność siebie / lepsze poczucie własnej wartości… Dużo by tego wymieniać 🙂 Pozdrawiam

  • Agnieszka Skupieńska

   Dużo tych zalet, to prawda 🙂

 • Praca dodatkowa to świetny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Najważniejsze by nie dać się zawładnąć wymówkom, w stylu „nie warto”, „to tylko grosze”, „jak ja się z tego rozliczę”. Jeżeli pojawia się przeszkoda, to trzeba się nią zająć i wziąć się do pracy 😉

  • Agnieszka Skupieńska

   Polacy mają takie narzekanie we krwi. Ktoś sobie myśli, że ma poświęcić sobotę, żeby zarobić np. 80 zł, to woli spędzić ten czas z rodziną, a potem narzeka, że nie ma za co iść do kina albo że w ogóle nie ma za co… Wymówki to nasza specjalność 🙂

   • Aga bez przesady. Polacy są bardzo przedsiębiorczy tylko trochę mamy skopaną historię i to spowodowało, że wiele czynników zewnętrznych wpływa na „niechcenie”. Wystarczy zacząć od chorego ZUS na firmę. Albo, jeśli ktoś pracuje na etacie to nadal musi płacić jedną ze składek co w ogóle jest nie porozumieniem-po prostu zwykły haracz. I tak można dalej wymieniać.

    • Maria

     Na szczęście tę dodatkową składkę, bo pewnie piszesz o składce zdrowotnej, później w całości się odzyskuje w rozliczeniu rocznym podatku, ale rzeczywiście, podwójne płacenie jest bez sensu.

   • Bo

    Pewnie, że wolę spędzić czas z rodziną w sobotę niż stracić dzień za 80 zł! A do kina nie chodzimy prawie wcale, wolę teatr na który staram się zarobić od poniedziałku do piątku. Ukłony ślę niskie.

 • Zawsze szukłam dodatkowych zajęć poza etatem, dodatkowa kasa sie przydawała a teraz, kiedy straciłam pracę na etacie, sprawia, że jestem spokojniejsza i nie panikuje. Myślę nawet o pozostaniu w domu i prowadzeniu własnej działalności- dlatego bardzo dziekuję za Twój blog:) W tym momencie prowadzę dośc popularny blog kosmetyczny i udzielam przy jego pomocy konsultacji przez skype, chcę otworzyć połaczony z nim sklep intenetowy i już nigdy nie wrócić do koncernu:)

  • Nie do wiary, że Cię zwolniono z pracy na etacie. Jesteś moją idolką odnośnie wiedzy, którą posiadasz o skórze. Pozdrawiam i życzę Tobie powodzenia w planach 🙂

   • Dziekuje Aniu:) Poczatkowo było mi ciężko, bo praca była moją wielka miłoscią, ale i przyczyną nieustannego stresu. Teraz jestem juz spokojna i z radością patrzę w przyszłośc, ciesze się też , że nie zamknęłam bloga, jak mi wielokrotnie sugerował koncern.

 • Maria

  Agnieszko, wszystko ładnie, pięknie, ale łączenie etatu z dodatkowymi zleceniami zdecydowanie nie jest najlepszą opcją dla każdego. Przez półtora roku tak robiłam, spalając się najpierw na etacie, bo praca wymagająca, później zaś na tym, co sprawiało mi przyjemność, przynosiło pieniądze, ale jednocześnie wymagało pokładów kreatywności. Efekt – mega wypalenie. Teraz jestem na etapie, że nawet palcem mi się nie chce kiwnąć, a i myśli o przyszłości miewam nieciekawe. Wiem, że w pewnym momencie trzeba było zrezygnować z etatu, zadowolić się przez jakiś czas jedynie dochodami z dodatkowej pracy i powoli się rozwijać w tym kierunku. Niestety, zawsze pojawiały się myśli – to nie jest dobry czas na wypowiedzenie, popracuję jeszcze do wakacji, wpadnie dodatkowy grosz i będą oszczędności na czarna godzinę. Aż przyszedł moment, że nie cieszy już nic i rzeczywiście, najbardziej kusi kanapa. Jakiś pomysł, jak z tego wybrnąć? I znowu zacząć działać na dwa fronty, mając już doświadczenie i wiedzę, kiedy ze sceny zejść? 🙂

 • Fajny artykuł i temat zawsze na czasie. Podobno 17 milionów Polaków jest nie zadowolonych ze swoich zarobków, a więc zarabianie dodatkowych pieniędzy jest tematem, którym się interesuje większość społeczeństwa.

