Też wierzysz w te bzdury o ubezpieczeniu zdrowotnym?

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Ludzie, którzy wypowiadają się na temat sensowności obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych często hołdują chyba zasadzie „nie znam się, to się wypowiem”.

Często słyszę od różnych ludzi, którzy mają w pracy wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, że płacenie składek ZUS jest bez sensu. Że i tak nie korzystają z publicznej służby zdrowia, tylko kiedy trzeba iść do lekarza, idą prywatnie.

To samo powtarzają często niektórzy przedsiębiorcy – po co te składki ZUS, przecież jak przyjdzie co do czego, to i tak chodzę prywatnie do lekarza. Kto by chodził do państwowej przychodni, przecież terminy na wizytę do specjalisty są dopiero na 2017 rok!

Przeciwnicy obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego liczą, ile mogliby zaoszczędzić – 279,41 zł płacone co miesiąc (tyle w 2015 zł wynosi składka zdrowotna) to spora kwota. To przynajmniej kilka wizyt lekarskich w prywatnym gabinecie, a przecież mało kto choruje aż tak, żeby chodzić co miesiąc kilka razy do różnych lekarzy.

Ty też uważasz, że płacenie składki zdrowotnej jest bez sensu, bo masz dodatkowe ubezpieczenie od pracodawcy w jakimś Zdrowomedzie, czy innym -medzie? Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę.

Zanim jednak przejdę do rzeczy, chciałabym Cię zaprosić do dołączenia do mojej grupy na Facebooku. To grupa dla wszystkich, którzy interesują się biznesem online, zarabianiem przez internet, czy to w programach partnerskich, czy poprzez sprzedaż swoich produktów czy usług – na wszystkie możliwe sposoby. To grupa, w której chodzi o wymianę poglądów i doświadczeń, a nie spamerską reklamę swoich linków partnerskich, jak to ma miejsce w innych grupach o tej tematyce. Dołącz do grupy: Biznes online – wsparcie, motywacja, inspiracje.

Dlaczego nie oburzam się na płacenie składki zdrowotnej

Żeby nie opowiadać bzdur (tak, moim zdaniem to bzdury!) o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to zło, że jest niepotrzebne, bo i tak korzysta się z prywatnych lekarzy, trzeba wiedzieć, co tak naprawdę zapewnia nam ZUS, jeśli płacimy składkę.

 • wizyty w gabinetach lekarskich. Ok, możesz zżymać się na terminy i twierdzić, że nie chodzisz do państwowych przychodni. Ale czy na pewno nigdy z nich nie korzystałeś? Czy po każde L4 chodzisz do prywatnego gabinetu, czy do lekarza rodzinnego chodzisz zawsze prywatnie, czy dziecko z gorączką zaprowadzasz do prywatnego gabinetu?
 • badania laboratoryjne. Czy zawsze wszystkie badania wykonujesz prywatnie? A gdy oddajesz krew jako honorowy krwiodawca, robisz to w swoim „-medzie” czy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa?
 • wizyty na ostrych dyżurach w szpitalach – dziecko Ci gorączkuje w środku nocy. Jaka jest Twoja pierwsza myśl: „jedźmy do -medu” czy „jedźmy do szpitala”?
 • wizyty karetki – po kogo zadzwoniłbyś w nagłym przypadku (wypadek samochodowy, zawał, zasłabnięcie) – po swój „-med” czy po karetkę?
 • tańsze leki – czy jeśli lekarz z Twojego „-medu” wypisuje Ci receptę, to pyta o pesel i adres? Jeśli pyta, to znaczy, że korzystasz ze zniżki na leki, którą to zniżkę masz dzięki opłacaniu składek ZUS.
 • operacje w szpitalach. Nie każdy jest świadomy, ile kosztują operacje. Za usunięcie kamieni nerkowych NFZ oddaje szpitalowi 1000 zł, za operację po złamaniu kości udowej – 4500 zł, za wycięcie wyrostka robaczkowego – nawet 3600 zł (źródło). Naprawdę uważasz, że bez opłacania składki zdrowotnej mógłbyś sam sfinansować taką operację, gdyby okazało się, że jest konieczna i trzeba ją przeprowadzić za dwa tygodnie?

