Spółka z o.o. sposobem na optymalizację ZUS? Dlaczego założyliśmy spółkę

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

O to pytaliście mnie wiele razy: dlaczego zdecydowałam się na założenie i prowadzenie spółki z o.o. i w czym spółka z o.o. ma przewagę nad jednoosobową działalnością? Dzisiaj spróbuję wyjaśnić, dlaczego w pewnych przypadkach to może się opłacać.

Razem z Tomkiem prowadzimy swoją firmę od ponad trzech lat. Przez pierwsze dwa lata była to jednoosobowa działalność gospodarcza, w której Tomek był właścicielem, a ja miałam jakąś część etatu. Po dwóch latach zamknęliśmy tamtą firmę i otworzyliśmy wspólnie spółkę z o.o. W nowej firmie znowu ja mam część etatu, a Tomek od czasu do czasu umowy o dzieło, etatu nie ma.

Powiem Wam szczerze, że zanim zdecydowaliśmy się na ten krok, liczyliśmy i omawialiśmy wszystko chyba przez dwa miesiące. Założenie i prowadzenie spółki ma niestety wiele minusów, które trzeba wziąć pod uwagę.

Wady spółki z o.o. z mojego punktu widzenia:

 • droższa księgowość – spółka prowadzi pełną księgowość, czyli zamiast 100 zł netto płacimy 500 zł netto za obsługę księgową.
 • konieczność dokładnego dokumentowania absolutnie wszystkich kosztów – każda złotówka, która wyjdzie z konta firmowego musi być na fakturze lub rachunku.
 • konieczność posiadania konta firmowego dla spółek kapitałowych, a takie konta zawsze mają jakieś opłaty (nasze np. kosztuje 20 zł miesięcznie)
 • konieczność składania co roku sprawozdania finansowego – przygotowuje je oczywiście księgowa, ale 350 zł za jego złożenie to już musimy zapłacić sami.

Najbardziej przerażało mnie to dokładne dokumentowanie wydatków – pracowałam kiedyś w spółce z o.o. i pilnowałam akurat tego obszaru jej działalności i wtedy wydawało mi się to strasznie upierdliwe i trudne – faktura na każdy znaczek na poczcie… Ale w praktyce okazało się, że nie jest to aż takie straszne, trzeba być po prostu zdyscyplinowanym i się do tego przyzwyczaić. Oczywiście możesz te znaczki kupować z własnej kasy, ale wtedy nie wliczysz ich w koszty działalności firmy.

Dlaczego założyliśmy spółkę z o.o.?

Wiosną zeszłego roku w jednym czasie zbiegły się u nas dwa wydarzenia. Skończył się ulgowy ZUS (wiadomo, jaka to bolączka dla przedsiębiorcy) i wzięliśmy ślub. Co ta druga sprawa zmienia jeśli chodzi o firmę? Okazuje się, że bardzo wiele. Jako para niezwiązana formalnie mogliśmy razem pracować w jednej firmie, w której jedno z nas jest właścicielem, drugie zaś ma etat (tak jak to było wcześniej). Po ślubie, gdybym chciała pracować w firmie męża stałabym się automatycznie „osobą współpracującą” i musiałabym płacić pełny ZUS. Fajnie, prawda? Zamiast ok. 600 zł składek (tyle płaciliśmy w sumie ulgowego ZUS-u + składek za moją część etatu), musielibyśmy nagle odprowadzać prawie 2200 zł składek.

Rozwiązaniem tego problemu stało się założenie spółki. W spółce bowiem nie musisz zatrudniać nikogo – można mieć spółkę i nie mieć w niej żadnego etatu. Jeśli właścicieli spółki jest więcej niż 1, to nie trzeba płacić żadnych składek ZUS (jeśli jedna osoba zakłada spółkę sama ze sobą to będzie potraktowana jako jednoosobowa działalność i będzie musiała płacić składki ZUS tak jak przy jednooosobowej działalności).

