Umowy dla freelancera – wzory do pobrania

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Jedną z ważniejszych spraw, jakich musimy dopilnować jako freelancer jest podpisywanie umów z klientami. Ja stosuję trzy warianty. Są to umowy o współpracy, umowy o dzieło lub formularz zamówienia. W tym wpisie znajdziesz moje wzory tych dokumentów.


Przez 6 lat pracy z różnymi klientami może ze 3 czy 4 razy trafiłam na takich, którzy mi nie zapłacili po wykonaniu zlecenia. Takie przypadki zdarzały się, gdy jeszcze nie miałam firmy, rozliczałam się na podstawie umowy o dzieło i nie zawsze dopilnowałam, by tę umowę podpisać. Wiadomo, małe zlecenie, szybkie, kto by się przejmował formalnościami.

Ale od kiedy mam firmę pilnuję, by każdy nowy klient, który coś u mnie zamawia, podpisał mój formularz zamówienia lub podpisał ze mną umowę. Robię to z dwóch względów – po pierwsze, w ten sposób zabezpieczam swoje interesy (więcej na ten temat przeczytaj w poście: 3 sposoby na zabezpieczenie przed nieuczciwymi klientami). Choć podpisanie umowy nie zawsze jest gwarancją, że klient zapłaci, to przynajmniej w sytuacji, gdyby nie chciał zapłacić, mam podstawę, by dochodzić swoich praw i upominać się o pieniądze. Po drugie – gdy umowa jest podpisana, mam dane zleceniodawcy. No i jest jeszcze po trzecie – w podpisanej umowie zawarte są wszystkie warunki wykonania zlecenia, terminy, więc jakby były jakieś nieporozumienia – wszystko jest na piśmie.

Kiedy umowa a kiedy formularz zamówienia?

Podpisuję trzy rodzaje dokumentów – umowy o współpracy, umowy o dzieło oraz formularze zamówienia (to właściwie podpisuje mi klient).

 1. Umowa o współpracy

Pierwszy z tych dokumentów podpisuję właściwie tylko wtedy, gdy moim klientem jest jakaś agencja, która pracuje na jakichś konkretnych umowach i sama wysyła mi umowę do podpisania. Rzadko zdarzają mi się takie sytuacje, jeśli chodzi o współpracę przy pisaniu tekstów, częściej są to umowy dotyczące współpracy związanej z moimi blogami (np. na promocję jakiegoś produktu na blogu). Nie mam sprawdzonego własnego wzoru takiej umowy, bo zwykle to agencje przesyłają swoje wzory, ale publikuję poniżej najprostszy wzór umowy o współpracy. Często jest on rozbudowywany – np. o przekazanie praw autorskich, ale ponieważ nie wszystko, co robi freelancer wymaga przeniesienia praw autorskich, to w moim wzorze nie ma tego zapisu.

2. Umowa o dzieło

To ten rodzaj umowy, który najczęściej podpisują freelancerzy nie mający własnej działalności gospodarczej. Ja umowy o dzieło wykorzystuję wtedy, gdy to ja jestem zlecającym i zatrudniam podwykonawców, którzy wykonają dla mnie jakieś zadanie, a sami nie mają firmy, czyli muszę ich zatrudnić na umowę o dzieło.

3. Formularz zamówienia

Formularze zamówienia wykorzystuję zdecydowanie częściej, bo są znacznie łatwiejsze w użyciu. Wysyłam formularz klientowi, wypełniam odpowiednie kolumny, dodaję dwa słowa komentarza i uwag i tyle. Klient uzupełnia swoje dane, podpisuje, odsyła mi skan wypełnionego dokumentu z podpisem.

Co lepsze – umowa czy formularz?

Umowy mają tę przewagę nad formularzami, że zlecenie jest w nich opisane dokładniej. Są tam też zawarte informacje np. o tym, co się stanie, gdy zleceniobiorca nie wywiąże się ze zlecenia, są informacje o przeniesieniu praw autorskich (w przypadku tekstów) itp. Nie zawsze mi są takie zapisy potrzebne, czasem wysyłam formularz tylko po to, by mieć potwierdzone na piśmie, że ktoś czegoś sobie ode mnie życzy (np. gdy w grę wchodzi opublikowanie na moim blogu tekstu z jakimś linkiem czy emisja baneru).