Jeszcze trzy lata temu też wydawało mi się, że nie muszę wcale korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego. Jako dziecko prawie nie chorowałam, a do lekarzy, do których chodzi się na okresowe wizyty (dentysta, ginekolog) i tak przeważnie chodziłam prywatnie. Ale miałam ubezpieczenie, więc kiedyś poszłam do dermatologa z problemami z cerą. Po kilku wizytach i nieskutecznych próbach leczenia zlecono mi badania krwi. Potem kolejne. Potem wizytę u specjalisty (hepatolog), bo okazało się, że moje wyniki są kiepskie. Hepatolog zlecił kolejne badania, potem skierował do szpitala. Tam znowu badania (biopsja, potem elastografia). W ciągu jednego roku byłam w szpitalu jeszcze dwa razy – drugi raz na badaniach wątroby, a potem na operacji – tym razem operacja jajników, a konkretnie wycięcia guza. A po operacji jeszcze sporo leków. Jakie było moje zdziwienie, gdy za trzy opakowania przepisanych leków zapłaciłam ok. 10 zł, podczas gdy każde z nich miało naklejkę z ceną: 197 zł!

Sytuacja z wątrobą jest taka, że zdiagnozowano u mnie chorobę autoimmunologiczną, która wymaga przyjmowania leków do końca życia. Wymaga też regularnych wizyt i badań kontrolnych. Średnio co 2 miesiące chodzę więc na wizytę do ordynatora szpitala (państwowo, a jakże – prywatnie ten lekarz bierze 150 czy 180 zł za wizytę) i za każdym razem badają mi krew (też rzecz jasna na NFZ).

Ile pieniędzy musiałabym wydać, gdybym była tylko ubezpieczona w jakimś „-medzie”? Na wizyty pewnie nic, ale już operacji usunięcia torbieli z jajnika nie ma nawet w najdroższym pakiecie Enelmedu, więc pewnie i tak musiałabym to zrobić w państwowym szpitalu. A leki? Siedmiomiesięczna kuracja lekami za ok. 200 zł za opakowanie (jedno na miesiąc), to 1400 zł. A to był tylko jeden z leków, które przyjmowałam po operacji. Do tego dochodzą leki na wątrobę, które będę przyjmować do końca życia.

Można się spierać, że nie każdy jest chory i są ludzie zdrowi, którym wystarczy opieka w takim „-medzie”. Tyle tylko, że nawet najdroższe pakiety, kosztujące 200-300 zł nie obejmują wszystkiego. A nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś zdrowy (lub naprawdę teraz jesteś), może się okazać, że za jakiś czas Ty lub Twoje dzieci będą potrzebowały leczenia, szpitala, karetki, refundowanych leków – i wtedy ubezpieczenie zdrowotne, to państwowe, będzie konieczne. Przypomnij sobie o tym, kiedy będziesz opowiadał bzdury o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie jest Ci niepotrzebne, bo i tak korzystasz z „-medu”.

Ubezpieczenie a umowa o dzieło

To, z czym często stykają się freelancerzy pracujący na umowę o dzieło to brak ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie mamy etatu ani umowy zlecenie i nikt nie odprowadza za nas składek, dobrze by było dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego. Można to zrobić składając odpowiednie dokumenty w ZUS (tu znajdziesz szczegółowy informator). Obecnie wysokość dobrowolnej składki to ok. 365 zł miesięcznie. Sporo, ale z drugiej strony – to cena w pewnym sensie za spokojny sen i za świadomość, że jeśli będzie taka potrzeba, zawsze możesz iść do lekarza i kupić refundowane leki. Zresztą – płacimy przecież sporo innych, równie wysokich opłat za to, że możemy z czegoś skorzystać, ale nie musimy. W czynszu za mieszkanie sporą kwotę stanowi koszt administracji (czyli upraszczając, opłacamy instytucję, która ma obowiązek zająć się problemami, np. z cieknącym dachem, gdyby takie wystąpiły). W opłacie za prąd sporą część stanowi oplata za gotowość dostarczenia prądu, a reszta to faktyczne zużycie. Abonament za komórkę czy telewizję to też opłata za to, że możemy korzystać z TV i telefonu, a nie opłata za konkretne wykorzystanie. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego jest podobnie.

