4 książki, po przeczytaniu których nie będziesz chciał pracować na etacie

Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Cztery najbardziej motywujące książki, jakie ostatnio czytałam i czterech niesamowitych przedsiębiorców: Jakub Bączek, Richard Branson, Leszek Czarnecki i Robert Kyosaki.

W tym roku w moich postanowieniach noworocznych było jedno dotyczące książek: czytać więcej książek, z których mogę wynieść jakąś wiedzę, a mniej kryminałów. I w ten sposób w moje ręce wpadło kilka naprawdę dobrych pozycji, wśród których są cztery – moim zdaniem – bardzo motywujące. To takie książki, po przeczytaniu których chcesz się od razu zabrać do roboty. Ale niekoniecznie do roboty na etacie – raczej do rozwijania swojego biznesu. Polecam wszystkie na lato – może kogoś z Was zainspirują, by porzucić znienawidzoną, etatową pracę (jeśli ktoś się w takiej męczy) i zacząć zarabiać na siebie.

Jakub B. Bączek – Zarobić milion idąc pod prąd

To książka, którą powinni przeczytać wszyscy dwudziesto- i trzydziestolatkowie, którzy uważają, że w tym kraju niczego nie da się zrobić, że dobra przyszłość czeka ich tylko na emigracji. Autor jest ode mnie dwa lata starszy i czytając jego historię było mi aż głupio, że on już tyle osiągnął, a ja nie jestem nawet w 1/10 drogi do tytułowego miliona. To, co mi się w tej książce podoba, to to, że są tu proste recepty – np. jak znaleźć swój pomysł na biznes wokół siebie, jak założyć firmę, czym różnią się poszczególne formy działalności (ale z punktu widzenia przedsiębiorcy, jakie mają wady i zalety, a nie jak to wygląda od strony prawnej), jak zatrudniać pracowników, jak szukać nowych źródeł przychodu, jak budować sobie pozycję eksperta w branży. Jest też o dochodzie pasywnym – poza tym, co możemy poczytać wszędzie, to znaczy że dochód pasywny to inwestowanie w nieruchomości, autor przedstawia także kilka innych, swoich pomysłów. Jego dochody pasywne to np. książka, ale też… praca magisterska, którą sprzedaje przez www.pracemagisterskie.pl. To jest to, co zawsze mi imponuje w ludziach, którzy dorobili się dużych pieniędzy – nie zapominają o małych źródłach przychodu, a małe przychody budują wielki kapitał.

Polecam Wam książkę Jakuba Bączka także dlatego, że naprawdę świetnie się ją czyta. To wreszcie książka młodego człowieka, który żyje w tym samym świecie co my, korzysta z Facebooka i ogląda filmy na Youtube, a mimo to jest przedsiębiorcą, który zarobił wielkie pieniądze.

Richard Branson – Kroki w nieznane

Założyciel grupy Virgin, która w naszym kraju nie jest tak mocno kojarzona (poza Virgin Mobile nie kojarzę żadnej usługi ani produktu) jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Ta książka to jego autobiografia, z której dowiemy się, jak zaczynał. Czyta się ją jak wciągającą powieść – zwłaszcza pierwsze 200 stron, zanim Virgin stało się dużym imperium. Branson opisuje początki swojej działalności ze szczegółami – opowiada o tym, jak wpadały mu do głowy pomysły, jak rodziły się kolejne firmy: od założyciela studenckiej gazety, który miał trudności ze znalezieniem choćby jednego reklamodawcy (i miał około 20 lat), ale za to namówił na wywiad Micka Jaggera, po założyciela sklepu wysyłkowego z płytami, któremu interesu popsuł kilkutygodniowy strajk poczty, a następnie sklepu płytowego stacjonarnego, wreszcie studia nagrań i wytwórni płytowej. Może się wydawać, że to wielkie biznesy, które wymagają wielkiego kapitału, ale w książce Bransona możemy przeczytać, jak otwierał po kolei następne firmy nie mając pieniędzy, przekonując tylko bankierów, że powinni mu dać kolejny kredyt. Czytając tę książkę wpadłam przynajmniej na kilka pomysłów na to, jak rozwinąć swój biznes i co jeszcze mogę zrobić, żeby lepiej wykorzystać swój potencjał, więc to też obowiązkowa pozycja dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą z biznesem.

