Kiedy praca przez internet to najlepsze lub jedyne wyjście?

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Sprawdź, czy należysz do jednej z 5 grup, które powinny poważnie zastanowić się nad tym, czy warto szukać pracy etatowej czy może praca w domu będzie dla nich lepszym rozwiązaniem.

Praca przez internet – najlepsze wyjście

Niektórzy chcą pracować w domu, a inni nie mają właściwie wyjścia. Są tacy, dla których najlepszym sposobem na zarabianie jest właśnie praca w domu. Oto kilka takich przypadków.

 • osoby z małego miasta, wsi, dla których nie ma pracy w okolicy. Często to słyszę, często widzę takie komentarze na blogach, zostawiane przez osoby z małych miast i wsi – u mnie w okolicy nie ma pracy. Słyszę czasem też o mizernych stawkach, jakie płacą pracodawcy w takich małych miastach. Praca w domu, na własnych warunkach wydaje się tu być idealnym rozwiązaniem, bo potrzebujemy tylko komputera z internetem, żeby zarabiać pieniądze.
 • osoby, które mają małe dziecko i nie mają go z kim zostawić. Ja wiem, że praca z małym dzieckiem do łatwych nie należy, ale czasem może się udać, zwłaszcza gdy dziecko wychowują oboje rodzice. Jedno pracuje, drugie opiekuje się dzieckiem, a gdy to pierwsze wróci z pracy, drugie może zająć się zleceniami. Znam mamy, które realizują zlecenia, gdy maluch śpi. Pewnie nie da się tak przepracować 8 godzin dziennie, ale jakieś pieniądze zarobić się da na pewno.
 • osoby niepełnosprawne lub takie, którym choroba utrudnia znalezienie pracy. W idealnym świecie ktoś, kto jest chory, powinien dostawać zasiłek lub rentę, ale te świadczenia zwykle są niewystarczające. Dla kogoś, kto jeździ na wózku lub w jakiś inny sposób jest niepełnosprawny ruchowo, albo jest niesłyszący, ale znajdzie takie zajęcie, które może wykonywać w domu, to może być tak naprawdę świetna szansa na aktywność zawodową.
 • osoby, które nie mają żadnego konkretnego zawodu czy umiejętności. Pracę w domu można zacząć od czegoś prostego. Sama na swoim kursie online uczę pisania prostych tekstów na potrzeby pozycjonowania, ale równie dobrze można zarabiać np. robiąc transkrypcję nagrań albo przygotowując jakieś bazy danych na zlecenie, zarabiać poprzez pisanie komentarzy i postów na forach. Trzeba się rozejrzeć i poszukać możliwości dla siebie.
 • osoby, które mają niezbyt dobre CV albo długą przerwę w pracy zawodowej, spowodowaną np. urlopem wychowawczym. Rynek pracy jest bezwzględny, a chętnych na jedno miejsce jest wielu. Nie mówię, że kilkuletnia przerwa w pracy sprawi, że nigdy już nie znajdziesz zatrudnienia, ale może być Ci trudniej pokonać konkurencję. Dlatego warto pomyśleć, czy praca w domu nie będzie tu lepszym rozwiązaniem niż szukanie jakiegokolwiek etatu.

Strach przed pracą przez internet

Gdy mówię kolejnym osobom, że pracuję w domu, często słyszę: ja bym nie mógł. Nie mógłbym się zmobilizować, brakowałoby mi ludzi. Z moich obserwacji wynika, że ktoś, kto nigdy nie pracował w domu, boi się, czy da radę. Ale wiesz co? Praca w domu ma tę zaletę, że możesz jej spróbować przez jakiś czas, a potem zrezygnować. Możesz popracować w domu przez kilka miesięcy, a jeśli będzie Ci słabo szło, poszukasz etatu.

W przeciwieństwie do pracy etatowej, gdy podejmujesz zlecenia, nie musisz z nikim wiązać się na długo, nie musisz podpisywać długoterminowych umów, chodzić na badania lekarskie, szkolić się itd. Nie musisz obawiać się, co powie pracodawca, gdy po miesiącu się zwolnisz.

W domu jesteś panem swojego czasu, swojego życia, możesz zmienić zdanie w każdej chwili. Więc co szkodzi spróbować?

winter-barn-556696_1280

 


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • O widzę, że tu pewną kontynuację mojego uzasadniania na temat pracy w domu. Nie minęły jeszcze 2 tygodnie od mojej publikacji, gdzie przedstawiłem szerzej inny z argumentów za słusznością pracy w domu (lub jednoosobowym wynajętym biurze), chodzi o to, by nikt nam nie przeszkadzał – to gwarantuje wzrost efektywności pracy http://grzegorzdeuter.pl/efektywnosc-pracy-umyslowej/

 • anonim

  wszystko fajnie pięknie, ale niektórzy nie zdają sobie sprawy że praca w domu jest z reguły bardzo trudnym zajęciem, wiążą się z tym głównie – samotność (jesli ktoś pracuje standardowo po 8 godzin dziennie (lub jak freelancer często i więcej) z reguły w osamotnieniu potrafi się nieźle odbić na stanie i fizycznym i psychicznym), oraz trzeba być niesamowicie „uregulowanym” i nie dawać się rozpraszać przez różne rzeczy co wbrew pozorom wcale nie jest prostą sprawą.