Dodatkowym plusem zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia jest to, że gdy jedna osoba z rodziny ma ubezpieczenie może (i ma obowiązek) zgłosić do ubezpieczenia pozostałych członków rodziny (mąż/żona, dzieci). Czyli tak naprawdę płacisz te 365 zł i masz ubezpieczoną całą rodzinę. To chyba nie aż tak wiele. Tym bardziej, że za jakiś maksymalny pakiet usług w prywatnej przychodni też zapłacisz ponad 200 zł.

Wiem, że temat obowiązkowych ubezpieczeń to temat kontrowersyjny i nie wszyscy się ze mną zgadzają. Są tacy, którzy uważają, że ubezpieczenia nie powinny być obowiązkowe, ale dobrowolne. Ciekawa jestem, jakie jest Twoje zdanie. Jesteś prywatnie ubezpieczony, korzystasz tylko z prywatnych gabinetów czy może wyłącznie z państwowej służby zdrowia? Uważasz, że dobrowolne ubezpieczanie się w ZUS, gdy nie ma się płaconych składek, ma sens czy lepiej te same pieniądze zanosić do prywatnych przychodni?

ring-tailed-lemur-874667_1920


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Składkę zdrowotną i tak w większości odlicza się od podatku, więc nie ma co na nią narzekać.
  Sam mam ubezpieczenie w -medzie i ogólnie to sobie je chwalę. Szybki dostęp do specjalisty i lekarza ogólnego ale muszę tam jechać przez pół miasta. Problemy jednak zaczynają się – jak sama piszesz – kiedy potrzebanie wysoce specjalistycznych badań. Nie ma ich już w pakiecie. Mało tego nawet np. w enel-medzie zwykłe wycięcie kurzajki jest tylko w najdroższym pakiecie.
  Z drugiej strony rezonas magnetyczny można mieć praktycznie bez czekania w cenie pakietu.
  Podsumowując prywatne ubezpieczenie warto mieć jako dodatek do państwowego ubezpieczenia.

  • Agnieszka Skupieńska

   No tak, korzyści jakieś z pewnością są, ale z drugiej strony – są i koszty. Jeśli dodatkowego ubezpieczenia nie kupuje pracodawca, to jednak spory dodatkowy wydatek.

 • Ja nie korzystam z prywatnej opieki. Narzekam trochę tylko na terminy wizyt u niektórych z lekarzy specjalistów (choć szukam tych gdzie kolejka jest krótsza). Niekiedy czuję się też jak przedmiot. Dobrze pokazuje to scena w fimie „Pora umierać” – „https://www.youtube.com/watch?v=mkcc6uoS19U”, ale to zdarza się rzadko. Poza tym nie jest tak źle – chodzę rzadko do lekarzy, więc pewnie stąd to wynika. Korzystam z wizyt u lekarza rodzinnego, u lekarzy specjalistów, chodzę na badania labolatoryjne i korzystam z tańszych leków (to ostatnie jak się da) to wszystko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

  • Agnieszka Skupieńska

   Co do czucia się jak przedmiot – przypomniała mi się jedna rzecz. Chodzę od czasu do czasu do jednej prywatnej przychodni do specjalisty, do którego zapisy są na konkretną godzinę, przez internet, czyli wygodnie, niby fajnie. Tylko to jest dobry lekarz, który bardzo angażuje się w każdy przypadek i poświęca pacjentom dużo czasu. A zapisują do niego co 15 minut. W efekcie zawsze trzeba odczekać przed wizytą jakąś godzinę, czasem więcej, taki jest poślizg. W publicznych przychodniach wszyscy na to marudzą, a w tej prywatnej jakoś każdy czeka cierpliwie na swoją kolej 🙂