  Sam również żywo interesuję się wszystkim co wiąże się z zarabianiem dodatkowych pieniędzy i imałem się różnych zajęć. Moim zdaniem dużo szybciej, łatwiej i więcej można zarobić łapiąc się dodatkowych zajęć w realu.
  W sieci jest mnóstwo informacji o tym jak zarabiać przez internet, ale w rzeczywistości większość osób poddaje się zanim zarobi jakiekolwiek pieniądze. Aby zarobić np. 200 zł. na pisaniu artykułów, to zakładając, że złapię zlecenia po 8 zł. za 1000 znaków, to pisząc artykuły po 2000 znaków musiałbym ich napisać 12 artykułów. Napisanie 12 sensownych artykułów, to przynajmniej 12 godzin pracy non stop zakładając, że tematy nie są ci obce, a pisanie przychodzi z łatwością. Jeśli trzeba sporo czasu poświęcić na szukania różnego rodzaju jnfo w sieci, to ten czas znacznie się wydłuża. Tym czasem wystarczy umyć 10 okien w domku jednorodzinnym, aby zarobić te same pieniądze. Umycie 10 okien zajmie najwyżej 5 godzin spokojnej pracy.

  Samo pozyskanie zleceń w sieci na różne usługi również jest trudniejsze jeśli nie ma się poczytnego bloga lub zbudowanej społeczności. Przydadzą się również referencje i jakieś portfolio. Osobie, która dopiero zaczyna trudno będzie znaleźć nawet za te 8 zł. zlecenia na pisanie artykułów. Tym czasem, aby pozyskać np. 1 zlecenie na mycie okien w tygodniu, nie potrzeba ani referencji, ani żadnego portfolio czy strony internetowej. Wystarczy trochę się poogłaszać ta serwisach typu OLX, i 1 zlecenie w tygodniu wpadnie.

  Oczywiście, to tylko moje zdanie wynikające z moich doświadczeń 🙂

  • Eryk – na blogu możesz odpalić dziesiątki systemów zarabiania. Jeżeli chodzi o pracę dorywczą – zgodzę się, usługi fizyczne od ręki dają zyski od za konkretnie wykonaną pracę, natomiast przez internet zarabia się długofalowo i stopniowo.. Przechodzisz od małych do większych kwot i czerpiesz zyski przez dłuższy czas z jednorazowo wykonanej pracy.

   Czasami wiek nie pozwala na prace przez internet – rozumiem. Kredyty, spłatki, itp. wymagają zysków od ręki. Czasami warto pomyśleć o takim biznesie internetowym, np z żoną i podzielić się obowiązkami 🙂 Co dwie głowy to nie jedna – no i motywacja większa 🙂

   • Marku zgadzam się z tobą. W dłuższej perspektywie prowadzenie np. bloga daje lepsze efekty. Jednak wymaga, to systematycznej pracy rozłożonej na wiele miesięcy. Czasami pierwsze pieniądze wpadają po roku, a więc potrzeba silnej wiary w projekt i to, że pomysł się przyjmie,wypali. W sieci jest tysiące blogów, które nie zarabiają, albo są to pieniądze na waciki. Tak więc nie jest, to takie proste rozwinąć bloga i na nim zarabiać.

    Oczywiście nie neguję tej formy zarabiania dodatkowych pieniędzy i sam staram się w ten sposób zarabiać, ale ciężko z systematyczną pracą 🙂

    Łapanie się zajęć fizycznych daje zarobek nie mal od razu. Dzisiaj zaczynam i w ciągu tygodnia wpadają pierwsze pieniądze, a sposobów na dorabianie w realu jest naprawdę sporo.

    Świetnym rozwiązaniem dla kogoś kto potrzebuje gotówki na już może myć dorabianie w realu, a bloga można sobie rozwijać z myślą o przyszłych długofalowych korzyściach.

  • Agnieszka Skupieńska

   Eryku, z jednej strony masz rację, ale z drugiej – taka praca przy myciu okien czy innych drobnych usługach też ma pewne ograniczenia. Na przykład jeśli mieszkasz na wsi, nie znajdziesz klientów na tego typu usługi. Poza tym policz jeszcze koszty i czas dojazdu do klienta, którego przy pracy w internecie nie masz.
   Zresztą ja się nie upieram, że praca dodatkowa to musi być praca przez internet, bo dla każdego coś innego jest dobre. Ja wolę siedzieć przy komputerze i główkować niż się fizycznie narobić, ale ktoś może mieć odwrotne preferencje. Grunt żeby nie siedzieć z założonymi rękami.

   • Agnieszko oczywiście nie wszędzie sprawdzi się taki pomysł. Podałem tylko przykład, ale zgodzę się z tobą, że nie każdy może łapać się zajęć fizycznych. Są osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne lub takie, które po prostu nie widzą się w takiej pracy.
    Tak jak piszesz – dla każdego jest coś innego dobre. Najważniejsze jest , to że jest wiele różnych możliwości na zarobienie dodatkowych pieniędzy i każdy może coś dla siebie znaleźć. Wystarczą chęci i trochę samozaparcia.

