Spadające zarobki z AdSense – co może być przyczyną?

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Od zeszłego roku moje zarobki z AdSense spadły znacząco – z ok. 3000 zł miesięcznie do ok. 1000 zł. Jeśli u siebie widzisz podobną tendencję, być może ten artykuł pomoże Ci znaleźć przyczynę.

Stali czytelnicy mojego bloga wiedzą, że jestem wielką zwolenniczką zarabiania na blogu na AdSense. Nie jest to popularna opinia wśród blogerów, ale moim zdaniem AdSense jest świetne jeśli chodzi o zarabianie na blogu. Choć może raczej powinnam powiedzieć – było świetne. Ale o tym za chwilę.

Dlaczego tak lubię tę formę reklamy? Bo AdSense jest dostępne dla każdego, bo jest łatwe w obsłudze, nie trzeba podpisywać żadnych umów, szukać reklamodawców na własną rękę. Bo nigdy nie brakuje reklamodawców i zawsze jakieś reklamy na stronie się wyświetlają. To w końcu sieć Google, a kto może powiedzieć, że w Internecie ma więcej klientów niż oni? Lubię AdSense także za terminowe, regularne płatności – zawsze w okolicach 23-25 dnia miesiąca przychodzi przelew, ja tylko wystawiam fakturę i o nic więcej się nie martwię.

Spadające zarobki z AdSense

Tak było jeszcze rok temu. Jeśli przeglądałeś moje podsumowania zarobków to wiesz, że w zeszłym roku zarobki z AdSense stanowiły sporą część moich blogowych przychodów (zobacz: Podsumowanie lipca 2014). Z miesiąca na miesiąc suma była wyższa o kilka procent, a 3012 zł zarobione w lipcu to naprawdę imponująca kwota. Ale każdy kolejny miesiąc był gorszy. Na początku pomyślałam, że to po prostu gorszy miesiąc, potem byłam na urlopie, więc nie analizowałam tych danych tak dokładnie.

Rok później, czyli w lipcu tego roku zarobiłam już tylko 1055 zł. Mało! Nawet bardzo mało, tylko 1/3 tego, co przed rokiem. Zaczęłam zastanawiać się skąd tak wielkie spadki zarobków z AdSense, przyglądałam się dokładnie moim blogom (jest ich kilka), sprawdzałam, jakie zmiany przeprowadzałam na blogach. Kilka wniosków udało mi się wyciągnąć i myślę, że może nie tylko dla mnie te wnioski będą pomocne.

Dlaczego zarobki z AdSense spadają?