Oczywiście nie trzeba ich płacić do momentu, w którym zaczniesz zatrudniać pracowników. My zatrudniliśmy jednego – znowu mnie 🙂 Nie na cały etat, znowu na część, ale dzięki temu oboje mamy ubezpieczenie zdrowotne (ja, bo mam pracę, a Tomek bo jest moim mężem i jest zgłoszony do mojego ubezpieczenia).

Minusem tego rozwiązania jest oczywiście to, że nie gromadzimy składek na emeryturę (Tomek) lub gromadzimy je w niewielkim stopniu (ja), a co za tym idzie, nasza emerytura będzie licha. Bardzo licha. Ale czy jeszcze ktoś wierzy w to, że uzbiera w ZUS-ie na godziwą emeryturę? W zamian za to sami odkładamy co nieco na konta oszczędnościowe (moje konto „emerytura” ma się całkiem nieźle).

A co z pieniędzmi, jakie zarobi spółka z o.o.?

To kolejny minus takiego rozwiązania. O ile w jednoosobowej działalności nie musisz mieć nawet firmowego konta, bo wszystkie pieniądze, które zarobisz, od razu są Twoje, więc mogą wpływać na Twoje konto, o tyle w przypadku spółki wszystko, co zarobi spółka, jest własnością spółki. Nie moją i nie Tomka. Dlatego nie możemy sobie tak po prostu wypłacić z konta firmowego pieniędzy i jechać na zakupy. Musimy najpierw zarobić pieniądze od spółki. Można to zrobić na kilka sposobów – nie będę ich tu wszystkich omawiać szczegółowo, odeślę zainteresowanych na blog Tomka, który wyjaśnił to bardzo dobrze: Podwójne opodatkowanie spółki z o.o. – jak sobie z nim poradzić?

Dodam od siebie tylko jeszcze to, że warto pamiętać, że nie wszystkie pieniądze ze spółki trzeba „wypłacać”. Część zakupów, które robimy to przecież zakupy firmowe, więc wliczają się w koszty firmy. Płacimy za nie kartą firmową, bierzemy fakturę – czyli formalnie zapłaciła za nie spółka. To na przykład benzyna czy części do samochodu. A nawet samochód, bo właścicielem naszego auta jest spółka. Nawiasem mówiąc i to rozwiązanie ma swoje wady i zalety – wadą jest na przykład koszmarnie drogie OC auta, bo spółka nie jest „doświadczonym kierowcą”, który ma zniżki 🙂 Pisałam kiedyś o tym, co można wliczyć w koszty firmy, więc warto zajrzeć.

Czy to się naprawdę opłaca?

Bałam się tej spółki i to, co napisałam wyżej tez wygląda na bardzo skomplikowane, ale mogę powiedzieć po roku działalności, że prowadzenie spółki z o.o. opłaca nam się z finansowego punktu widzenia. Koszty i inwestycje można tak planować, żeby płacić jak najmniej podatku, a gdyby okazało się, że spółka znajduje się w jakiejś dramatycznej sytuacji finansowej i nie stać nas nawet na płacenie tych składek za moją część etatu, to możemy z tego etatu zrezygnować, bo spółka nie musi mieć pracowników. Niewiele to w sumie pomoże, ale taka teoretyczna możliwość istnieje 🙂

Prowadzenie spółki a nie jednoosobowej działalności jest też korzystne z wizerunkowego punktu widzenia. Wprawdzie my mamy raczej małych klientów, ale bywa czasem tak, że przy dużych przetargach i dużych zamówieniach kontrahenci niezbyt przychylnym okiem patrzą na jednoosobowe działalności, wolą współpracować ze spółkami. Tak przynajmniej twierdzi Jakub B. Bączek w swojej książce „Zarobić milion idąc pod prąd” (to jedna z 4 książek, po przeczytaniu których nie będziesz chciał pracować na etacie), a że on prowadził już i spółki i jednoosobowe działalności, to wierzę, że wie, co mówi.