Leszek Czarnecki – Biznes po prostu

Tu nie przeczytamy tak dokładnie opisanej historii „od zera do milionera”, ale za to mamy świetny przewodnik dla tych, którzy chcą założyć własny biznes. Masa teorii napisana w przystępny sposób: jak zbudować biznesplan, jak zarządzać firmą, jak ją założyć, jak zatrudniać personel, jak znaleźć finansowanie dla własnej działalności, a wreszcie:co zrobić, gdy już nie ma się przyjemności z pracy. To książka, do której jeszcze nie raz będę wracać, bo wiem, że będzie mi potrzebna na rożnych etapach działalności mojej firmy. Poza tym ogromną wartością książki Czarneckiego są przedstawione na końcu historie polskich przedsiębiorców, m.in. Bliklego, Kruka, Grycana, Eris, Inglota, ale też Iwińskiego i Kicińskiego, założycieli CD Projekt. Czytając te historie przekonujemy się, że każda historia jest inna: jedni mieli rodzinną firmę, którą wzmocnili i rozwinęli, inni zaczynali w latach 90-tych od zera, a jeszcze inni swój biznes rozwinęli w czasach internetu, też bez początkowego kapitału. To naprawdę motywujące historie.

Robert Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec

Książce Kiyosakiego najdalej jest do naszych realiów – i w sumie nic dziwnego, w końcu facet mieszka w Stanach i nie jest już nastolatkiem, że tak eufemistycznie to ujmę. Ale jego książka jest bestsellerem na świecie i też działa motywująco. Z jego książki wyniosłam dla siebie między innymi to, że nikt nie da Ci niczego za darmo – na każdy grosz musisz zapracować. A jeśli zapracujesz i wydasz go na konsumpcję, to nie przybliżysz się do zgromadzenia dużego majątku. Kiyosaki radzi kupować przede wszystkim aktywa, czyli wszystko to, co wkłada pieniądze do naszej kieszeni, a nie to, co z niej te pieniądze wyjmuje (te mechanizmy można łatwo zrozumieć grając w grę Cashflow, o której pisałam). Radzi też, by nieustannie uczyć się i inwestować w swoją „finansową inteligencję”. Niestety w polskich realiach też tak jest, że nikt nie uczy nas w szkole jak zarabiać pieniądze, jak nimi zarządzać i jak je pomnażać, a jeśli chcesz być bogaty, nie możesz czekać na mannę z nieba, tylko musisz czytać, rozwijać się i dowiedzieć się, jak się do bogactwa dochodzi.

Te cztery książki dają naprawdę dużego kopa motywacyjnego – pozytywnie nakręcają i sprawiają, że masz chęć już teraz siadać do działania. W jednych znajdziesz gotowe recepty na zarobienie pieniędzy (jak choćby z tymi pracami magisterskimi – no świetna sprawa, jeśli jesteś po studiach, na pewno masz swoją pracę gdzieś na dysku i możesz na niej zarobić), inne pokazują, jak się dochodzi do pieniędzy powoli. Jeśli nie czytaliście którejś z nich, naprawdę zachęcam 🙂

I prośba na koniec: podrzućcie w komentarzach tytuły innych motywujących książek, najlepiej związanych z biznesem, jeszcze nie mam dość 🙂

motywujace ksiazki

 


Przydatny wpis? Podziel się ze znajomymi:

Agnieszka Skupieńska

Od ponad trzech lat prowadzę biznes online, o którym mówię, że jest to biznes cegiełkowy - składa się z różnych cegiełek, takich jak pisanie tekstów, prowadzenie sklepu internetowego, zarabianie na blogach i stronach tematycznych. Wszystkim kieruję z mojego centrum zarządzania, które znajduje się... na kanapie w moim domu :)

 • Pani Agnieszko, bardzo dobre rekomendacje, ja polecam świetną książkę Harva Eckera: Bogaty albo biedny.
  A poza tym-kocham Pani wpisy za prostotę i jasnośc przekazu
  pozdrawiam serdecznie
  Ida