  • Agnieszka Skupieńska

   A jaka praca nie jest trudnym zajęciem? Czy praca np. nocnego stróża, który przez 12 godzin siedzi sam na posterunku, jest pod tym względem łatwiejsza i czy stróż jest mniej samotny? Wszystko ma swoje plusy i minusy, praca w domu ma tylko inne wady i inne zalety niż praca poza domem, ale jedna i druga forma pracy mają wady i zalety.

  • Ewa

   Kiedy ktoś mieszka w małej miejscowości z wysokim bezrobociem, to chyba lepsza „trudna” praca przez Internet niż żadna. Długotrwałe bezrobocie też ma katastrofalne skutki dla zdrowia psychicznego, o aspektach ekonomicznych nie wspominając.

 • Agnieszko, dzięki Ci za promocję zaradności i niezależności w tym wpisie! Mam nadzieję, że na Twoje tego typu wpisy będzie się natykać jak najwięcej osób, które myślą, że utkwiły w sytuacji bez wyjścia. Sama dopiero odkrywam pracę przez internet (póki co jeszcze nie przynosi mi dochodów, ale wierzę, że kiedyś dzięki temu uzyskam wymarzną niezależność geograficzną) i jestem zafascynowana mnogością możliwości. Prowadzę grupę wsparcia dla osób dotkniętym mobbingiem w pracy i poznałam wiele osób, które są albo bezrobotne albo „uwięzione” w swojej pracy. Część z tych osób to niesamowici eksperci w swoich dziedzinach i odkąd sama okryłam internetowy rynek pracy, zachęcam innych do przerzucenia się na internet. Pozdrawiam serdecznie!

 • ja zdecydowanie dodałabym jeszcze osoby podróżujące lub mieszkające za granicą – 20 dni urlopu bardzo ogranicza w tej kwestii i uniemożliwia realizowanie swoich planów albo częste spotkania z rodziną 🙁 zgłaszam się jako przykład!

 • Agnieszko – zainspirowałaś mnie, bym napisał tekst w podobnym tonie, ale o sprzedaży. Dziękuję.

 • Ja także prowadzę małą firmę w domu i nie wyobrażam sobie pracować na etacie w tym momencie. Lubię swoją niezależność.

 • Mój chłopak Artur jest niepełnosprawny. Ma dziecięce porażenie mózgowe i porusza się o balkoniku. Prowadzę z nim blog o dorabianiu przez Internet i to głównie od dorabia w Internecie z wykorzystaniem sposobów, które na blogu prezentujemy. Bardzo cieżko mu znaleźć pracę a ma niską (socjalną) rentę za którą nie da się przeżyć. Takie dorabianie pomaga mu trochę poprawić swój stan finansowy i pozwolić sobie na coś, na co zwykle go nie stać, np. dzięki AmKarcie pójść do PizzaHut / Burger Kinga czy KFC. Zamówić jakiś sprzęt do domu. Pozlawa mu też np. kupić sobie drobną biżuterię. Takie dorabianie sprawia, że czuje się bardziej dowartościowany. Artur cieszy się z każdej dorobionej kwoty i wierzy, że kiedyś dobije do celu osiąganie tys. zł netto miesięcznie z dorabiania przez Internet. Internet umożliwia mu dorabianie w Internecie i znajdowanie osób, które też chcą to robić, dzięki temu ma poleconych, którzy generują dla niego drobne kwoty do wypłaty. Jak inaczej by zarabiał jak nikt go nie chce zatrudnić? Nawet jak ukończył kurs z tworzenia stron WWW, to nie znalazł żadnego pracodawcy, który zechciał by go zatrudnić na staż (staż płatny ze szkolenia, na które chodził, firma, która by go zatrudniła nie musiała by opłacać mu wynagrodzenia)… a szukaliśmy takiego pracodawcy kilka razy w tygodniu. Pozdrawiam

  • Agnieszka Skupieńska

   Aniu, wierzę, że Wam się uda osiągnąć założony próg 1000 zł miesięcznie! Dziękuję za podzielenie się tą historią.

   • Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć 😉 Proszę bardzo. Przyjemnej niedzieli Agnieszko 🙂