 • Kiedyś pracowałam w korpo, nie chorowałam i miałam Luxmed za drobne pieniądze. Byłam wtedy bardzo mądra – zwłaszcza w kwestii składek. Do czasu, kiedy zaszłam w ciążę. Ginekolog – OK, był w pakiecie. Laboratorium też. Ale w sytuacji, kiedy moje zdrowie zaczęło się sypać, było gorzej. Szczegółowe badania, pobyt w szpitalu… Potem urodził się syn. Miał bardzo silny AZS, którego przez wiele miesięcy nikt nie umiał prawidłowo zdiagnozować. Ani spec w luxmedzie, ani w szpitalu, ani kilkudziesięciu innych lekarzy przyjmujących w gabinetach lekarskich. Syn jest zdiagnozowany, leczony maścią za 7 zł/m-c. Prywatnie – 42 zl. Teraz mam trójkę dzieci, nie opłacam żadnego -medu, ale jestem na wychowawczym i mam ubezpieczone dzieci. I korzystam z podstawowej opieki zdrowotnej. To nam wystarcza.

  • Agnieszka Skupieńska

   Magdo, bardzo dziękuję za komentarz. Twoja historia potwierdza, że bez państwowej opieki medycznej można się obyć do czasu, aż lekarz NAPRAWDĘ nie jest nam potrzebny.

 • To całe utyskiwanie faktycznie kończy się w momencie, kiedy zaczynają się prawdziwe problemy ze zdrowiem. Z przeziębieniem można sobie jakoś poradzić, z bólem zęba też – dentystów nie brakuje, zwłaszcza przyjmujących prywatnie. Ale jak trzeba na przykład wyciąć woreczek żółciowy albo poskładać nogę, to robi się problem. Kosztowny. Problem, kosztujący np. rok płacenia składek zdrowotnych.

 • Szlachetne zdrowie….
  A tak na serio. Moi dwaj synowie nigdy nie byli w szpitalu, aż do tegorocznych wakacji, kiedy to każdy z nich zaliczył po dwa kilkudniowe pobyty. Jak zobaczyłem, że prosty zabieg stulejki w medzie kosztuje 1500 zł to mi kopara opadła. Nie liczę już nawet 3 dniowych kompleksowych badań gastrologicznych i operacji złamanego łokcia.

  • Agnieszka Skupieńska

   No właśnie! Wszystko to przykłady, które potwierdzają, że państwowa służba zdrowia może nie jest idealna, ale jednak jest najtańsza i bez niej ani rusz.

 • Hej Agnieszko. Napisałam mega długi komentarz, ale mi się skasował, więc spróbuję streścić 🙂

  1. Przede wszystkim gratulacje z powodu bloga. Czytam prawie każdy wpis 🙂

  2. Sądzę, że idealną sytuacją (lub prawie idealną, w końcu służba zdrowia to skomplikowany temat w każdym kraju) powinna być taka jaka jest w Hiszpanii. Można mieć ubezpieczenie publiczne – nie jest trudne do załatwienia, nawet jeśli jest się niepracującym obcokrajowcem, warto je mieć. Ale można mieć też prywatne, kosztuje ok 50 euro na miesiąc (ja płacę 30 /mc, z pracy mojego chłopaka, z pakietu rodzinnego), ale zakres jest bardzo szeroki, na przykład mam w mojej umowie nawet przeszczep szpiku!! Oczywiście mam nadzieję, że nigdy nie będzie to konieczne, ale chcę tylko pokazać, że zakres jest bardzo szeroki i nie trzeba dopłacać za żadne dodatkowe badania czy zabiegi. Miesiąc temu okazało się, że muszę mieć operację przepukliny, w moim „medzie” zrobiono mi w tempie ekspresowym wszystkie badania, mogłam wybrać sobie termin operacji (była planowana, a to ja przecież jestem klientem/pacjentem – oczywiście ustaliłam dzień z chirurgiem, ale wszystko odbyło się tak, jak mi pasowało). Byłam w prywatnym szpitalu, mojego „medu”, ale to był szpital, w którym działało, współpracowało, od wielu lat, kilka „medów”, więc nawet nie wiedziałam czy pacjent z pokoju obok był z tego samego „medu” co ja, czy nie, a pielęgniarek to nie interesowało, bo każdy był dla nich takim samym pacjentem. Czekam na czasy, gdy w Polsce za cenę średniej polisy będzie można zrobić sobie operację w ramach „medu”, a nie gdy tylko będą oferować badania krwi itp. Gdyby nie moje prywatne ubezpieczenie, to musiałabym czekać na operację ponad 3 miesiące, bez wychodzenia z domu, bo sytuacja była niebezpieczna dla mojego zdrowia, no chyba że przepuklina by mi uwięzła, co by było już zagrożeniem dla życia, wtedy oczywiście by mnie zoperowali pilnie w szpitalu publicznym.