Jeszcze jednym minusem zmiany formy działalności było to, że wszystkie dane wszędzie trzeba było zmieniać. W programach partnerskich, na koncie Allegro, w Makro trzeba było założyć nową kartę. Przy braniu faktur musimy pilnować, by dostać fakturę na dobre dane, bo nowa firma nazywa się prawie tak samo jak stara i czasem ktoś nieuważny wystawi na stare dane, które ma już w komputerze. Ale to tylko drobna upierdliwość. Zresztą ja w tamtym okresie i tak musiałam pozmieniać też swoje dane wszędzie, bo zmieniłam nazwisko po ślubie.

Co trzeba wiedzieć, zakładając spółkę – w skrócie

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy nie zamienić swojej jednoosobowej działalności na spółkę, musisz wiedzieć, że:

 • założenie spółki wymaga przynajmniej 2 osób (wspólników), inaczej nie uciekniesz od płacenia ZUS-u jak przy jednoosobowej firmie
 • spółka musi mieć pełną księgowość, która kosztuje więcej niż uproszczona
 • założenie spółki kosztuje więcej niż jednoosobowej działalności (rok temu zapłaciliśmy ok. 900 zł – przeczytaj post Tomka o kosztach założenia spółki przez internet).
 • w spółce nie musisz nikogo zatrudniać, nawet siebie, więc nie musisz płacić żadnych składek, dopóki nie masz pracownika
 • minimalny kapitał zakładowy spółki to 5000 zł – może to być gotówka lub tzw. aport, np. nieruchomości

To tak w telegraficznym skrócie jeśli chodzi o wady i zalety spółki z o.o. Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam powody, dla których zdecydowaliśmy się założyć spółkę a zamknąć jednoosobową działalność – tak jest po prostu w naszym przypadku taniej. Nie oznacza to oczywiście, że każdemu będzie się opłacać – wszystko to trzeba sobie wyliczyć dla swojej działalności osobno.

pug-801826_1280


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Dobrze, że piszesz o takich rzeczach, jeszcze lepiej, że podajesz konkretne przykłady – łatwiej wtedy zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Choć nie mieszkam w PL, lubię się zorientować w systemach.

 • Brakuje mi zalet spółki z o.o. i jakiegoś bilansu zysków względem działalności gospodarczej. Ile tak naprawdę zyskaliście i jak pieniądze spółki później odzyskać?

  • Agnieszka Skupieńska

   Darku – o tym jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. pisze Tomek na blogu w podlinkowanym wyżej artykule. A to, ile zyskaliśmy tak naprawdę trudno policzyć, bo w różnych miesiącach różnie się układają koszty i przychody. Zakładając jednak, że masz taki miesiąc, w którym np. wyjeżdżasz na wakacje i nie masz żadnych kosztów i żadnych przychodów – przez cały miesiąc – to w jednoosobowej działalności musielibyśmy zapłacić ok. 2200 ZUS-u + księgowość 100 zł netto, a w spółce płacimy ok. 140 zł ZUS-u za moją część etatu + 500 zł netto za księgowość. Nigdy tak się oczywiście nie dzieje, żeby nie mieć kosztów i przychodów, ale tu widać już pierwsze oszczędności wynikające z tego, że nie płaci się dwóch dużych ZUS-ów, a one są stałe co miesiąc.

 • Artykuł brzmi groźnie. Jakby prowadzenie spółki zabierało więcej czasu niż ten jaki poświęca się biznesowi.
  Wg mnie lepiej prowadzić jednoosobową DG, a spółki są dobre jedynie dla osób robiących konkretne pieniądze.
  To żeby nie dorobić się garba.

  • Agnieszka Skupieńska

   A dlaczego lepiej? Myślę, że to zależy od konkretnego przypadku – w moim akurat lepszym rozwiązaniem jest spółka.