 • spada oglądalność – na jednym z moich blogów oglądalność od zeszłego roku spadła i to znacznie. Biorąc pod uwagę lipiec tego roku i lipiec ubiegłego – to spadek aż o 64%. To blog prowadzony głównie z myślą o AdSense, więc nie jest mi z tego powodu bardzo przykro poza tym, że przez spadek oglądalności zaczęłam znacznie mniej zarabiać. Muszę jednak powiedzieć, że spadek jest o tyle dziwny, że nie robiłam na tym blogu niczego  innego niż wcześniej. Publikowałam teksty z tą samą regularnością (2 tygodniowo), podobnej długości i zawsze pisane pod określone frazy kluczowe, wyszukane między innymi za pomocą Google Keyword Planner. Co się zmieniło, że ludzie przestali wchodzić na ten blog z Google (bo stamtąd miałam większość ruchu)? Myślę, że minęła moda na pewne tematy, które tam poruszałam. Czasem tak jest – jest moda w Polsce na taniec, więc wszyscy szukają szkół tańca i jeśli piszesz o tańcu, to możesz liczyć na spore zainteresowanie. Taka moda była kilka lat temu, teraz jest moda na bieganie, a za chwilę będzie na coś innego. Niestety moda na tematy, które ja poruszałam już minęła i pewnie stąd tak duży spadek oglądalności.zz ogladalnosc
 • zmiana szablonu – za każdym razem jak zmieniam szablon na moim blogu, muszę od nowa szukać najlepszego ustawienia reklam. Dla AdSense to ma ogromne znaczenie, czy panel boczny jest z prawej strony czy z lewej, jakie są kształty i wielkości banerów reklamowych, a nawet jakiej szerokości jest panel boczny, a jakiej główna część bloga. Co więcej, nie umiem podać jakiejś uniwersalnej recepty – że z tej strony banery lepiej się klikają, a z tamtej gorzej. Chyba nie ma na to reguły i dla każdej strony trzeba to sprawdzić oddzielnie, niestety.
 • więcej ruchu z urządzeń mobilnych. Mam tego pecha, że na moim blogu z największym ruchem większość wejść (ponad 60%) to wejścia z urządzeń mobilnych. I z tej przyczyny na przykład nie warto tam umieszczać reklam w panelu bocznym, bo taka reklama na urządzeniach mobilnych na ogół w ogóle się nie wyświetla (w większości moich szablonów sidebar jest schowany albo jest na samym dole).
 • reklamy dostosowane do urządzeń mobilnych – AdSense przekonuje nas, żebyśmy wybierali reklamy, które automatycznie dopasowują się do urządzeń mobilnych. Niestety u mnie wykorzystanie tych reklam dało zupełnie odwrotny skutek – RPM strony (czyli wskaźnik pokazujący ile złotych strona zarabia na 1000 wyświetleń) przy wykorzystaniu tych reklam dopasowujących się do urządzeń mobilnych w moim przypadku był znacznie gorszy niż gdy takich reklam nie stosuję.
 • zwiększenie liczby reklam na stronie. Trochę to wbrew logice, ale zauważyłam, że czasem RPM całej strony jest większy gdy mam tam tylko 1 reklamę niż wtedy, gdy mam 2 lub 3 reklamy. Myślę, że reklamy mogą się „kanibalizować”, czyli przez to, że na mojej witrynie jest więcej miejsca do reklamy, to więcej firm może się „zmieścić”, a zatem nie muszą tak bardzo konkurować stawką i przez to ja dostaję mniej za reklamy. Nie zawsze to działa, ale warto sprawdzać jaka jest optymalna liczba reklam na danej stronie, bo wcale nie jest tak, że mając 3 reklamy na pewno zarobimy więcej niż mając 1.

Jeszcze jedna zła wiadomość dla zarabiających na AdSense

Wiesz, co to jest AdBlock? To oprogramowanie, które blokuje wyświetlanie reklam na stronach internetowych. Jest popularne od wielu lat, ale nie sądziłam nigdy, że aż tak bardzo. Według ostatnich raportów, w Polsce z AdBlocka korzysta aż 35% internautów (źródło). Czyli co trzeci czytelnik moich blogów w ogóle nie widzi reklam. Co trzeci!! Polska pod tym względem naprawdę wymiata, tylko Grecy z krajów europejskich używają tego narzędzia częściej.

Ale to jeszcze nic – AdBlock wypuścił ostatnio swoją przeglądarkę internetową. To jeszcze gorsza wiadomość, bo jeśli zyska ona taką popularność jak Firefox czy Chrome, to w ogóle przestaniemy zarabiać na banerach.

Czy wobec tego jest jakaś alternatywa? Jest kilka – póki co najskuteczniejszą formą zarabiania u mnie na blogach, które tworzyłam wcześniej pod AdSense okazał się WhitePress, w którym zarabia się na artykułach sponsorowanych. Mam w WhitePress już 11 swoich stron i co miesiąc kilkaset złotych udaje mi się tam zarobić. Podobne wyniki ma Aleksandra Niedzielska (zajrzyjcie na blog Oli, jest tam mnóstwo wartościowych treści na temat zarabiania w internecie). Próbuję sprawdzić też ReachBlogger, działający na podobnej zasadzie, ale tam zleceń jest jak na lekarstwo. Pozostają jeszcze programy partnerskie, choć zarabianie na nich jest znacznie trudniejsze niż zarabianie na AdSense.