  • Czy trafiliście kiedyś na fundacje, projekty, które zajmują się promocją zatrudniania osób niepełnosprawnych na rynku pracy? Wiem, że w ostatnich latach było na to sporo kasy i ludzie, którzy się tym zajmowali stawali momentami na rzęsach żeby znaleźć chętnych. Poszperajcie, może Wam się uda coś znaleźć. Sama kiedyś pracowałam w takim projekcie, ale z osobami chorującymi psychicznie i moja praca polegała na asystowaniu w szukaniu pracy, rozmowach o pracę, pisaniu CV a także wspieraniu, a czasem asystowaniu w pierwszych dniach pracy, w trudnych sytuacjach.
   Zdajecie sobie sprawę, że (w zależności od stopnia niepełnosprawności) PFRON będzie zwracał pracowadawcy sporą część pensji za zatrudnienie niepełnosprawnego oraz że może sfinansować wyposażenie stanowiska pracy dla takiej osoby? Pracodawcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że zatrudnianie niepełnosprawnych może im się bardzo opłacać i właśnie różne organizacje im to uświadamiają.
   Proponują Wam skonktaktować się z organizacjami pozarządowymi w waszym regionie, baza jest na ngo.pl, popytajcie w kilku i być może przekierują Was do odpowiedniego miejsca. Trzymam kciuki zarówno za to żeby praca z domu szła Wam świetnie jak i za to żeby Twojemu chłopakowi udało się znaleźć pracę „wychodzącą”! Pozdawiam

   • Tak, trafiliśmy na fundacje i projekty. Artur chodził na kilka szkoleń dofinansowanych z UE. Niektóre z nich były adresowane tylko dla osób niepełnosprawnych, pozostałe miały inne wymogi. Artur ukończył szkolenia: tworzenie stron internetowych, kucharskie, komputerowe (ACDL) i in. Teraz szkolenia się pokończyły. Jedynie znamy szkolenie językowe dofinansowywane z UE, ale ono jest dla osób w wieku 18-24, Artur nie łapie się w te widełki.

    „Zdajecie sobie sprawę, że (w zależności od stopnia niepełnosprawności) PFRON będzie zwracał pracowadawcy sporą część pensji za zatrudnienie niepełnosprawnego oraz że może sfinansować wyposażenie stanowiska pracy dla takiej osoby?” – czytałam trochę o tym, jak znajdę czas poczytam o tym więcej. Dziękuję za przypomnienienie 🙂

    Dziękuję bardzo Asiu za propozycję.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 • Kamila

  Dziękuję za wszystkie wpisy-są inspirujące! Ja niedawno powróciłam na kilka miesięcy do pracy etatowej- jestem plastykiem z wykształceniem pedagogicznym, z doświadczeniem… nie chciałam, ale taka była potrzeba chwili, czasami tak bywa. To była szkoła podstawowa:) powiem Wam: horror! Nabawiłam sie pobytu w Izbie Przyjęć, nerwy nie wytrzymały. Każdą prace trzeba cenić, ale jeśli tylko możecie pracować w domu-róbcie to! Ja nie mam problemu z samotnością ,ani z organizacja pracy, kiedy mam zlecenie. Ale zaczynać każdy dzień od sprawdzania maili, czy ktoś znowu nie ma do mnie o nic pretensji…

 • Chyba sporo osób, które zaczynają z czymś małym (sklepy internetowe, firmy, które działają głównie w sieci) na początku prowadzą firmę w swoim mieszkaniu. Wielu moich znajomych zaczynało w ten własnie sposób. Później rozwijali swoje przedsiębiorstwa do potężnych spółek zatrudniających dziesiątki i więcej pracowników. Dla mnie osobiście to nic dziwnego. Internet w tej chwili jest tak potężnym medium, że ułatwia na prawdę bardzo dotarcie do klienta z usługą.

 • Zosia

  Ja osobiście należę do osób które muszą być między ludźmi.Lubie poznawać nowe miejsca i różne charaktery ludzi. Nie mówię nie pracy w domu lecz ja pragnę opracować strategię pracy z trudną młodzieżą może ktoś z was ma pomysł aby mi podpowiedzieć jak można to rozbijać także w internecie.Czekam na super pomysły 🙂

 • AN

  Od dawna przymierzam się do pracy zdalnej, jako copy, ale nie wiem jak się za to zabrać. Chciałabym robić transkrypcje nagrań, zarabiać poprzez pisanie komentarzy, ale nie wiem gdzie uderzyć. Może ktoś z Państwa tutaj komentujących coś by polecił?

  • O brandle.pl słyszałaś? Pozdrawiam

 • Ciekawy tekst. Wiele osób narzeka na brak pracy. A Ty pokazujesz ,że istnieje światełko w tunelu ..Pozdrawiam

 • Od dawna jestem freelancerem – pracę w domu uwielbiam.
  Nie zamieniłbym na żadną inną. W dodatku – sam sobie szefem 🙂
  Uczy odpowiedzialności taka praca.
  Pozdrawiam

 • No u mnie to będzie już blisko 10 lat jak zdecydowałem się na pracę w domu, czas leci nie ubłaganie.. Przyznam że zawsze byłem zdecydowany z tej decyzji, choć przyznam że po tylu latach brakuje mi trochę większego ruchu. Mógłbym co prawda wziąć laptopa i popracować na działce na wsi którą mam i to byłoby fajne, ale problem jest taki że słaby jest tam internet a próbowałem już chyba dwóch różnych sieci, więc niestety taka opcja odpada póki co 🙁 Mógłbym wziąć laptopa i pojechać nad morze, t też byłoby niezłe.. ale mam dwójkę dzieci (a żona w pracy) więc i to też by się nie sprawdziło..