 • Praca dodatkowa rozwija i otwiera na nowe..Pozdrawiam

 • Cześć Agnieszka,

  Bardzo ciekawy artykuł, dał mi trochę do myślenia. Osobiście uważam, że trzeba odróżniać rodzaje prac dodatkowych, bo nie wszystkie są dobrym pomysłem.

  Czy powrót z pracy i wyjście do następnej na pewno ma sens? A czy przypadkiem nie jest tak, że będziesz potrzebować coraz więcej pracy, aby zarobić więcej pieniędzy? Jesteśmy ograniczeni przez 24 godziny na dobę, jak znajdziemy dodatkowy czas? Co więcej nie jest sztuką pracować 16 godzin dziennie tylko po to, aby dużo zarabiać, mieć drogi samochód i piękny dom. Może się jednak okazać, że zabraknie nam czasu, aby wydać zarobione pieniądze i nacieszyć się swoimi drogimi zabawkami.
  Wszyscy jesteśmy ograniczeni przez czas oraz zasób energii, dlatego ciężka praca nie rozwiąże problemu braku pieniędzy.

  Owszem, powinniśmy poszukać dodatkowych źródeł zarobkowania, ale trzeba to robić inteligentnie. Tak jak napisałaś, czasem trzeba zrezygnować z czasu wolnego. Ale pamiętajmy, żeby zrobić to pracując dla siebie, a nie dla innych. Rozwijając swój własny biznes, a nie czyjś. Biorąc zlecenia dla siebie, szukając dochodów pasywnych, inwestując w swoją wiedzę.

 • Jedno jest pewne – jeśli ktoś naprawdę chce coś zmienić w swoim życiu, to dodatkowa praca nie będzie problemem, tylko wyzwaniem. Można zorganizować sobie tak dzień, by wszystko poukładać, nawet mając, oprócz pracy etatowej, dwójkę małych dzieci. Zostają wieczory – tu jest pole do popisu. Fakt – nie ma telewizji, filmów itp., ale w moim przypadku akurat to wyszło mi na dobre:) Liczą się priorytety!

  • Agnieszka Skupieńska

   Lidia – święte słowa!

 • BJK

  Ja to najbardziej pamiętam dialog na temat dodatkowych dochodów ze znajomą z pracy. Stwierdziła, że też by chciała mieć dodatkowe źródła kasy. Gdy spytałem czy robi coś w tym kierunku to odpowiedź była krótka: „nie”. I do dzisiaj jest taki sam status. A ja co rok staram się mieć w PIT coś nowego 😉

 • Tekst warty wydrukowania i wrzucenia każdemu do skrzynki na listy. 🙂
  Sama jestem przykładem różnych dodatkowych zleceń, które łączę z działalnością i etatem. Znam angielski, to uczę dzieciaki z podstawówki. Nie wyjeżdżam na długi weekend, bo wszędzie tłoczno, to wyprowadzam psy. Dostawać kasę za spacery – cudowne! 🙂 Obecnie robię też kartki okolicznościowe. Byłam i wychowawcą i kierownikiem kolonii i półkolonii, pracowałam w sali zabaw dla dzieci, przepisywałam teksty na komputerze (a jak byłam mała, to pomagałam siostrze, gdy dorabiała w przepisywaniu nawet na maszynie!), prowadziłam papierologię organizacjom społecznym, zastępowałam koleżanki na recepcjach i w sekretariatach w różnych firmach, aby mogły iść na urlop. Zbierałam winogrona, myłam naczynia na weselu, organizowałam warsztaty plastyczne w szkołach i gry integracyjne, obsługiwałam imprezy nalewając piwo i wyciskając świeże soki. Myłam okna, robiłam prasowanie i przygotowywałam hotel do otwarcia. I mogę tak wymieniać i wymieniać… 🙂
  Wystarczy chcieć. A ja chcę i są tego efekty, nie tylko finansowe. Tyle kontaktów, tyle dobrych wspomnień, tyle nowych umiejętności i doświadczeń!
  Odnoszę wrażenie, że niektórzy twierdzą, że to nie wypada, albo jest poniżej „poziomu” łapać fuchy, szczególnie gdy usadzę się na etatowym stołku. Nie raz znajomi mówią, że też by chcieli zarobić. Ale niekoniecznie pracować. Bo im się należy odpoczynek. To ja wolę trochę pocharować i mieć wymarzony wyjazd wakacyjny niż wieczną frustrację, że długi i dalekie podróże, bezpieczne auta, komfortowe mieszkania etc. nie są w moim zasięgu. 😉 Bo absolutnie nie jestem zwolennikiem zarabiania pieniędzy tylko by je mieć, ale także, by nimi rozsądnie gospodarować.
  A największy plusem dodatkowych zajęć jest fantastyczny trening mądrego organizowania sobie czasu.
  Pozdrawiam i dziękuję za świetny blog!