Jeśli masz jakieś spostrzeżenia dotyczące AdSense, remedium na spadające zarobki albo alternatywę, która wytrzymuje AdBlocka, podziel się koniecznie w komentarzu.

tiger-655593_1280


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • U mnie generalnie zarobki adsense oscylują na tym samym poziomie. Mało tego, dodałem jeszcze reklamy na forum po pierwszym poście i dochody wzrosły w porównaniu do zeszłego roku. Duży udział w dochodach mam również z reklam anglojęzycznych. Takich stron mam mało stosunkowo ale dochody są z nich wyższe niż z polskich.
  Swoją drogą kwoty dochodów dziennych są dla mnie zagadką. Raz mam dużo więcej kliknięć a dochód mniejszy niż normalnie.
  Zupełnie jak rozliczenia za ogrzewanie w spółdzielniach mieszkaniowych 🙂

 • Jeżeli chodzi o moją stronę edukacyjną, to zarobki AdSense na mojej stronie internetowej nieznacznie skoczyły w porównaniu do zeszłego roku. Na tej stronie mam wzrost ruchu o kilka tys. % w porównaniu do roku poprzedniego, a wzrost zarobków naprawdę nieznaczny.

  Gorzej u mnie z AdSense na YouTube. Zarobki są porównywalne do zeszłego roku, z tym że przez ten rok opublikowałem kilkaset nowych filmów. Niepokojące jest to, że zauważyłem spadek klików.

  Ważne jest więc, aby w biznesie internetowym nie nastawiać się tylko na jedno źródło potencjalnego dochodu.

  Myślę, że AdSense staje się mniej atrakcyjne niż przed laty. Wydaje się, że najlepsze są właśnie nowe narzędzia takie jak wspomniany we wpisie Whitepress.

  • Agnieszka Skupieńska

   Z tym YT to mnie zasmuciłeś, u mnie nie ma zauważalnych spadków ani wzrostów zarobków z YT mimo że przez ostatni rok opublikowałam może ze 3 czy 5 nowych filmów. Ale jeśli u Ciebie przy kilkuset nowych zarobki są porównywalne to naprawdę źle się dzieje 🙁 A jaka jest tematyka kanału jesli to nie tajemnica?

   • Tematyka edukacyjna. Wydaje się, że w porę zauważyłem nie najlepszą tendencję zarobkową z reklam Google AdSense, dlatego razem z bratem postanowiliśmy testowo stworzyć kursy wideo premium.

    Już niebawem na moim blogu PracaBezSzefa będzie dostępna wtyczka do mikropłatności – Fast MicroPay, która będzie obsługiwała przelewy internetowe i mikropłatności SMS przy pomocy platformy WordPress. Z wstępnych testów wtyczki wydaje się, że zarobki z wideo kursów internetowych mogą być dobrą alternatywą dla reklam AdSense, AdTaily, itp.

    Wydaje się, że dobrym pomysłem na zwiększenie zarobków z reklam jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z reklamodawcami.

    • Agnieszka Skupieńska

     Też myślę, że kursy wideo mogą być dobrym sposobem na zarobek, jeśli ma się odpowiednio dużą bazę potencjalnych kupujących.

    • Biznes będziesz opierał na płatnościach sms, ale na tym pośrednik sms zarobi więcej niż Ty, więc to dobry biznes dla niego 🙂

     • Igor, pośrednik więcej zarobi – ale jak masz kupujących to nie ma co płakać, że pośrednik zarobi 🙂 Wyobraź sobie jak chomik płacze, gdy tak piszesz 🙂 W niektórych tematykach SMS są lepsze od mikropłatności, a w niektórych to przelewy internetowe są lepszą alternatywą dla SMS Premium 🙂

 • „Myślę, że reklamy mogą się „kanibalizować”, czyli przez to, że na mojej witrynie jest więcej miejsca do reklamy, to więcej firm może się „zmieścić”, a zatem nie muszą tak bardzo konkurować stawką i przez to ja dostaję mniej za reklamy. Nie zawsze to działa, ale warto sprawdzać jaka jest optymalna liczba reklam na danej stronie, bo wcale nie jest tak, że mając 3 reklamy na pewno zarobimy więcej niż mając 1..” – ciekawe spostrzeżenie co do tego.