 • Link4 honoruje znizki prywatne przeniesione na sp. z o.o. 🙂 dotyczy np. 60% rabatu z OC z priva wrzucone do pelnego AC w Link4 z TEŻ 60%

 • czytelnik

  Spółka z o.o. ma dla mnie jedną podstawową zaletę która rekompensuje większość wad. Mianowicie ma osobowość prawną, a doceni to każdy kto prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą miał jakieś roszczenia od innych. No i w wypadku śmierci też jest łatwiej to wszystko ogarnąć dla spadkobierców.

 • A czy spółka może normalnie podpisywać umowy o dzieło z pracownikami? Głupie pytanie, ale naprawdę nie wiem.
  P.S – Świetny tekst.

  • Agnieszka Skupieńska

   Tak, jak najbardziej – umowy o dzieło, zlecenia, umowy o pracę. Wcale nie głupie pytanie 🙂

 • Słyszałam od wielu osób że spółka zoo to lepsze rozwiązanie. Nikt jednak nie potrafił konkretnie powiedzieć dlaczego. Dzięki Agnieszko za te konkrety. Teraz śmigam na bloga Tomka po kolejną porcję wiedzy.

  • Oddzielenie życia prywatnego od biznesu to główna zaleta i to zarówno w sferze psychicznej jak i w finansach. Prowadząc działalność tak naprawdę nigdy nie wiedziałem ile zarabiam z pieniędzy na podatki robiłem zakupy do domu i odwrotnie, w spółce dostaje wypłatę, a pieniądze na koszty działalności zostają w kasie.

 • Gratulacje, jakieś zestawienie chętnie bym zobaczył. Ale to samemu sobie porównam.

 • Ida

  Jak zwylke jasno i przystępnie, Agnieszko .Gratulacje
  Chętnie dowiem się także jakie konkretne korzyści wynikają z osobowości prawnej sp.z.o.o.

 • Warto wspomnieć o odpowiedzialności za długi w przypadku spółki z o.o. i DG.
  W wielkim skrócie, w spółce z o.o. za długi odpowiada spółka , jeśli wierzyciel nie może zaspokoić się z jej majątku, to wtedy odpowiada akcesoryjnie zarząd (ale są sposoby na to, aby uniknąć takiej odpowiedzialności). Natomiast wspólnicy spółki odpowiadają tylko do wysokości kapitału zakładowego, którego minimalny poziom to tylko 5000 zł więc w praktyce nie odpowiadają w ogóle.
  Niestety w przypadku DG, odpowiada całym majątkiem właściciel firmy wraz ze swoją małżonką (jeśli nie między innymi zawartej intercyzy). Warto mieć ww. na uwadze w przypadku zaciągania wszelkich zobowiązań.

 • Powiem Ci że dodam sonie link do tego artykułu do mojego specjalnego notesu do którego wrzucam ważniejsze linki. Ja płacę ZUS od 2002 roku, początkowo płaciłem grosze bo dodatkowo byłem zatrudniony na pełen etat w innej firmie, dopiero po kilku latach przeszłem całkowicie na własną działalność. Początkowo (rok 2007) za cały ZUS płaciłem około 800 zł, obecnie jest to już 1100 zł a ciekawe co przyniesie nowy rok..

 • Ola K

  A co z podwójnym opodatkowaniem?

 • Pingback: Co zrobić z sezonowym biznesem po sezonie? Sposoby na ZUS gdy nie ma zleceń - BiznesoweInfo.pl()

 • Spółka z o.o. ma też większą szansę, by wpaść w oko inwestorowi np. funduszowi VC, który lubi już ukształtowane biznesy

 • Mariusz

  Bardzo przydatny tekst, ja też myślę o sp. z o.o., teraz mam DG.
  Czy rejestrując spółkę przez internet można wnieść aport zamiast 5000zł?

  • Agnieszka Skupieńska

   Chyba tak, ale lepiej się upewnić czy coś się nie zmieniło ostatnio.