  • Agnieszka Skupieńska

   Kingo, to Twój komentarz trzeba by wydrukować i powiesić – cóż za imponujące doświadczenie w pracy dodatkowej i kreatywność 🙂 Niektórzy nie wpadliby nawet na połowę tych pomysłów :))

 • Od czasów studiów udzielam korepetycji z języka hebrajskiego, a raczej po prostu uczę. Zdarzały się miesiące, gdzie wyciągałam z tego naprawdę bardzo porządne sumy. Zdarzało mi się odmawiać. Teraz małe grono stałych uczniów i regularne lekcje. Kokosów nie ma, ale kilka dodatkowych stówek mi wpada, dodatkowo miło spędzam czas i robię to co lubię

  • Agnieszka Skupieńska

   Język hebrajski – mocno niszowe zajęcie 🙂

 • Praca dodatkowa zawsze jest fajna, tylko że baaardzo ciężko ją znaleźć :/ ale szukać trzeba bo przecież sama nie przyjdzie 😉

 • W przypadku pracy dodatkowej, podstawowa zaleta, oprócz dodatkowych przychodów, jest taka, że podejmując ją można wybrać coś, co naprawdę lubi się robić, a w związku z tym, może ona przynosić nawet więcej satysfakcji, niż praca etatowa i sprawiać, że zyskuje się poczucie pozytywnie, kreatywnie i dobrze spędzonego czasu 😉

 • Fajny temacik ponieważ odkąd pamiętam szukałem sobie pracy dodatkowej, no może do momentu kiedy to praca dodatkowa stała się moim głównym zajęciem 😉

  Gdy skończyłem 18 lat i zatrudniłem się w dużej firmie na hali produkcyjnej, moim zajęciem dodatkowym było tworzenie e-zinów które były popularne na przełomie końcówki lat 90-tych/2000. Może niektórzy z Was jeszcze pamiętają takie nazwy jak @t, Załoga G czy Reporter? Piękne czasy, tworzyło się je w czasach gdy za każdy impuls telefoniczny trzeba było płacić pieniążki i posiedzenie godzinę w internecie równało się kosztem do obecnego abonamentu LTE. Nie muszę chyba dodawać że plik 5MB ściągało się nawet około godziny.. Żeby można było więc poczytać na spokojnie jakieś strony, robiło się takie off-line magazyny które ściągało się na dysk komputera. Swego czasu też dużo magazynów jak CD Action, Enter czy Internet publikowało je płytach CD..

  Gdy minął czas e-zinów a pojawiły się takie wynalazki jak SDI (Szybki Dostęp do Inernetu) czy nieco później Neostrada, zacząłem zajmować się projektowaniem stron, choć zajęcie to już nie było dla mnie tak rewelacyjne. Jak wiadomo, każdy klient na własne widzi mi się a niektórzy wręcz z przesadą, więc tworzenie niektórych projektów mogło trwać niemal latami i średnio przelewało się na dodatkową gotówkę. Z tworzenia stron szybko więc przerzuciłem się na tworzenie własnych, tematycznych serwisów, vortali a później blogów i tak się dłubię po dziś dzień w tym temacie 😉

  • Agnieszka Skupieńska

   Karol, jesteś idealnym przykładem na to, że praca dodatkowa, wykonywana początkowo pewnie jako hobby, z czasem może przerodzić się w codzienną pracę 🙂

 • Tylko jak na to wszystko znaleźć czas? 😉
  Choć Brian Tracy mówił, że zawsze się znajdzie czas na rzeczy najważniejsze!

  • Agnieszka Skupieńska

   Brian Tracy ma rację 🙂

 • Można tworzyć dodatkowe źródła dochodu, które nie wymagają zbyt dużej ilości czasu. Można np. napisać książkę lub ebooka, który będzie generował dodatkowe dochody nawet kiedy nie pracujemy. Trzeba oczywiście poświęcić czas na napisanie naszego dzieła, ale potem pieniądze wpadają przez długie miesiące lub nawet lata.

 • Obecnie jest coraz gorzej z monetyzacja tresci z internetu… jako maly wydawca nie bardzo jest na czym zarabiac, Adsense po prostu stoczyl się na dno a nie bardzo jest jakakolwiek alternatywa. Bo chyba nikt mi nie powie ze dzis mozna zarabiac na adsensie, bo ja zarabianiem bym tego nie nazwal;)

  • Agnieszka Skupieńska

   Też mam ostatnio takie wrażenie, że z AdSense coraz gorzej 🙁