 • „PEŁNA MOC ŻYCIA” Autor: Jacek Walkiewicz, to nie zwykła książka i daje niesamowicie pozytywnego kopa do działania, bardzo polecam

 • Na książki Bransona i Bączka będę pewnie polować 🙂 Byłam raz na wykładzie tego drugiego – nie można mu odmówić bycia świetnym mówcą motywacyjnym 🙂

 • Moja ulubiona: Robert Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec. Czytam ją co kwartał i zawsze coś nowego przyjdzie do głowy. A jeżeli chodzi o motywację do pracy i działania, to Brian Tracy rządzi 🙂

 • Pod moim adresem znajdziecie kilkadziesiąt opisanych przeze mnie książek tego typu, na podstawie opisów każdy coś dla siebie wybierze, jest i Bączek, Walkiewicz i wielu innych autorów, polecam 🙂

 • Niestety, nie potrafię odkryć fenomenu książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Jest rzeczywiście kilka ciekawych treści jak chociażby to o czym zostało wspomniane, że błędem jest, że w szkole nie uczą o pieniądzu ale poza jest ona dla mnie jedną z wielu. Być może powinnam jeszcze po nią sięgnąć.
  A poza tym na sierpień już planuję w budżecie odpowiednią kwotę w kategorii książki na przynajmniej dwie polecone pozycje.

  • W mojej ocenie to inna jego książka ma większą wartość: „Kwadrant przepływu pieniędzy”

   • Zapisana na listę do przeczytania. Dzięki.

 • Właśnie skończyłam czytać książkę z naszego rodzimego podwórka, według mnie bardzo wartą polecenia: „Jesteś marką” Joanny Malinowskiej-Parzydło. Co prawda, nie namawia ona do rzucania pracy, ale gdyby iść za jej wskazówkami, to etat może zwyczajnie przestać być potrzebny. Polecam!

 • Super recenzje, bardzo zachęcające do zakupu, jestem ciekaw pierwszej pozycji, chyba najbardziej.

 • Pamiętam kiedy pierwszy raz przeczytałem Bogatego Ojca. Działa na wyobraźnię! Później się okazało, że autor tej książki większość faktów o sobie po prostu wymyślił, ale czy to coś zmienia? W końcu to co napisał pozostaje wartościowe, nawet jeśli osoba autora wzbudza niesmak. Nie wspominając o fatalnym zaprezentowaniu się Pana K. podczas pobytu w Polsce.

  Ja polecam trzy książki. Tima Ferrisa i jego 4 Hours Workweek, Chrisa Guillebeaui jego 100 Dollars Startup oraz Charlesa Duhigga i jego książkę The Power of Habit.

  Te trzy książki praktycznie połknąłem, nie są bez wad ale otwierają oczy na możliwości jakie daje dzisiejszy świat.
  Naprawdę nie widzę powodów, dla których za rok nie miałbym kupić za pół darmo mieszkania w Grecji i mieszkać w nim, a pracować w swojej brytyjskiej firmie internetowej założonej w Londynie pod Virtual Address. W tej chwili to brzmi jak fantastyka, ale…

 • Polecam też Seth Godin „Najmocniejsze ogniwo” oraz Timothy Ferriss „4-godzinny tydzień pracy”

 • Nie czytałam żadnej z tych, ale czytałam „Czterogodzinny tydzień pracy” Tima Ferrisa. I wystarczyło. 🙂

  • Agnieszka Skupieńska

   Muszę się wziąć za Ferrisa, skoro wszyscy tak polecają 🙂

 • Książka Jacka Walkiewicz „Pełna Moc Możliwości” jest sporym motorem napędowym ale jeszcze większym jest jego wypowiedź jaką udzielił na TEDxWSB (https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4). Jak Ci przypadnie do gustu to wystąpienie to książka będzie tylko kwestią czasu 🙂

  Kolejna pozycja jaką polecam to „Inwestycyjny Przebudzenie” Pawła Nazaruka. Coś pokroju „Bogaty ojciec, biedny ojciec” ale w polskiej wersji. Czyta się ją jednym tchem i pokazuje, że na niektórych sposobach zarabiania trzeba naprawdę się znać aby zarobić a nie wierzyć w zapewnienia osób trzecich.