  Pisze się „ReachBlogger”, nie „ReachBloggers” 🙂
  Pozdrawiam

  • Agnieszka Skupieńska

   Dzięki za uwagę, poprawiłam 🙂

   • Proszę bardzo 🙂 Miłego dnia

 • Bardzo ciekawy artykuł – ja przypuszczałam, że głownie to zasługa wspomnianego Adblocka, natomiast cenna uwaga – to ta, o urządzeniach mobilnych i gorszym wyświetlaniu się na nich reklam w bocznych paskach, zupełnie nie wzięłam tego pod uwagę, dzięki! Wprawdzie na adsense zarabiam od niedawna, więc nie mam tak szerokiej skali jak Ty, ale rzeczywiście „szału nie ma” jeśli chodzi o wpływy z adsense. Niby lepsze coś niż nic, ale przy spadkach z 3000 pln na 1000, to różnica w portfelu jest znacząca.
  Dzięki za wspomnienie w artykule:)

 • Dzięki za artykuł 😉 czekałam na niego 🙂

 • Dodałabym jeszcze uodpornienie się ludzi na reklamę w necie. Czytałam jakiś czas temu artykuł z wynikami badań, które sprawdzały jak nasze oczy „błądzą” po stronie www. Wyszło na to, że reklam jest w necie tyle, że powoli nasze mózgi przestają je zauważać, po prostu pomijamy banery, a skupiamy się na treści.

  • Agnieszka Skupieńska

   Tak, to ma nawet swoją nazwę: ślepota banerowa.

 • W zeszłym tygodniu udało mi się zarobić pierwsze 50 zł w WhitePress. Dziś sprawdzam pocztę -zlecenie kolejne. Cieszę się, ponieważ już dawno przestałem wierzyć, że cokolwiek u nich zarobię. Jeżeli chodzi o ReachBlogger to fakt, że zleceń bardzo dużo może nie jest, ale bez przesady. Dzisiaj np. pojawiły się 3 nowe. Jedno nawet „okołourodowe”, a wspominałaś kiedyś, że masz takiego bloga 😉 Jeżeli natomiast chodzi o korzystanie z internetu, to może wydawać się dziwne co teraz napiszę, ale kiedyś bardziej mnie to wszystko jarało. Wchodząc na stronę, zwracałem uwagę na każdy element. Brałem pod uwagę nie tylko tekst, ale wszystko co się dzieje wokół. Dzisiaj (stety-niestety) czytam tylko teksty, które mnie interesują, przyciągają moją uwagę. Patrzę na zawartość, a nie pudełko. (Co oczywiście nie znaczy, że czasem zdarza mi się kliknąć w reklamę 🙂 )To taki mój osobisty wywód. Ciekawy jestem czy ma ktoś tak samo jak ja ?

  • Agnieszka Skupieńska

   Ja w zeszłym tygodniu zgłosiłam się do 5 zleceń z ReachBlogger, czekałam na akceptację i nie dostałam żadnego powiadomienia ani od akceptacji, ani o odrzuceniu moich zgłoszeń. Po kilku dniach po prostu zniknęły zgłoszenia, wygląda tak, jakbym się wcale nie zgłaszała. Jakoś mnie ten ReachBlogger nie przekonuje.

 • Można zastosować specjalne wtyczki, które wykrywają Adblock. Ostatnio widziałem pewną stronkę i aby móc ją obejrzeć wymagało wyłączenie adblock. Również są skrypty które mimo zainstalowania adblock reklamy nadal się wyświetlają. Jak ktoś ma blog na wordpress wystarczy zainstalować specjalną wtyczkę.

  • Tomasz

   Właśnie o tym przeczytałem: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/the-washington-post-bedzie-blokowal-dostep-do-tresci-internautom-uzywajacym-adblocka
   Może faktycznie warto zacząć takie coś stosować 🙂
   Oczywiście wiele stron przesadza z reklamami i częściowo rozumiem skąd popularność adblocka, ale nie ma nic za darmo 🙂 strona musi na siebie zarobić

  • Agnieszka Skupieńska

   Dzięki za podpowiedź, nawet nie wiedziałam, że są takie wtyczki.

   • Genialne rozwiązanie – wprawdzie może prowadzić do utraty użytkownika, ale jesli ten użytkownik daje tylko ruch, ale zero konwersji czy zysku, bo Adblock. to może warto przemyślec. Przynajmniej dopóki istnieje reklama bannerowa;)

 • U mnie ruch rośnie bo pracuje nad tym, abdlock ma niewielki procent użytkowników, szablony responsywne, reklamy też, a zarobek z adsense spadł do tak marnego poziomu, że niemal trudno mi uwierzyć w to co widzę w panelu.
  Zamierzam całkiem z adsense zrezygnować.

  • Agnieszka Skupieńska

   Igor, mam właśnie podobne odczucia. Masz jakiś pomysł czym zastąpić AdSense czy po prostu zrezygnujesz i nie zastąpisz niczym?