  Co jest jeszcze ważne to to, że ten szpital jest kompletnie wyposażony, z ponad 50 letnią tradycją, więc to nie jest nowy budynek z 3 sprzętami i stołem operacyjnym, a szpital z prawdziwego zdarzenia, nie istnieje ryzyko, że w przypadku komplikacji pacjent będzie musiał zostać przeniesiony do publicznego (a słyszałam o takich przypadkach w Polsce, np przy porodach), a jednocześnie pacjent ma zapewniony absolutny komfort, w prywatnym pokoju i z łóżkiem dla osoby towarzyszącej i z prywatną łazienką.

  Oczywiście nie neguję publicznej służby zdrowia, kto po mnie przyjedzie karetką w razie potrzeby lub kto mi wypisze receptę ze zniżką? Pewnie nie mój „med”, chociaż tak nad nimi pieję z zachwytu :))

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Olgo, dziękuję za komentarz! Jak widać na Twoim przykładzie „medy” mogą działać trochę lepiej niż u nas, ba – nawet cała służba zdrowia może działać lepiej, ale to akurat dla nikogo nie jest nowością. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie jest potrzebne, niezależnie od tego, czy jest się zdrowym czy nie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Pozdrawiam 🙂

 • Mariusz

  Państwowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech kosztuje 25 euro w Anglii 20 funtów, przy czym jakość leczenia w tych krajach jest 10x wyższa niż w Polsce.

  Jeżeli firma ubezpieczeniowa posiadająca 50 tys. klientów oferuje dobry pakiet przy skladce 200zł,
  to gdyby taka firma miała chociaż 2 mln. klientów, mogłaby zaoferować za 50zł/m wszystko to co ZUS.

  Tymczasem ZUS ma ok. 20 mln. płatników składek i oferuje najdroższe dziadostwo w porównaniu do kosztu składki,
  co wynika z nadmiernej liczby pasożytów urzędniczych zasiadających w ZUS, NFZ oraz innych urzędach.

  Pasożytów urzędniczych jest 5-krotnie więcej niz potrzeba i stąd tak wysoki koszt ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce,
  bo musimy placić na wysokie wynagrodzenia pasożytów.

  Ubezpieczenie powinno być dobrowolne, tak jak branie kredytu jest dobrowolne.
  Biorąc kredyt możesz wykończyć się finansowo, nie opłacając składki zdrowotnej również, wybór należy do ciebie.

  • Agnieszka Skupieńska

   Zgodzę się, że urzędników jest za dużo, ale nie zgodzę się, że gdyby rządzenie służbą zdrowia oddać całkiem w ręce prywatnych przedsiębiorstw to nagle zmniejszyłyby się kolejki do lekarzy. Lekarzy od tego nie przybędzie, a niektórzy i tak pracują na dwóch etatach, więc niezależnie od tego, kto im płaci za usługi, nie będą mogli przyjąć dużo więcej pacjentów niż teraz. Co najwyżej składki mogłyby być niższe, gdyby urzędników było mniej.

 • Zgadzam się z Mariuszem, że urzędników jest za dużo i że ZUS mógłby dużo lepiej wykorzystywać nasze pieniądze.
  Nie zgadzam się niestety z tezą, że ubezpieczenie zdrowotne powinno być dobrowolne. Myślę, że znalazłoby się gros osób, które w ramach oszczędności nie opłacałoby tej składki. Ja nie korzystam z prywatnych pakietów medycznych, chodzę jednak prywatnie do lekarza, szczególnie z dziećmi i kilkukrotnie korzystałam z państwowej służby zdrowia, tej szpitalnej – gdy ostatnio musiałam udać się na ostry dyżur z dzieckiem, gdy kilka lat temu syn przechodzi kilkudniowe badania, gdy córka leżała trzy tygodnie w szpitalu, gdy syn miał skomplikowane złamanie. Gdy zobaczyłam ile to kosztowało, moja mina nie była wesoła.
  Oczywiście gdyby zliczyć wszystkie składki, które przez całe życie zapłaciliśmy pewnie by pokryły te wszystkie zabiegi, operacje ale czy jest pewność, że byśmy te pieniądze mieli w zaskórniakach by w danym momencie zapłacić fakturę ze szpitala? Śmiem wątpić.