  A na sam koniec książka, którą właśnie czytam i która została mi zaproponowana na naukach przedmałżeńskich „Filozofia KAIZEN” dr Roberta Maurer’a. Jest to pozycja, która pokazuje jak małymi krokami zmieniać swoje życie na lepsze. Jestem po trzech rozdziałach i dostałem niezłe ‚pranie mózgu’ 🙂 Niebawem u mnie na blogu recenzja tej pozycji.

  Pan Inwestor,
  http://www.inwestycjewinternecie.pl/

  • Agnieszka Skupieńska

   Dziękuję za sporą dawkę inspiracji! Żadnej z tych książek nie czytałam, więc zapisuję sobie na listę do nadrobienia 🙂

 • mirka

  jeśli chodzi o pana Czarneckiego też zrobił na mnie duże wrażenie. tą książkę czytałam, a także byłam kiedyś na jego wykładzie. warto poznawać takich ludzi.

 • Hej! Z tego co wiem, to sprzedaż prac magisterskich (już nie chodzi o to czy legalna czy moralna, itp, ja bym tam moją opyliła ;)) nie jest możliwa z powodu takiego, że funkcjonuje program Plagiat, który sprawdza czy praca nie ma zbyt wielu „zapożyczeń”.

  Ja polecam 100 praw sukcesu w biznesie – Brian Tracy. Jestem w trakcie jej czytania i jestem zachwycona!

  • Agnieszka Skupieńska

   Olga, mnie się wydaje, że w samej sprzedaży nie ma nic złego, problem w tym, do czego ktoś ją potem wykorzysta. Jeśli poda jako swoją na uczelni, to jest idiotą, ale może kupuje po to, żeby mieć się na kim wzorować i żeby łatwiej mu było napisać własną z podobnej dziedziny? To już problem kupującego 🙂

 • ola

  mi jakoś w ręce nigdy nie wpadła książka Leszka Czarneckiego ale z tego co czytam koniecznie muszę uzupełnić tą lekturę.

 • Jakub

  Pani Agnieszko – książkę „Biznes po prostu” napisał Leszek Czarnecki, proszę poprawić imię autora.

  • Agnieszka Skupieńska

   No jasne, że Leszek, dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

 • Dayv

  To ja poleciłbym „Bogać się kiedy śpisz” Bena Sweetlanda

 • Pingback: 20 pomysłów na posty, w których umieścisz linki afiliacyjne (z przykładami z blogów) - BiznesoweInfo.pl()

 • Ciekawa propozycja książek, na pewno przeczytam. Proponuję przeczytać jeszcze „Bogata kobieta” napisaną przez żonę Roberta Kiyosaki – Kim Kiyosaki 😉

  • Agnieszka Skupieńska

   O, dzięki za podpowiedź, dodaję do listy do przeczytania 🙂

  • Popieram! Świetna lektura 😉

 • Świetny wpis, dziękuję za tyle inspiracji. 🙂 A wystąpienie Pana Jacka Walkiewicza słucham regularnie co jakiś czas, zawiera wiele mądrości, polecam. 🙂 „Jesteś Marką” oraz „Siła nawyku” już rozpoczęłam czytanie i póki co bardzo polecam. Polecam również „Minimalizm po polsku” Anna Mularczyk-Meyer, świetna pozycja by uzmysłowić sobie, że można zadbać o przestrzeń wokół siebie i nie biec w konsumpcyjnym pędzie. 🙂

 • Przeczytać i coś z tym zrobić, bo inaczej będziemy czuć się gorzej niż tkwiąc w błogiej nieświadomości.

 • Mi w rzuceniu etatu w zeszłym roku pomógł Tim Ferriss i Jego „4-godzinny tydzień pracy” 🙂
  Ale żeby nie było – książka nie tyle sugeruje rezygnację z etatu ile pokazuje jak nie bać się tej decyzji 😉
  Drugą pozycją w tym temacie jest świeżo przeczytane przeze mnie „Bogaty i biedny. Po prostu różni mentalnie”. Tam już wyraźnie jest określone że na etacie nie da się wzbogacić 😉
  Dodałabym jeszcze „Finansowego ninja” Michała Szafrańskiego do tej listy 🙂