   • Przerzucam się na programy partnerskie. Na whitepress w komentarzu poradziłaś mi zanox i infoprace (dzięki), rezultaty są lepsze niż w adsense i teraz zastanawiam się co zrobić.. Tzn czy ze stron różnotematycznych usunąć całkowicie adsense i strony te wykorzystać do promowania tematycznych na których jest pp. Czy poczekać z decyzją jeszcze kilka tygodni, gdzieś tak do połowy października. Bo może zastój w adsense jest z powodu wakacji i września.

    • WhitePress jest liderem, na mojej stronie też 🙂 A ktoś z was ma jakieś doświadczenia z tradetracker?

    • Agnieszka Skupieńska

     O, to cieszę się, że moja podpowiedź na coś się zdała. Sama jestem ciekawa, czy to wpływ wakacji, u mnie raczej spadki są systematyczne i wątpię, żeby miały coś wspólnego z wakacjami niestety.

 • Dobrze rozłożyłaś spadek zarobków z AdS na czynniki pierwsze.
  Czy wzięłaś pod uwagę też możliwość spadku ilości reklam albo obniżenia stawek za kliki?
  Whitepress nie znałem, przetestuje ich chyba na jednej z moich stron.

 • cycek

  Na YT mozna zarobic ale trzeba tworzyc materialy ogolno dostepne dla wszystkich a nie tylko dla polakow. robiac taki film i dajac tytul po angieslku ma on wiekszy zasieg. ( ze statystyk moich wynika ze) polacy nie klikaja w reklamy prawie wogole ale osoby z innych krajow bardzo chetnie, bo w ten spsob doceniaja tworce. da sie zarobic i to sporoooo ale nie na polakach. pozdro

 • Witaj,

  To samo u mnie! Przychody zmniejszyly sie o 1/3. Wiekszosc wlasnie dzieki mniejszemu ruchowi na stronie, a to z kolei przez utrate pozycji w Google :).

  Coz – takie zycie, kazdy z nas MUSI skupic sie na dywersyfikacji ruchu na stronie i budowaniu stalej grupy odbiorcow. Stare i dosyc latwe czasy sie skonczyly 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Szkoda, wielka szkoda 😉 Ale to w sumie też nauczka na przyszłość – w internecie nigdy nic nie jest na stałe, na zawsze. Dzisiaj biznes Ci dobrze idzie, ale za pół roku coś się zmieni i przestanie iść. Jak nie dywersyfikujesz źródeł przychodu to może być krucho.

 • Jeżeli przez tak długi czas zarabiamy ok. 3000 zł, to taki spadek rzeczywiście może boleć. Może wystarczy trochę pracy, aby zarobki znów skoczyły w górę?

  • Agnieszka Skupieńska

   No właśnie nie bardzo, próbowałam reanimować jeden z mocno pikujących w dół serwisów przez ok. pół roku i niestety bez efektów. Nie porzucam nadziei, że zarobki jeszcze wzrosną, chociaż nic na to nie wskazuje.

 • Trzeba tez zaznaczyc ze znacznie obnizyly sie stawki cpc na wszystkie tematyki na adsense co jest wyjatkowo smutne

  • Agnieszka Skupieńska

   No niestety, na to nie mamy wpływu i można tylko żałować, że nie są takie jak kiedyś.

 • Pingback: Reklamy AdSense - warto czy nie + ankieta - BiznesoweInfo.pl()

 • Tom

  Również zauważam spadki. Najważniejszy czynnik to RPM – kształtuje się on w zależności o tematyki strony. U mnie za ostatnie 30 dni wynosi na wszystkich niszach wynosi 1,99 zł. A jak u Was? (nie wliczajmy tutaj finansów, kredytów) bo tam stawki są sporo wyższe.

  • Agnieszka Skupieńska

   Na jednym blogu z kategorii kulinarnej mam połowę stawki, o której piszesz 🙁 Ewidentnie coś się zmieniło w ciągu ostatnich 2 lat, kiedyś można było więcej wyciągnąć.

   • Czasy się zmieniają, zresztą jak zawsze. Teraz chyba bardziej popularny jest zysk z filmików dla gigantów, ale pewnie to też, kiedyś się skończy.