Umowa o współpracy, umowa o dzieło i formularz zamówienia do pobrania

Moje wzory umów zamieszczam poniżej. Jeśli znasz freelancerów lub osoby prowadzące małe firmy usługowe, którym te wzory mogą się przydać w codziennej pracy – prześlij im ten post albo chociaż podziel się nim na Facebooku.

Uprzedzam, że nie jestem prawnikiem, a te umowy skonstruowałam na własny użytek i w razie potrzeby modyfikuję je, dodając odpowiednie zapisy, mające zastosowanie w konkretnej sytuacji.

UMOWA O WSPÓŁPRACY wzór – plik .DOC

UMOWA O WSPÓŁPRACY wzór – plik .DOCX

UMOWA O DZIEŁO – wzór – plik .DOC

UMOWA O DZIEŁO – wzór – plik .DOCX

FORMULARZ ZAMÓWIENIA – wzór – plik .XLS

FORMULARZ ZAMÓWIENIA – wzór – plik .XLSX

W niektórych miejscach w umowach wpisałam przykładowe kwoty i przykładowe zapisy, żeby było wiadomo o co chodzi.

 

light-bulb-503881_1920

 

 


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Agata K

  O matko! Zobaczyłam tytuł tego posta w programie pocztowym i aż westchnęłam – właśnie szukałam tego typu umów! Spadłaś mi z nieba, jak zwykle 😉

  • Agnieszka Skupieńska

   O, to fantastycznie! 🙂

 • Arkadiusz

  Hej! Bardzo fajnie, że udostępniasz takie wzory. Te znalezione w sieci często wołają o pomstę do nieba 🙂

 • Super, dzięki.
  Ja nigdy nie korzystałem z formularzy zamówienia (jedynie umowy cywilnoprawne) ale muszę spróbować, bo mniej papierologii i wygląda przyjaźniej 🙂

  Pozdrawiam
  Hubert Siemieńczuk

 • Bardzo fajna sprawa, może się przydać. Temat także ciekawy, jak zwykle.

 • Dzięki wielkie. Właśnie tego typu wzorów szukałem.

 • Dzięki, dzięki 🙂

 • Z nieuczciwymi kontrahentami to zależy w jakiej branży działasz. Mój kolega jest pośrednikiem na rynku transportowym (organizuje transporty towarów tirami) i musi zamknąć interes bo pojawiają się firmy, biorą zlecenie i nie płacą a następnie firma znika.

  • Agnieszka Skupieńska

   To jest najbardziej przykre, jak ktoś musi zamknąć firmę bo trafia na nieuczciwych kontrahentów.

 • Super, dopiero zaczynam, a dzięki Tobie, na wstęp otrzymuję zestaw wzorów. Wszystkie ściągam i postaram się lekko edytować do własnych potrzeb. Dziękuję i Pozdrawiam!

  • Agnieszka Skupieńska

   Bardzo proszę 🙂

 • Świetny, mega przydany wpis. Chętnie sama skorzystam w razie potrzeby! Dzięki! 🙂

 • Dla mnie bomba 🙂

 • Czy jeśli nie mamy firmy to możemy wykorzystywać formularz zlecenia?

  • Agnieszka Skupieńska

   Raczej polecałabym umowę o dzieło w takim przypadku.

 • Jak przy każdej umowie jedna i druga strona musi przygotować, przeczytać, nie na szybko itp, gdyż z później jest zawsze problem.

 • Bardzo merytoryczny i przydatny artykuł. Fajnie, że udostępniłaś przykładowe umowy. Na pewno przydadzą mi się w przyszłości!

 • Bardzo dziękuje Ci za te wzory umów 🙂 Na pewno przydadzą się w codziennej pracy!

 • Do tej pory nie stosowałem formularza zamówienia. Przydatny przy małych i prostych zleceniach.

 • Dziękuję, zachowuję i nie wątpię, że się przyda 🙂

 • Nie wiem, czy wiesz, ale Twój formularz zamówienia w gruncie rzeczy może stanowić umowę, zwłaszcza jeżeli zostanie tak wypełniony, że będzie zawierał wszystkie elementy umowy o dzieło – strony, przedmiot, wynagrodzenie. Nie ma znaczenia nazwa dokumentu, ale jego treść. A na marginesie, fajnie że dzielisz się wypracowanymi i sprawdzonymi rzeczami.

  • Agnieszka Skupieńska

   Dzięki za podpowiedź 🙂 Ja go właśnie traktuję jak umowę, tylko jest na jednej stronie to tak nie przeraża zleceniodawcy 😉