 • Bardzo ciekawy wpis.
  Wg mnie najlepiej dla klientów (pacjentów) byłoby, gdyby składka była jednak całkowicie dobrowolna.
  Stosunek i jakoś pracy pracowników służby zdrowia (nikomu nic nie umniejszając) poprawiłby się znacznie,
  gdyby lekarze i inni pracownicy służby zdrowia wiedzieli, że jeśli pacjent nie będzie
  należycie obsłużony (bez kolejek i olewania), to pójdzie do konkurencji, która oferuje lepsze usługi.
  Teraz za świadczenia medyczne pracownikom państwowej służby płacą niestety wszyscy podatnicy (czyli nikt) więc niestety brakuję im motywacji do świadczenia usług na wysokim poziomie.

 • Jan

  Urzędników jest za dużo, zgodzę się z tym w 100%, ale nie zgodzę się że w takiej Anglii jest lepiej. Znajomi którzy wyjechali do Anglii, bardzo narzekają na tamtejszą służbę zdrowia i regularnie przyjeżdżają do Polski skorzystać z dentysty czy zrobić w Polsce badania.

  Uważam że większość problemów ze służbą zdrowia w Polsce jest związana z mentalnością lekarzy, którym odpowiada taki stan rzeczy.
  Do dnia dzisiejszego nie ma stworzonego rejestru usług medycznych dzięki któremu można by zapobiec patologiom, niestety są ludzie których bardzo to cieszy i zrobią wszystko żeby sabotować takie rozwiązania.

 • Radek

  W pełni podzielam zdanie Agnieszki. Sam posiadam takie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, co prawda nie w -medzie, ale w -coverze:) Taki pakiet to na prawdę dobre uzupełnienie usług NFZ’u, szczególnie gdy potrzeba szybkiej wizyty u specjalisty, ale nigdy w pełni nie zastąpi państwowej służby zdrowia, u której zawsze mamy full opcję. Jedyne co mi się nie podoba to sytuacja w której pracujecie na etacie(z racji którego płacicie składkę), a dodatkowo prowadzicie firmę i musicie zapłacić ją jeszcze raz, tzw. podwójna składka zdrowotna.

 • Aurelia

  „Tyle tylko, że nawet najdroższe pakiety, kosztujące 200-300 zł nie obejmują wszystkiego. ”
  No ale co to za argument? Publiczna służba zdrowia to obejmuje wszystko? No ciekawe bardzo…

  I szczerze? Po ostatniej wizycie na SORze – nigdy więcej. Jeśli tam trafię, to tylko nieprzytomna, bo przytomna będę krzyczeć i się wyrywać. Prędzej zadzwonię po taksówkę, niż po karetkę.

  Możesz uważać to za brednie, a ja uważam, że powinnam mieć prawo wyboru.

 • A cóż to za choroba autoimmunologiczna, której rzekomo nie da się wyleczyć? Kto Ci tak nagadał 🙂 Niestety ZUS to jedno, ale medycyna to drugie. Medycyna to ogromny przemysł i kłamstw, jakie się tam przewijają, jest cała masa. „Nieuleczalne choroby” i inne bzdety – ja jestem zdrowsza jak się trzymam z dala od lekarzy i przy odrobienie zainteresowania tematem.

  • Moniko – autoimmunologiczne zapalenie wątroby. Jestem pod opieką jednego z najlepszych specjalistów od wątroby w województwie i jego zdaniem tę chorobę można uśpić, ale nie wyleczyć zupełnie.

   • A powiedział Ci, żebyś się najpierw oczyściła z toksyn, które zbierałaś przez lata? Większość chorób autoimmunologicznych się z tego bierze