 • Marta

  Mega podziwiam Cię, że podjęłaś się samodzielnego przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Mnie to przerosło i zdałam się na pomoc fachowców (w sumie załatwili wszystko super, więc mogę ich polecić KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak). A po założeniu spółki z o.o. na razie widzę więcej zalet niż wad:) Szkoda, że tekst nie powstał wcześniej, pewnie wiele rzeczy by mi się wcześniej rozjaśniło:)

  • Agnieszka Skupieńska

   Samo założenie jest proste, gorzej z księgowością, ale tym już zajmuje się oczywiście księgowa:)

 • Pat

  Bardzo konkretny artykuł. Rzeczywiście prowadzenie spółki jest o wiele korzystniejsze. Ja miałam własną działalność przez 8 lat. Potem musieliśmy wyjechać z mężem do Wielkiej Brytanii, więc zamknęłam firmę w PL i założyłam spółkę LTD (ci sami klienci, ta sama branża… jak dobrze pracować online:) ) Teraz musieliśmy wrócić do Polski… życie tułaczy. Gdy zrobiliśmy bilans korzyści, okazało się, że sp. z o.o jest dla nas bardziej korzystna niż brytyjska. Mieliśmy profil zaufany ePUAP, więc wszystko zrobiliśmy online. Założenie kosztowało 350 złotych (odpada notariusz, rejestracja elektroniczna o połowę tańsza). Składanie wniosku zajęło nam łącznie niecałą godzinę. Wniosek złożyliśmy 18 marca (w piątek) w poludnie, a informacje o nadaniu KRS, wraz z REGONEM i NIP-em przyszly 22 marca (środa). Mąż jest ksiegowym, więc odpadają koszty. Polecam tę formę rejestracji. Pozdrawiam

 • Radek

  Tak czytam i nie dowierzam, naprawdę za złożenie rocznego zeznania podatkowego trzeba zapłacić (350zł) ?

  • Agnieszka Skupieńska

   Aż zerknęłam w historię przelewów i coś musiało się zmienić od kiedy pisałam ten post, bo w tym roku płaciliśmy tylko 140 zł.

   • Dziewczyny, plączecie trochę. 140 zł kosztuje złożenie sprawozdania finansowego do KRS. Spółka ma taki obowiązek. Złożenie zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego jest bezpłatne.
    Sprawozdanie finansowe do KRS czyli Sądu Rejestrowego trzeba składać co roku. I są one jawne. Każdy może pójść do sądu i się z nim zapoznać. To jedna z wad spółek:-) O takich bieżących konsekwencjach prowadzenia spółek (nie tylko z o.o.) pisałam trochę tutaj: http://jakprowadzickancelarie.pl/czy-spolka-komandytowa-to-dobry-pomysl/
    To co prawda wpis dla prawników, ale piszę właśnie o różnicach pomiędzy DG i spółką.

    • Agnieszka Skupieńska

     Prawda, oczywiście mi też chodziło o sprawozdanie finansowe, a nie o zeznanie podatkowe 🙂

 • Bartek

  W końcu trafiłem na konkretny, wiele wyjaśniający tekst 🙂 Rozumiem, że spółkę założyliście wspólnie i dodatkowo jesteś w tej spółce zatrudniona na część etatu?

 • Jacek

  Mam pytanie. Zastanawiam się nad założeniem spółki z o.o., najlepszym partnerem wydaje się żona czyli tak jak w waszym wypadku. Czy są jakieś przeciwwskazania założenia takiej spółki? Jakieś problemy? Nie mamy rozdzielności majątkowej.

  • U nas żadnych problemów dotąd nie było, ale każda sytuacja jest inna. Polecam skontaktować się z jakimś biurem rachunkowym albo doradcą podatkowym.

 • Jacek

  A czy Twój malzonek jako pracownik spółki opłacał wówczas pełen ZUS?

  • Opłacam w wysokości proporcjonalnej do części etatu – tzn. przy całym etacie płaci się ZUS za cały etat, przy połowie – za połowę itd.